WYDARZENIA

Liturgia najpiękniejsza po tej stronie Nieba

Liturgia sprawowana wg nadzwyczajnej forma rytu rzymskiego wywodzi się z czasów apostolskich, zaś od VI w. pozostaje w zasadzie niezmieniona. Po Soborze Trydenckim (1545 – 1563) papież św. Pius V skodyfikował i ujednolicił istniejący obrządek — stąd nazwy „Msza trydencka”, czy „ryt trydencki”.

W 1570 r. Papież św. Pius V bullą „Quo Primum” zezwolił każdemu kapłanowi rzymskokatolickiemu na odprawianie Mszy św. w tradycyjnym rycie rzymskim (trydenckim), bez narażania się na jakiekolwiek kary kościelne. Bulla ta obowiązuje nie została zniesiona, dlatego używane jest określenia Msza święta Wszechczasów. Ojciec Fryderyk Faber – XIX-wieczny konwertyta z protestantyzmu określał tę liturgię jako „najpiękniejszą po tej stronie Nieba”. Ojciec Święty Benedykt XVI w 2007 r. przypomniał, że Msza św. może być celebrowana zarówno w formie „nowej” zwanej zwyczajną (wg mszału Pawła VI), kiedy to kapłan zwrócony jest twarzą do wiernych, a także w formie „starej”, tradycyjnej, zwanej nadzwyczajną formą rytu rzymskiego, po łacinie, kiedy to kapłan jest zwrócony twarzą do tabernakulum.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego od 13 maja do 4 czerwca 2017 r. przeprowadził badanie zrealizowane w formie ankiety internetowej z wykorzystaniem bazy adresowej „katolików zaangażowanych”. Po zebraniu ponad 800 odpowiedzi, z próby badawczej odfiltrowano osoby, które nie spełniały przyjętych kryteriów grupy badawczej. Na podstawie rozkładu populacji „katolików zaangażowanych” zbiór danych został przeważony, aby odpowiadał strukturze populacji. 50% badanych uważa, że celebrowanie Mszy św. w formie nadzwyczajnej jest wyrazem wierności tradycji Kościoła, zaś 37% twierdzi, że jest to coś normalnego. Zdecydowanie mniej respondentów wskazuje, że taka forma modlitwy nie przystaje do dzisiejszej kultury (18%) oraz że jest to dziwna praktyka’(4%). Te i inne wyniki badania można poznać czytając raport opublikowany w serwisie internetowym Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Zobacz także
Akcja Katolicka szkołą wiary, świętości i apostolstwa
Światłość świata

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status