WYDARZENIA

Już razem do Domu Matki

Mszą świętą w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bobolicach, rozpoczął się wspólny już etap peregrynacji wszystkich grup X Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę. Do świątyni położonej w Dekanacie Ząbkowice Śląskie Północ przybyło też wielu bliskich i przyjaciół pątników, pragnących powierzyć swoje intencje uczestnikom tegorocznych rekolekcji w drodze do Częstochowy. W tym roku przebiegają one pod hasłem >> Panie, przymnóż nam wiary. <<

Wszystkich przybyłych wczesnym porankiem powitali ks. Romuald Brudnowski – przewodnik Pielgrzymki oraz ks. proboszcz Krzysztof Ziobrowski. Liturgii eucharystycznej przewodniczył Ksiądz Biskup Ignacy Dec, który również wygłosił homilię. Wychodząc od treści dzisiejszych czytań mszalnych, a szczególnie fragmentu Ewangelii wg Św. Mateusza, kaznodzieja zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo „powątpiewania” w Jezusa mimo fizycznego przestrzegania zasad wiary. Chrześcijaństwo jest bowiem wspólnotą osób, które poznały Jezusa, jako Syna Bożego i nie może być sprowadzane do organizacji osób przestrzegających jej reguł czy praktykujących kult. Ksiądz Biskup podkreślił potrzebę stałego odnawiania w sobie relacji z Jezusem poprzez codzienne pytanie samego siebie „kim jest dla mnie Jezus?”. Zwrócił też uwagę na stosunek wiernych do duszpasterzy, którzy mimo swoich ludzkich cech, a więc i słabości, noszą mandat wybrania do posługi sakramentalnej i głoszenia Ewangelii. Zachęcał następnie do stałego odnawiania relacji z osobami najbliższymi w rodzinie, którym poświęcamy nie zawsze dość czasu i nie dość jesteśmy dla nich serdeczni. I na zakończenie homilii, Ksiądz Biskup prosił, aby w codziennym wysiłku odnawiania własnej tożsamości nie zapominać także o dobru wspólnym, jakim jest Ojczyzna. Nawiązał przy tym do obchodzonej wczoraj 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które nie jest wbrew tezom ministra spraw zagranicznych >> narodową katastrofą <<, lecz aktem heroicznej obrony wolności. Takie myślenie o Polsce wtedy oznaczało przynależność do naszej narodowej rodziny i tak jest również współcześnie.

Po Mszy św. Ksiądz Biskup u stóp bobolickiego Sanktuarium błogosławił pątników  wychodzących na pielgrzymi szlak. Wszystkich pielgrzymów żegnali także ci, którzy pozostają duchowymi uczestnikami tegorocznej Pielgrzymki na Jasną Górę. Wszyscy polecamy uczestników peregrynacji opiece Matki Bożej i – jak nakazuje pielgrzymkowa tradycja –  prosimy, by zabrali nas w swoich plecakach do Domu Matki.

(kk)

Relacje z Pielgrzymki na profilu Facebook – „Pielgrzymka Świdnicka”

Zobacz także
Modlitewne skupienie w Wałbrzychu
Nie zapominamy !

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status