WYDARZENIA

Muzyczne kontrasty i harmonie

Ponad 3500 piszczałek w organach bardzkiej Bazyliki i jeden flet – to zestawienie, dla słuchaczy piątego koncertu tegorocznego Międzynarodowego Lata Muzycznego, okazało się być fenomenalnym doznaniem. W miniony piątek mogliśmy bowiem wysłuchać popisów dwóch wirtuozów, którzy wspomniane instrumenty uczynili źródłem pięknych brzmień.

W Bardzie pojawili się wybitny organista Silvano Rodik z Monako oraz nie uznany flecista Adriano Megetto z Italii. Koncert wypełniony był utworami znanych kompozytorów i tych, których – być może – większość słuchaczy mogła poznać dzięki temu występowi. Można śmiało stwierdzić, że skontrastrowanie potencjałów brzmieniowych organów i fletu stanowiło pokaz kunsztu obu muzyków, z jakim spotkać się można nie tylko, że nie codziennie, ale wręcz bardzo rzadko. Klasycznie włoska lekkość gry sprawiała, że raz słyszeliśmy potęgę „chóru” piszczałek, a chwilami „solistę”, jakim był flet. W innych wykonaniach była z kolei nadzwyczajna równoległość, a wręcz swego rodzaju rywalizacja pomiędzy oboma instrumentami, z której raz jeden, raz drugi, wychodził jako „zwycięzca”. Słowo pisane – rzecz jasna – nie może oddać deszczu brzmień, jakim zostali obdarowani słuchacze zgromadzenie w Bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie. Zdjęcia może przeniosą nieco klimatu owych raz harmonicznych, raz skontrastowanych akustycznych wibracji, jakie wypełniły piękne wnętrze świątyni.

Nie tylko wypada, ale trzeba się cieszyć, że samorząd gminny i miejscowe duszpasterstwo, czynią Bardo coraz wyraźniejszym punktem na regionalnej, a może i ogólnopolskiej mapie kulturalnej. Miejmy też nadzieję, że nie zabraknie kolejnych pomysłów, dzięki którym koneserzy muzyki będą mogli zaspokoić swoje oczekiwania. Już jutro, czyli w piątek 4 września 2015 r. o godz. 19:00 czeka nas szósty (i niestety w tym roku ostatni) koncert Bardzkiego Lata Organowego. Na wspaniałych organach bardzkiej Bazyliki zagra Małgorzata Klorek. Śpiewem uraczy nas sopranistka Małgorzata Wieland, a recytacjami aktor Michał Chrosiński. Zachęcamy, abyście Państwo znaleźli czas i przybyli do Barda (wstęp wolny). Ten wieczór zapowiada się nie mniej pasjonująco, jak dotychczasowe kulturalne wydarzenia. Do zobaczenia w Bardzie.

Zobacz także
Uśmiech Świętego
Modlitwa wzajemna
Komentarze (1)
  • Akcja Katolicka cze 23,2016 z 06:22

    […] nami kolejny cykl wydarzeń artystycznych w ramach Bardzkiego Lata Organowego. Podobnie jak w latach poprzednich, w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie przez kilka wakacyjnych wieczór […]

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status