U NAS

Jesteśmy powołani do ewangelizacji

Od modlitwy Koronką do Miłosierdzia Bożego, poprzez katechezę na temat wyzwań współczesnego chrześcijanina i adorację Najświętszego Sakramentu, do Mszy św. z przyrzeczeniami – tak przebiegała uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata przeżywana wspólnie przez Akcję Katolicką oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w diecezji świdnickiej.

Obfity program dnia patronalnego obu organizacji realizowany był w parafii pw. Chrystusa Króla w Głuszycy. Duszpasterzami tej wspólnoty są diecezjalni asystenci: Akcji Katolickiej – ks. proboszcz Sławomir Augustynowicz oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – ks. wikariusz Jakub Klimontowski. W tym roku, co zaproponowała już wcześniej prezes DIAK Pani Magdalena Jarosz, postanowiono zwołać członków AK i KSM w wigilię liturgicznego obchodu właśnie do Głuszycy. Pomiędzy poszczególnymi punktami programu przybyli do Głuszycy mogli się spotkać ze sobą i dzielić się swoimi radościami i planami. Przede wszystkim jednak plan tego szczególnego dnia nastawiony był na duchowe ubogacenie i mobilizację do ewangelizacji.

Świętowanie rozpoczęło się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Modlitwa połączyła intencje Kościoła, diecezji, struktur obu organizacji i osobiste wszystkich uczestników w jeden duchowy strumień ufności. Drugim punktem dnia była katecheza wygłoszona przez Lecha Dokowicza – charyzmatycznego twórcę filmów dokumentalnych z przesłaniem katolickim i współorganizatora masowych wydarzeń religijnych w Polsce, jakimi była ubiegłoroczna Wielka Pokuta na Jasnej Górze oraz tegoroczny Różaniec do Granic w całej Polsce. Pan Lech dzielił się bardzo osobistym świadectwem nawrócenia, z którego wywiódł misję ewangelizacji. Opowiadając o okolicznościach powstawania kolejnych swoich produkcji filmowych, nie szczędził dygresji rysujących duchową i społeczną perspektywę Kościoła powołanego do głoszenia Ewangelii. Katecheza była ubarwiona fotografiami ukazującymi niektóre inicjatywy środowiska, z którym Lech Dokowicz wspólnie podejmować zamierza kolejne inicjatywy ewangelizacyjne.

Następnym etapem wieczoru była adoracja Najświętszego Sakramentu poprowadzona przez ks. Jakuba Klimontowskiego. Wielkim darem tego ogniwa programu dnia był czas modlitwy w ciszy. Kulminacją dnia była Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. biskupa Ignacego Deca. Głuszycka świątynia parafialna wypełniona była nie tylko licznie przybyłymi członkami Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, ale też wiernymi parafii. Można było poczuć aurę wieczernika w przeddzień dnia odpustu parafialnego. Homilię mszalną ks. biskup skoncentrował na dwóch wątkach. Pierwszym było ewangeliczna inspiracja do udziału w budowaniu Królestwa Bożego. Drugim rosnąca potrzeba wychodzenia ze świadectwem wiary ku innym ludziom. Oba motywy zespolone w Kościele i zaangażowaniu katolików świeckich w przenikanie świata pochodzącą od Pana Boga miłością, w wypowiedzi pasterza naszej diecezji, stanowiły rodzaj posłania, którego adresatami są wszyscy diecezjanie. Swego rodzaju odpowiedzią na biskupie zaproszenie było złożenie przyrzeczeń przez członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Akcji Katolickiej. W liturgii brały udział poczty sztandarowe obu organizacji, wokół których akt przyrzeczeń w formie uroczystej złożyli liderzy AK i KSM.

Pod koniec Mszy św. podziękowanie za przewodniczenie Eucharystii i nieustające wsparcie złożyli przedstawiciele KSM i AK. Już po zakończeniu liturgii odbyła się ceremonia wręczenia legitymacji członkowskich przedstawicielom Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Akcji Katolickiej. Indywidualne dokumenty wręczał osobiście ks. biskup Ignacy Dec wraz z księżmi asystentami KSM i AK. Późnym wieczorem w salkach katechetycznych głuszyckiej parafii trwały jeszcze spotkania i rozmowy uczestników wspólnego świętowania. Duża frekwencja i ciepła atmosfera uroczystości zapewne pozostawiła nie tylko miłe wspomnienie, ale będzie skłaniać do kolejnych wspólnych doświadczeń duchowych i ewangelizacyjnych. Trzeba też mieć nadzieję, że energia i zapał młodych złączone z doświadczeniem i wiedzą starszych, wleje w diecezjalną wspólnotę Kościoła świdnickiego ożywczy strumień duchowego dobra.

Zobacz także
Diecezjalny piknik rodzinny
Akcja non stop

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość