WYDARZENIA

Niewinne

Tuż po drugiej wojnie światowej francuski Czerwony Krzyż prowadzi akcję repatriacji i gromadzi swoich obywateli w szpitalu. Wśród lekarzy jest młodziutka Matylda Beaulieu. W szpitalu zjawia się siostra z oddalonego o kilka kilometrów klasztoru i błaga o pomoc dla umierającej kobiety. Problemem jest poród jednej z zakonnic…

Okazuje się, że siostry padły ofiarą zbiorowego gwałtu dokonanego przez czerwonoarmistów. Matylda chce sprowadzić pomoc, lecz Matka Przełożona chce za wszelką cenę ukryć tajemnicę, żeby uniknąć skandalu. Witana przez zakonnice z nieufnością, Matylda wkracza w nieznany sobie świat i zaprzyjaźnia się z siostrą Marią Razem odkryją przerażającą prawdę, ukrytą za murami klasztoru…

Emilio Ranzato napisał w watykańskim L’Osservatore Romano, że „Niewinne” to najpiękniejszy film, którego akcja została osadzona za murami klasztoru. Ten film olśniewa wizualnie. Skąpany w śniegu polski las w ujęciu kamery Caroline Champetier zderza się z wnętrzami zakonu, które autorka pokazała tak przejmująco w dokumencie „Ludzie Boga”. Nie jest to obraz metafizyczny. Bije jednak z niego uczciwość i pewna religijna głębia. Jedna z zakonnic porzucająca zakon dla pochodzącego z gwałtu dziecka mówi, że teraz będzie spełniać Boże powołanie inaczej. Czyż nie jest to wyraz katolickiej nauki o powołaniu kobiety? „Bóg mnie poprowadzi”- dodaje, nie tracąc wiary mimo potwornych przeżyć. Oparty na prawdziwej historii najnowszy film Anne Fontaine, autorki pamiętnych „Coco Chanel” i „Dziewczyny z Monaco”. Francusko-polska produkcja, zrealizowana w całości w Polsce z udziałem znakomitych polskich aktorek m.in. Agaty Kuleszy, Agaty Buzek, Joanny Kulig, Anny Próchniak, Katarzyny Dąbrowskiej, Heleny Sujeckiej oraz wschodzącej gwiazdy francuskiego kina Lou de Laâge, wyróżnionej podczas festiwalu Berlinale nagrodą Shooting Stars, przyznawaną 10 najzdolniejszym europejskim aktorom młodego pokolenia. Światowa premiera filmu odbyła się w ramach Sundance – największego festiwalu filmów niezależnych w USA – gdzie obraz został uznany przez magazyn Variety za jeden z najlepszych filmów tegorocznej edycji, a także znalazł się w rankingu 10 najważniejszych produkcji festiwalu według Vogue Magazine.

Kontynuując zachęty do oglądania wartościowych filmów, zapraszamy do obejrzenia zwiastuna filmu pt. „Niewinne”. Film wchodzi na ekrany polskich kin 11 marca 2016 r. Dystrybutorem obrazu jest Kino Świat.

Zobacz także
Bij bolszewika (…) on zrabował twoje mienie i krew
Jego Córka

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status