U NAS

Jesteśmy powołani do ewangelizacji

Od modlitwy Koronką do Miłosierdzia Bożego, poprzez katechezę na temat wyzwań współczesnego chrześcijanina i adorację Najświętszego Sakramentu, do Mszy św. z przyrzeczeniami – tak przebiegała uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata przeżywana wspólnie przez Akcję Katolicką oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w diecezji świdnickiej.

Obfity program dnia patronalnego obu organizacji realizowany był w parafii pw. Chrystusa Króla w Głuszycy. Duszpasterzami tej wspólnoty są diecezjalni asystenci: Akcji Katolickiej – ks. proboszcz Sławomir Augustynowicz oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – ks. wikariusz Jakub Klimontowski. W tym roku, co zaproponowała już wcześniej prezes DIAK Pani Magdalena Jarosz, postanowiono zwołać członków AK i KSM w wigilię liturgicznego obchodu właśnie do Głuszycy. Pomiędzy poszczególnymi punktami programu przybyli do Głuszycy mogli się spotkać ze sobą i dzielić się swoimi radościami i planami. Przede wszystkim jednak plan tego szczególnego dnia nastawiony był na duchowe ubogacenie i mobilizację do ewangelizacji.

Świętowanie rozpoczęło się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Modlitwa połączyła intencje Kościoła, diecezji, struktur obu organizacji i osobiste wszystkich uczestników w jeden duchowy strumień ufności. Drugim punktem dnia była katecheza wygłoszona przez Lecha Dokowicza – charyzmatycznego twórcę filmów dokumentalnych z przesłaniem katolickim i współorganizatora masowych wydarzeń religijnych w Polsce, jakimi była ubiegłoroczna Wielka Pokuta na Jasnej Górze oraz tegoroczny Różaniec do Granic w całej Polsce. Pan Lech dzielił się bardzo osobistym świadectwem nawrócenia, z którego wywiódł misję ewangelizacji. Opowiadając o okolicznościach powstawania kolejnych swoich produkcji filmowych, nie szczędził dygresji rysujących duchową i społeczną perspektywę Kościoła powołanego do głoszenia Ewangelii. Katecheza była ubarwiona fotografiami ukazującymi niektóre inicjatywy środowiska, z którym Lech Dokowicz wspólnie podejmować zamierza kolejne inicjatywy ewangelizacyjne.

Następnym etapem wieczoru była adoracja Najświętszego Sakramentu poprowadzona przez ks. Jakuba Klimontowskiego. Wielkim darem tego ogniwa programu dnia był czas modlitwy w ciszy. Kulminacją dnia była Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. biskupa Ignacego Deca. Głuszycka świątynia parafialna wypełniona była nie tylko licznie przybyłymi członkami Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, ale też wiernymi parafii. Można było poczuć aurę wieczernika w przeddzień dnia odpustu parafialnego. Homilię mszalną ks. biskup skoncentrował na dwóch wątkach. Pierwszym było ewangeliczna inspiracja do udziału w budowaniu Królestwa Bożego. Drugim rosnąca potrzeba wychodzenia ze świadectwem wiary ku innym ludziom. Oba motywy zespolone w Kościele i zaangażowaniu katolików świeckich w przenikanie świata pochodzącą od Pana Boga miłością, w wypowiedzi pasterza naszej diecezji, stanowiły rodzaj posłania, którego adresatami są wszyscy diecezjanie. Swego rodzaju odpowiedzią na biskupie zaproszenie było złożenie przyrzeczeń przez członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Akcji Katolickiej. W liturgii brały udział poczty sztandarowe obu organizacji, wokół których akt przyrzeczeń w formie uroczystej złożyli liderzy AK i KSM.

Pod koniec Mszy św. podziękowanie za przewodniczenie Eucharystii i nieustające wsparcie złożyli przedstawiciele KSM i AK. Już po zakończeniu liturgii odbyła się ceremonia wręczenia legitymacji członkowskich przedstawicielom Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Akcji Katolickiej. Indywidualne dokumenty wręczał osobiście ks. biskup Ignacy Dec wraz z księżmi asystentami KSM i AK. Późnym wieczorem w salkach katechetycznych głuszyckiej parafii trwały jeszcze spotkania i rozmowy uczestników wspólnego świętowania. Duża frekwencja i ciepła atmosfera uroczystości zapewne pozostawiła nie tylko miłe wspomnienie, ale będzie skłaniać do kolejnych wspólnych doświadczeń duchowych i ewangelizacyjnych. Trzeba też mieć nadzieję, że energia i zapał młodych złączone z doświadczeniem i wiedzą starszych, wleje w diecezjalną wspólnotę Kościoła świdnickiego ożywczy strumień duchowego dobra.

Zobacz także
Społeczna Akademia Liderów – dołączyłeś już?
Kościół – nasz czy ich?

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status