WYDARZENIA

1 września 1939

Atak Niemiec na Polskę, bez wypowiedzenia wojny nastąpił 1 września 1939 r. Symbolami tego tragicznego dnia stały się Westerplatte i Wieluń.  W obu tych miejscach doszło do pierwszych aktów zbrojnej napaści tuż przed godz. 5 rano.

Wojska niemieckie uderzyły na całej długości granicy polsko-niemieckiej, atak wspomagany był nalotami bombowymi Luftwaffe. Do niemieckiego ataku na Polskę przyłączyła się Słowacja, która była wówczas protektoratem Niemiec. Ten pierwszy etap wojny nazwany został kampanią wrześniową lub wojną obronną.

W chwili wybuchu wojny Polska miała zawarty układ sojuszniczy z Francją z 1921 r., układ sojuszniczy z Wielką Brytanią z 25 sierpnia 1939 r. oraz sojusz z Rumunią, który obowiązywał jednak tylko w przypadku ataku ze strony Związku Sowieckiego. 3 września 1939 r. Wielka Brytania i Francja wypowiedziały wojnę Niemcom i formalnie wojna nabrała charakteru światowego. Wraz z Wielką Brytanią do wojny przystąpiły Indie i główne państwa Wspólnoty Brytyjskiej: Australia i Nowa Zelandia, Związek Południowej Afryki i Kanada. Polska jednak broniła się osamotniona, a 17 września 1939 r. została zaatakowana od wschodu przez Związek Sowiecki. Tak rozpoczął się kilkudziesięcioletni okres, w którym nasz kraj znajdował się najpierw pod uzgodnioną wcześniej w tajnym pakcie z 23 sierpnia 1939 r. okupacją Niemców i Rosjan, a potem znalazł się w sowieckiej strefie wpływów. Armia Czerwona, wycofując swoje jednostki z Legnicy, opuściła Polskę dopiero 16 września 1993 r.   

Zobacz także
Warsztaty liturgiczno-muzyczne
Matka czy dziecko? Oboje!
Komentarze (1)
  • Akcja Katolicka wrz 17,2017 z 04:01

    […] 17 września 1939 r. o godzinie 4:00 rano wojska sowieckie Frontów Białoruskiego i Ukraińskiego przekroczyły wschodnie granice Polski, łamiąc postanowienia paktu o nieagresji (1932), umowy wynikające z przynależności do Ligi Narodów oraz realizując ustalenia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow – czwartego rozbioru Polski. Był to drugi akord po inwazji niemieckiej na Polskę z 1 września 1939 roku. […]

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status