U NAS

Święta Faustyna uczczona

Misterium ku czci Świętej Siostry Faustyny Kowalskiej „Miłosierdzie istotą chrześcijańskiej doskonałości” w ramach obchodów XXVII Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej miało miejsce w Starym Lesieńcu, w kościele pod wezwaniem św. Barbary – Filia Parafii św. Trójcy w Boguszowie-Gorcach.

Rozpoczęcie nastąpiło 5 Października 2016 r. w Godzinie Miłosierdzia modlitwą Koronką do Bożego Miłosierdzia. Następnie wierni trwali w osobistych modlitwach za wstawiennictwem św. Faustyny do godziny 16:30, o której to rozpoczęła się Uroczysta Eucharystia w intencji obu narodów: polskiego i czeskiego a także w drugą rocznicę śmierci Bronisława Pałysa dyrektora PSE Polest z Wrocławia, rycerza Grobu Pańskiego i wieloletniego przyjaciela. Mszy św. przewodniczył ks. dziekan Bogusław Wermiński. Homilię w języku czeskim wygłosił  ks. František Hofman proboszcz Parafii Šonov z Czech. Natomiast ks. Marian Lewicki proboszcz parafii Police nad Metui, który również przybył z Czech, świetnie spisał się w roli tłumacza w czasie homilii z języka czeskiego na polski. W koncelebrze uczestniczyli także ks. Sławomir Augustynowicz, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej, która była organizatorem uroczystości,  a także ks. Jan Mazur proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Boguszowie-Gorcach.

Wsparciem modlitewnym uroczystość objęły przybyłe Siostry ze zgromadzenia  Niepokalanego Poczęcia NMP z Wałbrzycha i brat Gereon z zakonu premonstratów z Šonova. Wszystkich przybyłych gości przywitał gospodarz parafii ks. Andrzej Bajak. Na zakończenie uroczystej Eucharystii wierni otrzymali błogosławieństwo i ucałowano relikwie Św. Faustyny, znajdujące się w kościele Św. Barbary w Starym Lesieńcu. W dalszej części spotkania odbył się program artystyczny nawiązujący do 1050. rocznicy Chrztu Polski w roku Miłosierdzia Bożego, w wykonaniu Ogólnopolskiego Teatru William-Es, pod tytułem „Wojciechowe ślady”. Było to przejmujące, kostiumowe przedstawienie przybliżające postać i męczeńską śmierć Świętego Wojciecha. Podczas tegorocznych obchodów można było również obejrzeć wystawę poświęconą 1050 rocznicy chrztu polski autorstwa malarki Lucyny Wierzbickiej, która specjalnie na tę uroczystość namalowała w darze dla kościoła Św. Barbary wizerunek Świętej Siostry Faustyny . Jak każdego roku na uroczystość przybyło wiele gości z okolicznych parafii, a także z Czech. Obchodom towarzyszyła przemiła atmosfera wzajemnego szacunku i miłości.

Na zakończenie (zapowiadanej przez portal AKCJA uroczystości) odbyła się smakowita agapa przygotowana przez członków Akcji Katolickiej i lokalną społeczność, podczas której goście byli poczęstowani wspaniałym tortem przygotowanym specjalnie na tę okazję. Uroczystość odbyła się przy wsparciu dotacji otrzymanej z Gminy Boguszów-Gorce. W imieniu Organizatorów  Polsko-Czeskich dni Kultury Chrześcijańskiej i Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy modlitwą, ofiarą i pracą przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości. Szczególne podziękowania kierujemy dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej – Centrum Kultury w Boguszowie-Gorcach  Pani Elżbiecie Gajewskiej za użyczenie punktu bibliotecznego, w którym odbyła się agapa. Wszystkim za wszystko serdeczne Bóg zapłać.

Anna Sosialuk
Zobacz także
„Idźmy razem”
Włączamy się w Różaniec „Do Granic”

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status