NAMYSŁY

Wyobraźcie sobie wesele, na którym na koniec podaje się herbatę

„Na wstępie pojawia się wyrażenie «Jezus i Jego uczniowie» (w. 2). Jezus tych, których powołał, aby poszli za Nim, związał ze sobą we wspólnocie i teraz wszyscy, jak jedna rodzina, zaproszeni zostali na wesele. Rozpoczynając swoją działalność publiczną na godach w Kanie, Jezus objawia się jako zapowiedziany przez proroków Oblubieniec ludu Bożego i odsłania nam głębię relacji, która nas z Nim łączy: jest to nowe przymierze miłości. Co jest podstawą naszej wiary?

Akt miłosierdzia, którym Jezus związał nas ze sobą. A życie chrześcijańskie jest odpowiedzią na tę miłość, jest to jak historia dwojga zakochanych. Bóg i człowiek spotykają się, poszukują siebie i odnajdują, cieszą się sobą i miłują: tak właśnie, jak oblubieniec i oblubienica w Pieśni nad Pieśniami. Cała reszta to konsekwencja tej relacji. Kościół jest rodziną Jezusa, w której rozlewa się Jego miłość; to tej miłości Kościół strzeże i pragnie dać ją wszystkim” „Jak można wyprawić wesele i świętować, jeśli brakuje tego, co prorocy wskazywali jako typowy element uczty mesjańskiej (por. Am 9,13-14; Jl 2,24; Iz 25,6)? Woda jest niezbędna do życia, ale wino wyraża obfitość uczty i radość świętowania. A na tym przyjęciu weselnym brakuje wina. Nowożeńcom jest wstyd. Wyobraźcie sobie wesele, na którym na koniec podaje się herbatę. Co za wstyd. Wino jest niezbędne, by świętować. Przemieniając w wino wodę ze stągwi używaną «do żydowskich oczyszczeń» (w. 6) Jezus dokonał wymownego znaku: przemienił Prawo Mojżeszowe w Ewangelię niosącą radość. Jak mówi w innym miejscu tenże św. Jan: «Podczas gdy Prawo zostało nadane przez Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa» (1,17)”

Zdjęcie publikujemy w ramach cyklu Zostań reporterem Portalu AKCJA. Jeśli i Ty widzisz coś, co jest jakimś szczególnym świadectwem wiary, jeśli jesteś świadkiem zdarzeń, które są wyrazem więzi z Bogiem, sfotografuj to, co widzisz i wyślij na adres: info@serwer1739513.home.pl tytułując mejl hasłem: REPORTER AKCJI. To, co widzisz – dzięki Tobie – zobaczą inni na Portalu AKCJA. Cytat pochodzi z katechezy Ojca Świętego Franciszka podczas audiencji generalnej w Rzymie z 6 czerwca 2916 r.

Zobacz także
Mów do mnie
Europo – bądź sobą, obudź się, wstań i służ! (3)

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość