NAMYSŁY

Akcja Katolicka w służbie apostolstwu

Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę jest czasem modlitwy, dziękczynienia i oddania, którego wyrazem jest Akt zawierzenia wygłaszany przez nas przed wizerunkiem Królowej Polski. To  również czas podsumowania naszej pracy. To okazja, aby w tak szerokim gronie przypomnieć inicjatywy proponowane przez Krajowy Instytut i zachęć wszystkich do ich realizacji.

W tym roku ważnym zadaniem które realizujemy od kilku tygodni jest ogólnopolska kampania pod hasłem „W niedzielę nie kupuję”. Wolna niedziela to ważny temat. Wciąż do niego wracamy i nadal jest aktualny. Niestety nawet ludzie wierzący, którzy dobrze znają dekalog nie rozumieją, albo nie dopuszczają do swojej świadomości, że trzecie przykazanie: Pamiętaj aby dzień święty święcić, dotyczy również zakazu handlu w niedzielę. W tym roku Akcja Katolicka pragnie kolejny już raz przypomnieć to przykazanie. Wydaliśmy plakat pod hasłem „W niedzielę nie kupuję”. Wydrukowaliśmy również ulotki tej samej treści, które rozdajemy w całym kraju. Dodatkowo przesłaliśmy do wszystkich prezesów diecezjalnych tekst oświadczenia Akcji Katolickiej, wyjaśniającego dlaczego nie kupuję w niedzielę. Będzie można go wydrukować we własnym zakresie i umieścić obok plakatu, jako jego uzupełnienie.

Akcja Katolicka prezentuje swoje stanowiska w wielu sprawach na naszej stronie internetowej. Przesyłamy je do agencji prasowych i bezpośrednio do prasy. Nie zawsze są jednak tam zamieszczane.  Dlatego postanowiliśmy, że spróbujemy dotrzeć do społeczeństwa również poprzez wywieszanie naszych stanowisk na parafialnych tablicach ogłoszeń. Zaopatrzone w logo Akcji Katolickiej, będą zawierały kwintesencję tego co chcemy powiedzieć w konkretnej sprawie. Tym razem dotyczy ono świętowania niedzieli. Nie zastąpi to oczywiście pełnych tekstów w prasie, o co nadal będziemy zabiegać. Będzie to inna forma docierania do świadomości odbiorców, mająca na celu przemianę ich mentalności. Zachęcam Państwa do drukowania tych oświadczeń, które znajdziecie na naszej stronie internetowej i przekonywanie księży proboszczów, aby zechcieli je wywieszać na tablicach ogłoszeń.

Kiedy podjęliśmy temat świętowania niedzieli i wydrukowaliśmy plakat, pojawiło się pytanie gdzie go umieścić. Na pewno przy kościołach, choć wydawać by się mogło, że katolikom nie trzeba przypominać tak fundamentalnych prawd. A jednak okazuje się że trzeba. Jeśli przyjrzymy się parkingom przy supermarketach, które w każdą niedzielę są zapełnione po brzegi, to należałoby zadać sobie pytanie : Do kogo należą te samochody? Tylko do ateistów? Z pewnością nie. Niedziela to dzień zakupów również dla wielu katolików, którzy twierdzą, że są większe grzech niż niedzielne zakupy. Inni w ogóle nie postrzegają tego w kategoriach grzechu. Pragniemy więc skierować tę kampanie przede wszystkim do ludzi wierzących, którzy nie rzadko, wychodząc z niedzielnej Mszy Świętej kierują swe kroki prosto do sklepu, aby zrobić drobne zakupy lub też spędzić wiele godzin w galeriach handlowych. Gdyby zapytać tych niedzielnych bywalców sklepów dlaczego negują przykazania, zapewne dowiedzielibyśmy się, że to przesada. Przecież są ważniejsze sprawy. I żeby tylko takie grzechy były. To właśnie usłyszałam, kiedy rozpoczęliśmy akcję plakatową. Ale podobnie było i wówczas gdy prowadziliśmy akcję plakatową, dopominając się o godny strój w Kościele. Wtedy także słyszałam głosy, że są ważniejsze sprawy. I również wtedy nie mogłam się z tym zgodzić. Kto nie jest wierny w małych sprawach, nie będzie wierny i w wielkich. Nasz strój świadczy o naszym szacunku do miejsca i osób. W przypadku świątyni, nasz strój świadczy o naszym stosunku do Boga. Jeśli nie zadbamy o strój to jak zadbamy o to co ważniejsze, o przygotowanie duszy? Niedziela różni się od dnia powszedniego. To dzień od Boga i dla Boga. Idę do Kogoś, kto jest najważniejszy w moim życiu, więc muszę godnie wyglądać. Jeśli tego nie zrozumiem, to nie pojmę również i tego że uczestniczę w ofierze Boga.

W ubiegłym roku, rozpoczęliśmy naszą akcję wzywającą do godnego przeżywania niedzieli, od stroju w kościele. W tym roku skupiliśmy naszą uwagę na niedzielnym handlu. W wielu diecezjach już wiszą nasze plakaty. Niektóre Diecezjalne Instytuty dodrukowały ulotki we własnym zakresie. Niektóre diecezje podjęły bardziej spektakularne akcje, np. rzeszowska wynajmuje bilbordy aby umieścić tam plakat poświęcony tematowi świętowania niedzieli. To kosztowne przedsięwzięcie, ale daje szansę dotarcia z tą informacją do większości mieszkańców miasta, zważywszy, że będzie ona umieszczona na pięciu bilbordach przez miesiąc.

Konferencje i sympozja to ważny element tej kampanii. Warto organizować je we współpracy ze związkami zawodowymi, które również walczą o to aby niedziela była dniem wolnym od handlu. Oddanie pracownikowi innego wolnego dnia w tygodniu w zamian za niedzielę, nie jest rozwiązaniem, które można zaakceptować. Około miliona osób w Polsce jest zatrudnionych w handlu. Z tego ponad siedemdziesiąt procent to kobiety. To matki i żony, które nie mogą spędzić niedzieli z rodziną, a inny wolny dzień w tygodniu, kiedy mąż jest w pracy, a dzieci w szkole, poświęcają na sprzątanie, pranie i inne obowiązki rodzinne. Może mieszkanie jest czystsze, ale na pewno nie służy to budowaniu jedności w rodzinie.

Kiedyś walczyliśmy o wolne soboty. Dziś trzeba dopominać się o wolne niedziele. Szukając winnych, należy uderzyć się również we własne piersi. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy robię zakupy w niedzielę? I nie chodzi tu o godziny spędzone w centrum handlowym, ale choćby o chleb, kupiony w osiedlowym sklepie, bo właśnie go zabrakło. Przez ten jeden chleb, ktoś musi spędzić niedzielę przy sklepowej kasie. Takiej kasjerce jest naprawdę obojętne, czy ktoś kupuje tylko chleb, czy robi zakupy na miesiąc. Nie ma tłumaczenia, że to nagły przypadek, że nie zdążyliśmy z zakupami w sobotę.

Wielu z nas pamięta czasy, gdy sklepy w niedzielę były zamknięte, a w sobotę czynne tylko do 13.00. W dodatku wszystkiego brakowało i trzeba było swoje odstać w kolejkach. I jakoś nikt głodny nie chodził. Każdy zdążył kupić co trzeba. Pamiętajmy, że żaden właściciel nie otworzy swego sklepu w niedzielę, jeśli nie będzie klientów. Dlatego trzeba zacząć od siebie. Dlatego na plakatach umieściliśmy hasło : „W niedzielę nie kupuję” . W domyśle pytanie :  A ty?

Celowo kładziemy nacisk na społeczny aspekt tego problemu, pamiętając, że wiele osób uważa, iż nie są członkami Kościoła, a zatem przykazania ich nie obowiązują. Twierdzą : Jeśli ktoś uważa że niedzielne zakupy to grzech, to niech tego nie robi, ale zarazem niech pozostawi wolność wyboru innym, którzy mają odmienne poglądy. To my jednak upominamy się o możliwość wyboru dla tych, którzy takiego wyboru nie mają, zmuszani do spędzenia niedzieli przy sklepowej kasie. Upominamy się o to od dawna przy wielu okazjach. Jeden z Tygodni Społecznych organizowanych przez Akcję Katolicką w Warszawie poświęciliśmy „Niedzieli”. Ta konferencja odbyła się w roku 1999 r. Wczytując teraz w te teksty, możemy stwierdzić, że dziś, po kilkunastu latach wiele się zmieniło. Niestety na niekorzyść. Dotyczy to zarówno sposobu spęczania wolnego czasu w niedzielę, jak i czynnego udziału w Eucharystii. Coraz więcej ludzi spędza niedziele w hipermarketach i centrach handlowych. Myślę, że podstawową przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że niedzielę traktujemy jak dzień wolny od pracy a nie jak dzień święty. A zatem jest to tylko dzień  dla człowieka, a już  nie dzień dla Boga.

To niesamowite, że w kraju naszych wschodnich sąsiadów, który całe dziesięciolecia walczył z Kościołem, ten wyjątkowy dzień w tygodniu nazywa się waskriesjenie – co oznacza zmartwychwstanie.  Może gdybyśmy sobie uświadomili, ten wymiar niedzieli i zrozumieli, że jest to czas zmartwychwstania, potrafilibyśmy lepiej przeżyć ten dzień i pozwolili go godnie spędzić również innym.

Myślę, że wiele osób nie uświadamia sobie że może być inaczej i że w wielu krajach niedziela jest dniem wolnym od handlu. W Polsce, niestety jest dozwolony w każdą niedzielę. Mamy nadzieję to zmienić. Celem naszej kampanii jest zwrócenie uwagi nie tylko na świętość niedzieli, ale także na prawa ludzi pracy do godnego życia, odpoczynku, spędzania czasu z rodziną. Nie dajmy się zwieść opiniom, że zakaz handlu w dużych sklepach w niedziele spowoduje wzrost bezrobocia. Podobne regulacje wprowadzone w innych krajach nie potwierdzają takich hipotez.

Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w naszą kampanię na rzecz świętowania niedzieli. Te Diecezjalne Instytuty, które jeszcze tego nie zrobiły zachęcam do działania. Warto organizować konferencje, warto rozprowadzać plakaty i ulotki. Trzeba o tym mówić jak najczęściej. To z pewnością przyniesie spodziewane efekty. Równocześnie z działaniami zmierzającymi do zmiany mentalności ludzi i obudzenia ich sumień, chcemy również zmienić prawo. Posłowie złożyli już swój projekt, który wywołał ożywioną dyskusję w mediach. Akcja Katolicka również chce złożyć projekt. Będzie to inicjatywa obywatelska, co oznacza, że w przypadku zakończenia kadencji sejmu, nasz projekt przechodzi pod obrady sejmu kolejnej kadencji, w przeciwieństwie do projektu poselskiego.

Pragniemy jednoczyć w naszym wspólnym działaniu jak najwięcej podmiotów. Jeszcze dziś dojdzie do spotkania przedstawicieli Akcji Katolickiej, Społecznego Ruchu Świętowania Niedzieli, Związku Zawodowego Solidarność i Parlamentarzystów. Mamy nadzieję wypracować zasady wzajemnej współpracy.

Uchwalenie zmian do ustawy Kodeks Pracy do czego zmierzamy, należeć będzie już do parlamentu. Przypominam zatem o naszej modlitwie za parlamentarzystów. Wielu z nich jest nam wdzięczna za tę modlitwę. Otrzymujemy ustne i pisemne podziękowania. Niech ta modlitwa nadal trwa i przynosi bogate owoce w postaci ustawodawstwa zgodnego z nauką Kościoła i służącego człowiekowi.

Kolejną inicjatywą związaną ze zbieraniem podpisów jest międzynarodowa akcja „Milion za życiem”. Jej pomysłodawcą jest włoski poseł do Parlamentu Europejskiego. Chcemy zebrać milion podpisów w krajach Unii Europejskich aby poprzeć prawo dotyczące powstrzymania wszelkich działań zmierzających do niszczenia poczętego życia. A zatem wszelkiej propagandy aborcyjnej. Listę do złożenia podpisu znajdziemy na naszej krajowej stronie internetowej i tam w wersji elektronicznej należy złożyć podpis. Jeśli ktoś jeszcze tego nie uczynił, to zachęcam do złożenia podpisu.

Wczoraj podczas konferencji usłyszeliśmy o wyzwaniach bioetycznych przed którymi stoi współczesny człowiek oraz o wyzwaniach jakie stoją przed nami w dobie sekularyzacji.

To są zadania jakie powinna realizować AK w najbliższej przyszłości. Zagadnienia te znajdziemy również w Dokumencie Społecznym Episkopatu Polski „W trosce o człowieka i dobro wspólne”, który będzie tematem naszej kolejnej konferencji, którą planujemy odbyć 30 listopada tego roku w budynku Sejmu, na którą już dziś państwa zapraszam. Temat ten przedstawi nam autor dokumentu abp Józef Kupny. Mamy nadzieję odbyć tę konferencję, we współpracy z Zespołem Parlamentarnym Akcji Katolickiej.

Ze sprawozdania, które jak co roku przygotował Sekretarz Krajowego Zarządu, możemy się dowiedzieć, jak wiele cennych zadań podejmowanych jest w diecezjach. Zachęcam do zapoznania się z tym sprawozdaniem, które może stać się źródłem inspiracji dla Akcji Katolickiej w każdej diecezji. Zachęcam również do włączania się w inicjatywy krajowe. Jedną z nich jest krajowy finał Przeglądu Pieśni Patriotycznej, który odbędzie się jesienią w Krakowie, to również wspomniane wcześniej zbieranie podpisów.

Dla skutecznego działania konieczny jest sprawny przepływ informacji. To zapewni nam skuteczne działanie. To apel do prezesów diecezjalnych, ale również i do prezesów parafialnych, którzy również powinni starać się pozostawać w stałym kontakcie ze strukturami diecezjalnymi. Źródłem informacji może być również nasza strona internetowa, na której znajdziecie państwo bieżące informacje o naszej działalności. Ta informacja wraz ze szczerym zaangażowaniem i wiarą we własne siły będzie źródłem sukcesu naszej pracy apostolskiej.  Potrzebna jest również pomoc Boża, zachęcam więc do modlitwy która umocni nas w działaniu.

Pozostaje mi tylko życzyć nam wszystkim wytrwałości i zapału w dalszym realizowaniu misji Akcji Katolickiej w parafii, diecezji i kraju.

Halina Szydełko

Prezes Krajowego Instytutu

Akcji Katolickiej

Wystąpienie podczas Konferencji pod hasłem „Być solą ziemi – Akcja Katolicka w służbie apostolstwu” – Częstochowa, 15 czerwca 2013 r.

PRZECZYTAJ TAKŻE

AKCJA NA JASNEJ GÓRZE

Zobacz także
Kochana ma Polska!
Nadzieja rodziny dla Kościoła, nadzieja Kościoła dla rodziny

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status