WYDARZENIA

Brat naszego Boga

>> Brat Albert był patriotą, powstańcem styczniowym, artystą malarzem i ojcem ubogich. Rzucony na kolana przed majestatem Bożym, upadał na kolana przed majestatem człowieka i to najbiedniejszego, najbardziej upośledzonego, przed majestatem ostatniego nędzarza. << Błogosławiony Jan Paweł II

Dramat Karola Wojtyły „Brat naszego Boga” powstał w latach 1944–1950. Jego główną postacią jest żyjący na przełomie XIX i XX wieku Adam Chmielowski, artysta malarz i teoretyk sztuki. Przypadkowe spotkanie z ubogimi i bezdomnymi zmienia jego sposób pojmowania różnych spraw. Dojrzewa w nim powołanie, jednak broni się przed nim. Prowadzi wewnętrzną walkę między rozumem i wiarą. Ostateczną decyzję podejmuje oglądając swój obraz Ecce Homo. W wizerunku Chrystusa odnajduje miłosierdzie i odpowiedzialność za ubogich. Adam Chmielowski przemienia się w Brata Alberta. Porzuca malarstwo, by służyć biednym, upośledzonym i chorym, zakłada zgromadzenie zakonne – Zgromadzenie Braci Albertynów. Został beatyfikowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II w 1983 r. i kanonizowany w 1989 r.

Spektakl „Brat naszego Boga” ma charakter filmowo – teatralny, jest połączeniem „żywego” teatru z ekranem filmowym. Sceny teatralne przeplatane są z sekwencjami filmowymi, łączącymi różne miejsca akcji i płaszczyzny czasowe w dramacie. Sekwencje filmowe nakręcono u Ojców Benedyktynów w Tyńcu oraz w Parku im. W. Bednarskiego w Krakowie. Artur Dziurman – reżyser spektaklu jest aktorem Narodowego Teatru Starego w Krakowie. W rolę główną wcielił się Maciej Jackowski, aktor Teatru im. J. Słowackiego. Towarzyszą mu jeszcze dwie profesjonalne aktorki oraz 16 aktorów – amatorów niewidomych i niedowidzących. W spektaklu wykorzystano muzykę Jana AP. Kaczmarka, Jacka Skubikowskiego oraz zespołu IL Divo. Inscenizacja sztuki Karola Wojtyły „Brat naszego Boga” jest trzecią produkcją Stowarzyszenia Scena Moliere z udziałem aktorów niewidomych i niedowidzących – w ramach projektu  „Pełnoprawny-Niepełnosprawny”. Premiera tej niezwykłej, multimedialnej  inscenizacji dramatu Karola Wojtyły odbyła się 4 kwietnia 2009 r. na Scenie Moliere przy ul. Szewskiej w Krakowie.

Spektakl „Brat naszego Boga” wg dramatu Karola Wojtyły – w reżyserii i adaptacji Artura Dziurmana  odbędzie się w sobotę 12 kwietnia 2014 r. o godz. 19:00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku.
(kk)

Na podstawie: vvena.pl

Zobacz także
Muzyczna maestria
Czy dzień, czy noc, czy słońce, czy deszcz

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość