WYDARZENIA

W imię wolności

Po raz dziewiąty do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki dobiegła i dojechała Sztafeta im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki ku czci Męczenników Stanu Wojennego. W ten sposób uczczono przypadającą w tym roku 30. rocznicę męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności.

Ponad 100-osobową ekipę powitali proboszcz parafii ks. dr Marcin Brzeziński oraz przedstawiciele Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej – prezes Halina Szydełko z Urszulą Furtak, Stefanem Majerczakiem i Bożeną Ulewicz. Obecni byli prezesi diecezjalni: Danuta Janicka, Elżbieta Olejnik, Wojciech Ruciński i Jerzy Skórkiewicz. Po złożeniu kwiatów i wykonaniu pamiątkowych zdjęć odbyła się uroczysta Msza św. z udzialem pocztów sztandarowych Akcji Katolickiej i Komisji Zakładowej Solidarności KWK Wujek. Tegoroczną sztafetę zakończyło spotkanie w Domu Pielgrzyma Amicus, podczas którego wszyscy uczestnicy zostali obdarowani okolicznościowymi dyplomami, medalami, koszulkami. Żegnając się przyrzekli spotkać się tu znów za rok. Będzie to 10 edycja tej inicjatywy, wokół której integrują się ludzie różnych pokoleń i środowisk, gdyż Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko potrafi nadal nas łączyć. Jest wyzwaniem dla kapłanów i dla świeckich.

Podczas uroczystości głos zabrała Halina Szydełko – prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. Powiedziała m.in.: >> Kolejny już raz stajemy przy grobie Ks. Jerzego Popiełuszki ponieważ pamiętamy.  a także pragniemy przypomnieć innym ofiarę tych wszystkich, dzięki którym możemy dziś żyć w wolnym kraju. Pamiętamy o historii tej najnowszej, którą sami przeżyliśmy i która nas ukształtowała. Można zapytać co w nas zmieniła? Czy staliśmy się lepsi, bardziej wrażliwi, bardziej dojrzali? Czy potrafimy korzystać z wywalczonej wolności? Wolność to możliwość wyboru, ale wybierać należy dobro.  Niestety, dla wielu wolność to anarchia, życie bez norm, bez zasad, bez przykazań. Wciąż słyszymy, że ktoś przekroczył kolejną granicę i jest to powód do dumy. Te przekraczane granice to kultura, dobry smak, dobre obyczaje. Obwieszczają nam – przełamano kolejne tabu, a w praktyce oznacza to, że znieważono Boga, symbole religijne, wartości chrześcijańskie. Wolność nie jest łatwa. Czasami myślę, że nie wszyscy są jej warci. W imię tej wolności człowiek wyrzucił ze swego życia Boga i stał się straszliwie samotny. Składając dziś hołd Błogosławionemu Księdzu Jerzemu i męczennikom stanu wojennego pragniemy pokazać, że jest inna droga, prowadząca do wolności dojrzałej i odpowiedzialnej. <<

(kk)

Na podstawie: ak.org.pl

Zobacz także
AVE MARIA u Świętej Anny
Film o obronie wolności i wiary

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status