WYDARZENIA

Dzięki, o Panie, składamy dzięki!

„Dzięki, o Panie, składamy dzięki, o Wszechmogący nasz Królu w niebie. Umiłowani Rolnicy Diecezji Świdnickiej! Drodzy Diecezjanie, każdego roku, gdy czas zbioru płodów z pól dobiega końca, rolnicy niosą do swoich świątyń żniwne wieńce i chleby, warzywa i owoce, kwiaty i zioła.

Czynią to w postawie dziękczynienia wobec Stwórcy za to, że pobłogosławił ich pracy i że ziemia wydała plon, i chociaż klęski i żywioły w tym roku szczególnie dały się we znaki polskiemu rolnikowi, to właśnie teraz w czasie próby i może niedostatku z jeszcze większą wiarą i ufnością, wznosimy nasze oczy ku Bogu, od którego wszystko pochodzi i od którego wszystko zależy.

Dożynki to najpiękniejszy obrzęd związany z rolniczą pracą i troską o ziemię. Są one ukoronowaniem żniwnego trudu wielu ludzi. Jednak nie wszystko do końca jest w rękach człowieka, który mimo wielkich chęci i starań nie może przewidzieć i przeciwdziałać temu, co nie służy wzrostowi płodów i obfitym plonom. Ciągły postęp i rozwój pozwalają rolnikowi wpływać na wysokość i jakość plonów, jednak nie jest on i nigdy nie będzie panem natury i praw nią rządzących. Tylko Bóg może rządzić światem i to od Niego wszystko zależy. Stąd też winniśmy wołać za naszym poetą Janem Kochanowskim „Panie, to moja praca, a zdarzenie Twoje; Raczysz błogosławieństwo dać do końca swoje”.

Gorąco zapraszam Was, kochani rolnicy, i wszyscy którzy umiłowaliście polską ziemię, na niedzielę 13 września 2015 r. do Głuszycy, na tradycyjne Dożynki, by ofiarować Bogu swój trud i prosić o błogosławieństwo. Dziękczynienie Diecezjalne połączone będzie z dożynkami Powiatu Wałbrzyskiego. Msza św. rozpocznie się o godz. 13.00 na Stadionie Miejskim w Głuszycy.

Łączę się z rolnikami, których serca przepełnia dziś lęk o utrzymanie gospodarstw i opłacalność ich pracy, o to gdzie sprzedadzą swoje produkty, które na skutek suszy i nawałnic są w tym roku o wiele mniejsze. Wobec tego tym bardziej nie możemy ustawać w modlitwie popartej głęboką wiarą i ufnością w opatrzność Bożą. Jak zawsze liczę na obecność wszystkich, którym polska ziemia i polski rolnik są drodzy. Proszę poszczególne dekanaty o delegowanie na nasze diecezjalne święto swojej reprezentacji z dożynkowym wieńcem. Zapraszam także mieszkańców miast i wszystkich pracujących na rzecz rolnictwa.

Z wyrazami pasterskiej troski i błogosławieństwem

+ Ignacy Dec

Biskup Świdnicki

Zaproszenie Biskupa Świdnickiego na Dożynki Diecezjalne w Głuszycy – 13 września 2015 r.

Na podstawie: diecezja.swidnica.pl
Zobacz także
22. Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę
Sprawa jest szokująca i budzi sprzeciw

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość