U NAS WYDARZENIA

Politycy będą rozliczani nie tylko przez wyborców

Zorganizowane przez Duszpasterstwo Parlamentarzystów i Samorządowców Diecezji Świdnickiej II Forum Samorządowe odbyło się 24 września 2016 r. w Kamieńcu Ząbkowickim. Po ubiegłorocznym spotkaniu w Wałbrzychu, tworzy się dobry zwyczaj spotkań osób pełniących mandat publiczny, któremu patronuje Ksiądz Biskup prof. dr hab. Ignacy Dec. Hasłem przewodnim tegorocznego forum, które portal AKCJA zapowiadał, było zdanie Papieża Franciszka: „Służba to praca wszystkich dla wszystkich”.

Na wstępie wspólnej modlitwy wszystkich przybyłych powitał ks. proboszcz Wojciech Dąbrowski – dziekan Dekanatu Kamienieckiego. W homilii wygłoszonej w trakcie Mszy św. inaugurującej kilkugodzinne sympozjum, Ksiądz Biskup powiedział m.in.: „Każdy samorządowiec powinien czuć się jako sługa społeczności, przez którą został wybrany, i zabiegać o dobro wspólne. Oczywiście pojawiają się pokusy, by tę władzę sprawować z korzyścią dla siebie. Dobry samorządowiec powinien jednak je oddalać, pamiętając, że powinien służyć obywatelom.” Dodał także: „Politycy działają częstokroć wiedząc, że będą rozliczani przez wyborców. Powinni pamiętać, że przede wszystkim Bóg będzie ich rozliczał!”. Na zakończenie liturgii sprawowanej w pięknej zabytkowej świątyni parafialnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, za obecność i budowanie fundamentów pod wspólnotę osób zaangażowanych w życie publiczne podziękował ks. dr Sławomir Augustynowicz – diecezjalny duszpasterz parlamentarzystów i samorządowców. Do udziału w dalszym programie konferencji zaprosił wszystkim obecnych Marcin Czerniec – wójt Gminy Kamieniec Ząbkowicki.

W centrum konferencyjnym „Czerwony Kościółek” miała miejsce część robocza Forum. Prowadził ją ks. dr Sławomir Augustynowicz, a pierwszym prelegentem był ks. prof. dr hab.  Mariusz Rosik – biblista z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Tematem pasjonującego referatu było „Boskie pochodzenie władzy”. Główną konkluzję można ująć w stwierdzeniu, że zamysłem Stwórcy jest, by zwornikiem życia każdej ludzkiej społeczności była władza. Nie oznacza to natomiast przypisywania „boskiej mocy” konkretnym władcom. Drugie wystąpienie za temat miało „geotermię jako szansę dla samorządów”, a referentem był dr inż. Piotr Długosz, który jest uznanym w Polsce praktykiem przedsięwzięć związanych z pozyskiwaniem i eksploatacją energii geotermalnej. Na slajdach można było zobaczyć najważniejsze informacje dotyczące potencjału i technologii związanych z geotermią w Europie i Polsce. Oba wystąpienia, choć bardziej drugie ze względu na praktyczne znaczenie, wywołały dyskusję i pytania stawiane publicznie, a potem w kuluarach. Warto w tym miejscu dodać, że wśród gości Forum byli reprezentujący naszeg okręg wyborczy posłowie Michał Dworczyk i Ireneusz Zyska oraz senator Wiesław Kilian. Administrację rządową reprezentował wicewojewoda dolnośląski Kamil Zieliński.

Trzecia część forum miała charakter integracyjny. Zaczęło się od spaceru rewitalizowanym ponad 15-hektarowym parkiem. Następnie uczestnicy Forum dotarli do Pałacu Marianny Orańskiej – jednego z pięciu największych w Polsce tego typu obiektów. Tam po krótkiej prezentacji przez przewodnika miała miejsce ceremonia otwarcia nowej stałej wystawy poświęconej dziejom kamienieckiego pałacu. Należy dodać, że od 2012 r., kiedy Gmina Kamieniec Ząbkowicki odzyskała władztwo nad tym cennym zabytkiem, trwają nieustanne prace zabezpieczające i konserwatorskie. Miejscowy samorząd, dzięki pozyskiwanym dotacjom i z własnego budżetu, podejmuje olbrzymi wysiłek, aby przywrócić pałac do stanu świetności sprzed dewastacji dokonanej przez wojska sowieckie po II wojnie światowej. Uczestnicy II Forum Samorządowego byli pod wielkim wrażeniem miejsca i gościnności. Niektórzy uczestniczyli później w koncertach muzyki hiszpańskiej i operetkowej, jakie odbyły się po południu na tarasach pałacowych.

II Forum Samorządowe dobiegło końca. Jednym z wątków poruszanych jeszcze w trakcie konferencji w centrum „Czerwony Kościółek” były kolejne inicjatywy mające na celu integrowanie środowiska parlamentarzystów i samorządowców w Diecezji Świdnickiej. Do zgłaszania pomysłów zachęcał ks. dr Sławomir Augustynowicz. Wśród pomysłów pojawiła się inicjatywy: pielgrzymek, spotkań formacyjnych i noworocznego balu. Najbliższym – zapewne – wydarzeniem będzie spotkanie w okresie Świąt Bożego Narodzenia, na które już wstępnie zaprosił Ksiądz Biskup Ignacy Dec. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, następne Forum Samorządowe odbyć się ma w Wambierzycach.

ii-forum-samorzadowe-diecezji-swidnickiej-1

Zobacz także
Pątnicy ku Jasnej Górze zwycięstwa
AKCJA

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status