WYDARZENIA

Brat naszego Boga

>> Brat Albert był patriotą, powstańcem styczniowym, artystą malarzem i ojcem ubogich. Rzucony na kolana przed majestatem Bożym, upadał na kolana przed majestatem człowieka i to najbiedniejszego, najbardziej upośledzonego, przed majestatem ostatniego nędzarza. << Błogosławiony Jan Paweł II

Dramat Karola Wojtyły „Brat naszego Boga” powstał w latach 1944–1950. Jego główną postacią jest żyjący na przełomie XIX i XX wieku Adam Chmielowski, artysta malarz i teoretyk sztuki. Przypadkowe spotkanie z ubogimi i bezdomnymi zmienia jego sposób pojmowania różnych spraw. Dojrzewa w nim powołanie, jednak broni się przed nim. Prowadzi wewnętrzną walkę między rozumem i wiarą. Ostateczną decyzję podejmuje oglądając swój obraz Ecce Homo. W wizerunku Chrystusa odnajduje miłosierdzie i odpowiedzialność za ubogich. Adam Chmielowski przemienia się w Brata Alberta. Porzuca malarstwo, by służyć biednym, upośledzonym i chorym, zakłada zgromadzenie zakonne – Zgromadzenie Braci Albertynów. Został beatyfikowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II w 1983 r. i kanonizowany w 1989 r.

Spektakl „Brat naszego Boga” ma charakter filmowo – teatralny, jest połączeniem „żywego” teatru z ekranem filmowym. Sceny teatralne przeplatane są z sekwencjami filmowymi, łączącymi różne miejsca akcji i płaszczyzny czasowe w dramacie. Sekwencje filmowe nakręcono u Ojców Benedyktynów w Tyńcu oraz w Parku im. W. Bednarskiego w Krakowie. Artur Dziurman – reżyser spektaklu jest aktorem Narodowego Teatru Starego w Krakowie. W rolę główną wcielił się Maciej Jackowski, aktor Teatru im. J. Słowackiego. Towarzyszą mu jeszcze dwie profesjonalne aktorki oraz 16 aktorów – amatorów niewidomych i niedowidzących. W spektaklu wykorzystano muzykę Jana AP. Kaczmarka, Jacka Skubikowskiego oraz zespołu IL Divo. Inscenizacja sztuki Karola Wojtyły „Brat naszego Boga” jest trzecią produkcją Stowarzyszenia Scena Moliere z udziałem aktorów niewidomych i niedowidzących – w ramach projektu  „Pełnoprawny-Niepełnosprawny”. Premiera tej niezwykłej, multimedialnej  inscenizacji dramatu Karola Wojtyły odbyła się 4 kwietnia 2009 r. na Scenie Moliere przy ul. Szewskiej w Krakowie.

Spektakl „Brat naszego Boga” wg dramatu Karola Wojtyły – w reżyserii i adaptacji Artura Dziurmana  odbędzie się w sobotę 12 kwietnia 2014 r. o godz. 19:00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku.
(kk)

Na podstawie: vvena.pl

Zobacz także
Równi i równiejsi
Więcej wiary, więcej wolności!

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status