WYDARZENIA

Na szlaku Świętego Wojciecha

Kamieniec Ząbkowicki znalazł się na trasie, zaczynającego się w stolicy Czech, przecinającego całą Polskę aż po okolice Gdańska, Szlaku Świętego Wojciecha. Upamiętnienie tego faktu zostało poprzedzone Mszą św. odprawianą w kościele parafialnym oraz widowiskiem słowno-muzycznym pt. „Wojciechowe ślady”.

Idea rozległego geograficznie i interesującego w warstwie turystycznej i edukacyjnej projektu, jakim jest Szlak Świętego Wojciecha, podjęta została na Dolnym Śląsku już kilka lat temu. Od minionej soboty do miast znajdujących się z racji okoliczności historycznych na mapie biografii jednego z największych polskich świętych, znalazł się Kamieniec Ząbkowicki. Z tej okazji odsłonięta został okolicznościowa tablica informacyjna zlokalizowana przy wejściu głównym do kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W sobotnie popołudnie, w pięknym zabytkowym wnętrzu kamienieckiej świątyni pocysterskiej odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. dziekan Wojciech Dąbrowski. Intencją wspólnej modlitwy był pomyślny rozwój gminy Kamieniec Ząbkowicki. W liturgii uczestniczyli samorządowcy, w tym wójt Marcin Czerniec. Wśród gości obecny był Julian Golak – radny Sejmiku Dolnośląskiego i zarazem inicjator projektu Szlaku Świętego Wojciecha. Po wyjściu z kościoła dokonano odsłonięcia i poświęcenia tablicy informującej o włączeniu Kamieńca Ząbkowickiego do szlaku polskiego świętego.

Bezpośrednio po Mszy św. można było obejrzeć poruszające widowisko pt. „Wojciechowe ślady” w wykonaniu Ogólnopolskiego Teatru William-ES.  Reżyserką misterium jest Danuta Gołdon-Legler, która również zaprojektowała kostiumy do przedstawienia. W trakcie przedstawienia słyszeć można było genialne kompozycje Henryka Góreckiego. Narratorami biografii Świętego Wojciecha byli dwaj zakonnicy pojawiający się przed kolejnymi sekwencjami widowiska. Gra aktorów odtwarzających kluczowe postaci, w tym samego świętego przenosiła wyobraźnię widzów do czasów, w których żył i został zamordowany biskup Wojciech. Zgromadzeni w kościele przyjęli program szczerym aplauzem. W misterium wystąpili: Danuta Gołdon-Legler, Artur Bisaga, Kacper Rosanowski i Jarosław Rosiński. Komentując fabułę i formę przedstawienia, wszyscy byli zgodni, iż prostota środków wyrazu i jednoznaczność przesłania niesionego narracją, pozwalają dostrzec w żyjącym w odległej przeszłości biskupie misjonarzu, którym był Święty Wojciech, wiele cech nadal potrzebnych w życiu współczesnych chrześcijan. Równolegle na dostrzeżenie zasługuje fakt państwowotwórczej roli Kościoła w Polsce, szczególnie u jej zarania. Przedstawienie Ogólnopolskiego Teatru William-ES było niewątpliwie bogatym w walory artystyczne wydarzeniem kulturalnym. Warto dodać, że opiekę nad spektaklem prowadzi Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu i Stowarzyszenie Ziemia Kłodzka przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Później, w centrum wystawienniczo-konferencyjnym „Czerwony Kościółek” odbyła się prezentacja wykonanego niedawno dzieła sztuki sakralnej ukazującego postaci świętych szczególnie czczonych w Diecezji Świdnickiej. Wyeksponowany został, wykonany przez plastyków z Kłodzka Jarosława i Seweryna Radomskich heptaptyk pod nazwą „Święci i błogosławieni ziemi kłodzkiej”. Omówienia tego misternie wykonanego artefaktu dokonał Jarosław Radomski, który powiedział, że założeniem pracy jest utrwalanie polsko-czesko-niemieckiego ciągu historii naszego mikroregionu. Dzieło wykonano z włókna szklanego pokrytego płatkami złota. Miniaturowe figurki upamiętniają postaci: Św. Ksawerego (w centrum tryptyku) oraz kolejno od lewej: Błogosławionego Gerarda Hirschfeldera, Świętego Jana Nepomucena, Świętego Melchiora Grodzieckiego, Świętego Wacława, Świętego Jerzego i Świętego Floriana. Wszystkie te figurki wykonano z lanego marmuru pokrytego polichromią charakterystyczną dla minionych epok. Piękny heptaptyk można będzie oglądać w najbliższych dniach podczas zwiedzania zabytków Kamieńca Ząbkowickiego.

Zobacz także
Zobacz arcydzieła z Barda we Wrocławiu
Sztuka działania i odpoczywania

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status