WYDARZENIA

„Brat naszego Boga” wg Wojtyły

Spektakl „Brat naszego Boga” ma charakter filmowo – teatralny. Sekwencje filmowe nakręcono w Opactwie Tynieckim. Projekcja przedstawia sceny plenerowe i te, które wymagały skomplikowanej scenografii, nie możliwej do zrealizowania na naszej scenie ze względu na jej ograniczoną przestrzeń teatralną. Film zatem służy jako łącznik światów i planów akcji dramatu.

Spektakl wyreżyserował Artur Dziurman aktor Narodowego Teatru Starego w główną role wcielił się Maciej Jackowski aktor Teatru im. J. Słowackiego towarzyszą mu jeszcze dwie profesjonalne aktorki Magda Sokołowska aktorka Teatru J. Słowackiego oraz Iwona Chamielec. Pozostałe 15 ról grają aktorzy niewidomi i niedowidzący. Spektakl ilustrowany jest muzyką Jana AP. Kaczmarka, Jacka Skubikowskiego oraz zespołu IL Divo. Za scenografię oraz kostiumy odpowiada znany krakowski scenograf i kostiumolog Ryszard Melliwa. Dramat Karola Wojtyły jest utworem o istnieniu dwóch powołań w jednym człowieku. Główny bohater Adam Chmielowski odczuwa powołanie do sztuki i do niesienia pomocy potrzebującym. Wywołuje to w nim niemal rozdarcie wewnętrzne. Ostateczną decyzję podejmuje oglądając swój obraz Ecce homo. W wizerunku Chrystusa odnajduje miłosierdzie i odpowiedzialność za ubogich. Adam Chmielowski przemienia się w Brata Alberta i zakłada zgromadzenie zakonne – Zgromadzenie Braci Albertynów. W utworze pojawia się też problem rewolucji, przewija się on w całym utworze w rozmowach Adama i Nieznajomego – zwolennika rewolucji. Nieznajomy chce rewolucji skierowanej przeciwko bogatym, nastawionej na dobra materialne i polepszenie warunków bytowych ludzi. Adam natomiast uważa, że konieczna jest jeszcze „rewolucja” duchowa. W ostatniej scenie bracia zakonni rozmawiają z Bratem Albertem o buncie robotniczym przeciw uprzywilejowanym. Brat Albert mówi: Przecież wiecie, że gniew musi wybuchnąc’. Zwłaszcza jak jest wielki. (…) I potrwa bo jest słuszny (…) Wiem jednak, że wybrałem większą wolnośc’.. Bunt wobec ucisku, chęć wolności, jest uzasadniona i nie potępiona, ale większą wolnością jest Miłosierdzie. Adaptacja dramatu przez reżysera została uwspółcześniona a język uproszczony.

Spektakl „Brat naszego Boga” wg Karola Wojtyły obejrzymy w niedzielę 17 maja 2015 r. o godz. 18:00 w Świdnickim Ośrodku Kultury w ramach Dni Świętego Jana Pawła II. Polecamy!

Zobacz także
Zatrzymajmy dyktaturę mniejszości
Już tak blisko Boże Narodzenie

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status