WYDARZENIA

Dzięki, o Panie, składamy dzięki!

„Dzięki, o Panie, składamy dzięki, o Wszechmogący nasz Królu w niebie. Umiłowani Rolnicy Diecezji Świdnickiej! Drodzy Diecezjanie, każdego roku, gdy czas zbioru płodów z pól dobiega końca, rolnicy niosą do swoich świątyń żniwne wieńce i chleby, warzywa i owoce, kwiaty i zioła.

Czynią to w postawie dziękczynienia wobec Stwórcy za to, że pobłogosławił ich pracy i że ziemia wydała plon, i chociaż klęski i żywioły w tym roku szczególnie dały się we znaki polskiemu rolnikowi, to właśnie teraz w czasie próby i może niedostatku z jeszcze większą wiarą i ufnością, wznosimy nasze oczy ku Bogu, od którego wszystko pochodzi i od którego wszystko zależy.

Dożynki to najpiękniejszy obrzęd związany z rolniczą pracą i troską o ziemię. Są one ukoronowaniem żniwnego trudu wielu ludzi. Jednak nie wszystko do końca jest w rękach człowieka, który mimo wielkich chęci i starań nie może przewidzieć i przeciwdziałać temu, co nie służy wzrostowi płodów i obfitym plonom. Ciągły postęp i rozwój pozwalają rolnikowi wpływać na wysokość i jakość plonów, jednak nie jest on i nigdy nie będzie panem natury i praw nią rządzących. Tylko Bóg może rządzić światem i to od Niego wszystko zależy. Stąd też winniśmy wołać za naszym poetą Janem Kochanowskim „Panie, to moja praca, a zdarzenie Twoje; Raczysz błogosławieństwo dać do końca swoje”.

Gorąco zapraszam Was, kochani rolnicy, i wszyscy którzy umiłowaliście polską ziemię, na niedzielę 13 września 2015 r. do Głuszycy, na tradycyjne Dożynki, by ofiarować Bogu swój trud i prosić o błogosławieństwo. Dziękczynienie Diecezjalne połączone będzie z dożynkami Powiatu Wałbrzyskiego. Msza św. rozpocznie się o godz. 13.00 na Stadionie Miejskim w Głuszycy.

Łączę się z rolnikami, których serca przepełnia dziś lęk o utrzymanie gospodarstw i opłacalność ich pracy, o to gdzie sprzedadzą swoje produkty, które na skutek suszy i nawałnic są w tym roku o wiele mniejsze. Wobec tego tym bardziej nie możemy ustawać w modlitwie popartej głęboką wiarą i ufnością w opatrzność Bożą. Jak zawsze liczę na obecność wszystkich, którym polska ziemia i polski rolnik są drodzy. Proszę poszczególne dekanaty o delegowanie na nasze diecezjalne święto swojej reprezentacji z dożynkowym wieńcem. Zapraszam także mieszkańców miast i wszystkich pracujących na rzecz rolnictwa.

Z wyrazami pasterskiej troski i błogosławieństwem

+ Ignacy Dec

Biskup Świdnicki

Zaproszenie Biskupa Świdnickiego na Dożynki Diecezjalne w Głuszycy – 13 września 2015 r.

Na podstawie: diecezja.swidnica.pl
Zobacz także
Razem przy stole
Powrót do głębi własnego serca

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status