WYDARZENIA

Muzyczne kontrasty i harmonie

Ponad 3500 piszczałek w organach bardzkiej Bazyliki i jeden flet – to zestawienie, dla słuchaczy piątego koncertu tegorocznego Międzynarodowego Lata Muzycznego, okazało się być fenomenalnym doznaniem. W miniony piątek mogliśmy bowiem wysłuchać popisów dwóch wirtuozów, którzy wspomniane instrumenty uczynili źródłem pięknych brzmień.

W Bardzie pojawili się wybitny organista Silvano Rodik z Monako oraz nie uznany flecista Adriano Megetto z Italii. Koncert wypełniony był utworami znanych kompozytorów i tych, których – być może – większość słuchaczy mogła poznać dzięki temu występowi. Można śmiało stwierdzić, że skontrastrowanie potencjałów brzmieniowych organów i fletu stanowiło pokaz kunsztu obu muzyków, z jakim spotkać się można nie tylko, że nie codziennie, ale wręcz bardzo rzadko. Klasycznie włoska lekkość gry sprawiała, że raz słyszeliśmy potęgę „chóru” piszczałek, a chwilami „solistę”, jakim był flet. W innych wykonaniach była z kolei nadzwyczajna równoległość, a wręcz swego rodzaju rywalizacja pomiędzy oboma instrumentami, z której raz jeden, raz drugi, wychodził jako „zwycięzca”. Słowo pisane – rzecz jasna – nie może oddać deszczu brzmień, jakim zostali obdarowani słuchacze zgromadzenie w Bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie. Zdjęcia może przeniosą nieco klimatu owych raz harmonicznych, raz skontrastowanych akustycznych wibracji, jakie wypełniły piękne wnętrze świątyni.

Nie tylko wypada, ale trzeba się cieszyć, że samorząd gminny i miejscowe duszpasterstwo, czynią Bardo coraz wyraźniejszym punktem na regionalnej, a może i ogólnopolskiej mapie kulturalnej. Miejmy też nadzieję, że nie zabraknie kolejnych pomysłów, dzięki którym koneserzy muzyki będą mogli zaspokoić swoje oczekiwania. Już jutro, czyli w piątek 4 września 2015 r. o godz. 19:00 czeka nas szósty (i niestety w tym roku ostatni) koncert Bardzkiego Lata Organowego. Na wspaniałych organach bardzkiej Bazyliki zagra Małgorzata Klorek. Śpiewem uraczy nas sopranistka Małgorzata Wieland, a recytacjami aktor Michał Chrosiński. Zachęcamy, abyście Państwo znaleźli czas i przybyli do Barda (wstęp wolny). Ten wieczór zapowiada się nie mniej pasjonująco, jak dotychczasowe kulturalne wydarzenia. Do zobaczenia w Bardzie.

Zobacz także
Dalekie strony
Tam, gdzie spotykają się wiara, historia i sztuka
Komentarze (1)
  • Akcja Katolicka cze 23,2016 z 06:22

    […] nami kolejny cykl wydarzeń artystycznych w ramach Bardzkiego Lata Organowego. Podobnie jak w latach poprzednich, w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie przez kilka wakacyjnych wieczór […]

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość