WYDARZENIA

Z ufnością w Boga i Jego moc

Od powitania przez abp. Wacława Depo rozpoczęła się w ubiegła sobotę w bazylice Świętej Rodziny w Częstochowie Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę. „Dziękuję za to, że tu jesteście” – powiedział metropolita częstochowski nawiązując do pamiętnych słów św. Jana Pawła II wypowiedzianych w czerwcu 1979 roku w Częstochowie, a następnie odnosząc się do tego wydarzenia.

Prezes Zarządu KIAK Halina Szydełko również nawiązała do św. Jana Pawła II przypominając, że to papieżowi Akcja Katolicka zawdzięcza swoje odrodzenie instytucjonalne w latach 90. minionego stulecia. Odnosząc się do tego faktu przypomniała o zaplanowanym na rok przyszły II Kongresie stowarzyszenia i dokonała podsumowania ważniejszych inicjatyw diecezjalnych i parafialnych. Nawoływała do podejmowania nowych zadań i pozyskiwania nowych członków. Ponieważ kongres odbędzie się tuż przed 20. rocznicą  reaktywowania Akcji Katolickiej, niech to podsumowanie będzie także rachunkiem sumienia jako wyraz dojrzałej troski o przyszłość organizacji. Z kolei krajowy asystent kościelny AK – biskup Marek Solarczyk wyraził życzenie, aby Akcja Katolicka stała się fundamentem dla wszystkich ludzi Kościoła w Polsce.

W dalszej części uroczystości odbyło się wręczenie medali „Za Dzieło Apostolstwa”, które otrzymali  Maria Grazia Tibaldi – sekretarz generalny Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej oraz ks. dr Jacek Uliasz dyrektor Instytutu Teologicznego ze Lwowa, a zarazem asystent kościelny Akcji Katolickiej archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego. Pani Tibaldi została uhonorowana za wieloletnią współpracę między FIAC, a Krajowym Instytutem Akcji Katolickiej. Księdzu Uliaszowi zawdzięcza się powstanie struktur stowarzyszenia na Ukrainie.

Dziękując za otrzymany medal Maria Grazia Tibaldi przekazała pozdrowienia od sekretariatu FIAC i nowego zarządu ACI (włoskiej AK). „Jesteśmy stowarzyszeniem – powiedziała – które ma przyjaciół w każdej części świata”. Ona również odniosła się do św. Jana Pawła II. „Jesteśmy dzisiaj na Jasnej Górze, przed Czarną Madonną i moje myśli biegną ku świętemu papieżowi, który był tak bardzo przywiązany do tego miejsca.” Przypomniała ostatnie spotkanie Ojca Świętego z ACI w Loreto, w roku 2004 i jego przesłanie, że najpiękniejszym darem, jaki możemy dać Kościołowi i światu jest świętość. Odniosła się również do spotkania ACI z papieżem Franciszkiem  w maju tego roku. Papież powiedział wtedy m.in., że członkowie AK  pozostając w Jezusie i z Jezusem i radując się w Panu winni nieść Słowo Boże na krańce świata. Na koniec wezwała do zawierzenia Pani Jasnogórskiej papieża Franciszka, Światowego Dnia Młodzieży, który odbędzie się za dwa lata w Krakowie, a także Akcji Katolickiej i dzieła, które prowadzi.

Ksiądz Jacek Uliasz podziękował za ten znak pamięci i miłości. Wspomniał o przedwojennych dziejach stowarzyszenia, które było najważniejszą organizacją katolików świeckich na wschodnich kresach II RP. Nawiązał do aktualnej działalności Akcji Katolickiej na Ukrainie. „Z błogosławieństwem Kościoła ta praca będzie kontynuowana” – zapewnił na koniec.

Andrzej Jastremski, prezes AK we Lwowie w swoim wystąpieniu powiedział: „Akcja Katolicka Archidiecezji Lwowskiej w szczególny sposób składa na ręce Bogurodzicy Dziewicy swoje podziękowanie za dar kanonizacji dwóch wielkich papieży – Jana XXIII i Jana Pawła II, którzy w osobliwy sposób przyczynili się do zachowania wiary i życia religijnego Kościoła rzymsko-katolickiego na Ukrainie i na terenie byłego ZSRR w latach terroru komunistycznego”. Następnie przypomniał wielkiego lwowianina, lekarza i naukowca, Sługę Bożego Henryka Mosinga, działacza katolickiego przed II wojną światową, a następnie kapłana, który swoje święcenia zawdzięczał pośrednictwu kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz biskupa krakowskiego, Karola Wojtyły, interweniujących  w jego sprawie u przyszłego Jana XXIII, wówczas jeszcze arcybiskupa Wenecji. Dzięki tym staraniom  kardynał Wyszyński udzielił mu potajemnych  święceń kapłańskich. Z wielkim wzruszeniem  Andrzej  Jastremski kreślił sylwetkę lwowskiego kapłana, który jako Ojciec Paweł prowadził działalność misjonarską. Z oddaniem niósł pomoc duchową i finansową ludności polskiej na terenie d. ZSRR, szczególną troską otaczając sieroty, którym pomagał w zdobywaniu wykształcenia. „Ksiądz doktor Henryk Mosing potajemnie, nielegalnie wychowywał młodzież, wielu przygotował do święceń kapłańskich, prowadząc w Instytucie i swoim mieszkaniu tajne seminarium duchowne. Jednym z jego wychowanków jest obecny biskup pomocniczy Archidiecezji Lwowskiej, ks. Leon Mały”.  Ojciec Paweł zmarł w roku 1999, a św. Jan Paweł II w liście odczytanym podczas pogrzebu w katedrze lwowskiej nazwał go człowiekiem sprawiedliwym, gorliwym pasterzem i wytrwałym misjonarzem oddanym bez reszty Chrystusowi i ludziom.

Po uroczystości w częstochowskiej katedrze  delegacje Akcji Katolickiej ze wszystkich diecezji przeszły w procesji pod szczyt Jasnej Góry, gdzie odbyła się Msza św., której przewodniczył biskup Marek Solarczyk. W wygłoszonej homilii krajowy asystent Akcji Katolickiej nawiązując do czytań powiedział: „Dziś otrzymaliśmy niesamowity dar, przypomnienie, że jesteśmy synami Boga”. Zwrócił również uwagę, że misją – akcją stowarzyszenia winno być podjęcie akcji działania Ducha Świętego. „Warto – dodał – abyście byli ludźmi, którzy noszą w sobie ufność w Boga i Jego moc”. Mszę św. zakończyło odczytanie przez prezes Halinę Szydelko Aktu Zawierzenia Akcji Katolickiej Pani Jasnogórskiej.

W przeddzień pielgrzymki w Wyższym Seminarium Duchownym  odbyła się konferencja pod hasłem „Zło Dobrem Zwyciężaj”. Jej uczestnicy wysłuchali wykładów: dr hab. prof. UKSW Marii Ryś – „Cywilizacja miłości odpowiedzią na cywilizacji śmierci” oraz dr. Pawła Kwasa – „Budujmy dialog – uwarunkowania dobrej komunikacji interpersonalnej”. Warto dodać, że spotkanie członków Akcji Katolickiej w katedrze poprzedził krótki koncert ubiegłorocznej laureatki Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Krakowie – Justyny Salawy.

(bu)

Na podstawie: ak.org.pl

Fot: dzięki uprzejmości Pana Ryszarda Zawady – POAK Dzierżoniów

Zobacz także
Prawdziwe życie
Niebezpieczne prawo

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status