U NAS

Święta Faustyna uczczona

Misterium ku czci Świętej Siostry Faustyny Kowalskiej „Miłosierdzie istotą chrześcijańskiej doskonałości” w ramach obchodów XXVII Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej miało miejsce w Starym Lesieńcu, w kościele pod wezwaniem św. Barbary – Filia Parafii św. Trójcy w Boguszowie-Gorcach.

Rozpoczęcie nastąpiło 5 Października 2016 r. w Godzinie Miłosierdzia modlitwą Koronką do Bożego Miłosierdzia. Następnie wierni trwali w osobistych modlitwach za wstawiennictwem św. Faustyny do godziny 16:30, o której to rozpoczęła się Uroczysta Eucharystia w intencji obu narodów: polskiego i czeskiego a także w drugą rocznicę śmierci Bronisława Pałysa dyrektora PSE Polest z Wrocławia, rycerza Grobu Pańskiego i wieloletniego przyjaciela. Mszy św. przewodniczył ks. dziekan Bogusław Wermiński. Homilię w języku czeskim wygłosił  ks. František Hofman proboszcz Parafii Šonov z Czech. Natomiast ks. Marian Lewicki proboszcz parafii Police nad Metui, który również przybył z Czech, świetnie spisał się w roli tłumacza w czasie homilii z języka czeskiego na polski. W koncelebrze uczestniczyli także ks. Sławomir Augustynowicz, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej, która była organizatorem uroczystości,  a także ks. Jan Mazur proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Boguszowie-Gorcach.

Wsparciem modlitewnym uroczystość objęły przybyłe Siostry ze zgromadzenia  Niepokalanego Poczęcia NMP z Wałbrzycha i brat Gereon z zakonu premonstratów z Šonova. Wszystkich przybyłych gości przywitał gospodarz parafii ks. Andrzej Bajak. Na zakończenie uroczystej Eucharystii wierni otrzymali błogosławieństwo i ucałowano relikwie Św. Faustyny, znajdujące się w kościele Św. Barbary w Starym Lesieńcu. W dalszej części spotkania odbył się program artystyczny nawiązujący do 1050. rocznicy Chrztu Polski w roku Miłosierdzia Bożego, w wykonaniu Ogólnopolskiego Teatru William-Es, pod tytułem „Wojciechowe ślady”. Było to przejmujące, kostiumowe przedstawienie przybliżające postać i męczeńską śmierć Świętego Wojciecha. Podczas tegorocznych obchodów można było również obejrzeć wystawę poświęconą 1050 rocznicy chrztu polski autorstwa malarki Lucyny Wierzbickiej, która specjalnie na tę uroczystość namalowała w darze dla kościoła Św. Barbary wizerunek Świętej Siostry Faustyny . Jak każdego roku na uroczystość przybyło wiele gości z okolicznych parafii, a także z Czech. Obchodom towarzyszyła przemiła atmosfera wzajemnego szacunku i miłości.

Na zakończenie (zapowiadanej przez portal AKCJA uroczystości) odbyła się smakowita agapa przygotowana przez członków Akcji Katolickiej i lokalną społeczność, podczas której goście byli poczęstowani wspaniałym tortem przygotowanym specjalnie na tę okazję. Uroczystość odbyła się przy wsparciu dotacji otrzymanej z Gminy Boguszów-Gorce. W imieniu Organizatorów  Polsko-Czeskich dni Kultury Chrześcijańskiej i Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy modlitwą, ofiarą i pracą przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości. Szczególne podziękowania kierujemy dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej – Centrum Kultury w Boguszowie-Gorcach  Pani Elżbiecie Gajewskiej za użyczenie punktu bibliotecznego, w którym odbyła się agapa. Wszystkim za wszystko serdeczne Bóg zapłać.

Anna Sosialuk
Zobacz także
Jesienna sesja Rady DIAK Diecezji Świdnickiej
Nowy roczek bieży…

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość