WYDARZENIA

Modlitewny weekend w Starym Wielisławiu

Kościół w Starym Wielisławiu należy do najstarszych kościołów Diecezji Świdnickiej. Według źródeł czeskich Św. Wojciech, idąc z wyprawą misyjną na Prusy, zatrzymał się u swego wuja, księdza, właśnie w Starym Wielisławiu. Dzięki figurze Matki Bolesnej, słynącej łaskami i cudami, kościół ten od utrwalenia się chrześcijaństwa w Ziemi Kłodzkiej stał się zarazem jednym z najsłynniejszych. W tym pięknie położonym miejscu w dniach 14 – 15 września 2013 r. odbywać się będą uroczystości odpustowe.

W sobotę 14 września o godz. 10:00 rozpocznie się Diecezjalny Dzień Życia Konsekrowanego, a o godz. 15:00 z kolei początek Diecezjalnego Dnia Chorych i Osób w podeszłym wieku. W niedzielę 15 września o godz. 11:00 Mszę św. odpustową odprawi Ksiądz Biskup Adam Bałabuch. Natomiast o godz. 19:00 czeka nas niezwykły koncert pt. „Stabat Mater”, który już zapowiadaliśmy w Portalu AKCJA.

Warto powiedzieć, że miejsce tych uroczystości ma bardzo bogatą historię. W 1300 r. papież Bonifacy VIII wyróżnia świątynię, nadając jej liczne odpusty bullą wręczoną w Rzymie delegacji pod przewodnictwem biskupa praskiego. Ze względu na figurę Matki Boskiej Bolesnej cudami słynącej, bulla papieska nazywa kościół wielisławski „Przybytkiem Niebieskim”. Według podań historycznych figurę tę wyrzeźbił w XIII wieku mieszkaniec wsi Wielisław, nazwiskiem Schneider, który wiele cierpiał z powodu różnych nieszczęść na niego spadających. Matka Boża objawiła mu się, polecając wykonanie figury według swych możliwości, a gdy to uczynił, nieszczęścia ustąpiły. W 1428 r. Husyci napadli na te ziemie. Zniszczyli wioskę, zabijali ludność katolicką i spalili kościół. Chociaż po spalonym drewnianym kościele pozostały tylko zgliszcza i popiół to figura Matki Bożej w cudowny sposób ocalała. Została umieszczona w nowej, wybudowanej z kamienia świątyni. W latach 1618 – 1622 kościół w Wielisławiu był jedynym kościołem na Ziemi Kłodzkiej, którego nie ogarnęła fala protestantyzmu. Fakt ten przypisuje się specjalnej opiece Matki Bożej. O licznych łaskach otrzymanych w tej świątyni za przyczyną Matki Bożej Bolesnej świadczą wota przy figurze.

Po II wojnie światowej, do 1950 r. Parafia Stary Wielisław obsługiwana była przez proboszcza Polanicy Zdroju. Obecnie pracę duszpasterską w Parafii Stary Wielistaw prowadzą Ojcowie ze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi. Parafia liczy 830 parafian. Dzięki ofiarności miejscowej ludności i czcicieli Matki Bożej Wielisławskiej oraz częściowej pomocy Urzędu Konserwatorskiego kościół został odremontowany. Ponownie umieszczone w krużgankach obrazy przedstawiające Siedem Boleści Matki Bożej, przy których od ponad dwustu lat odprawiana była Koronka do Matki Bożej Bolesnej jako dziękczynienie za uratowanie mieszkańców od śmierci gdy w 1713 r. przez Ziemię Kłodzką przeszła zbierająca obfite żniwo śmiertelna zaraza. Od roku nabożeństwa te są wznowione i odprawiane w każdą III sobotę miesiąca.

(kk)

Na podstawie: sscc.pl , starywielislaw.pl

Zobacz także
Kawałek jest o naszym Janie Pawle II
Akcja Katolicka wobec ataków na Marsz Niepodległości

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status