WYDARZENIA

Wypełniajmy fatimskie orędzie Maryi

Umiłowani diecezjanie, przed kilkoma dniami wkroczyliśmy w czas kalendarzowej jesieni. Przed nami różańcowy miesiąc październik. Dla naszej diecezji będzie to zarazem miesiąc zakończenia trzyletniej peregrynacji Figury Matki Bożej Fatimskiej.

Przychodzi więc czas podziękowania Maryi za dar Jej nawiedzenia w znaku Figury i zastanowienia się, jak wypełnimy przesłanie Jej fatimskiego orędzia. Zanim na to odpowiemy, przyjmijmy przesłanie orędzia Ewangelii dzisiejszej niedzieli.

Boża i ludzka sprawiedliwość

Słuchając dzisiejszej ewangelicznej opowieści, możemy być zdziwieni postawą gospodarza, który jakby nie zachował zasady sprawiedliwości, gdyż wszystkim najemnikom, zatrudnionym w winnicy o różnym czasie, kazał wypłacić tę samą sumę: wszyscy otrzymali po denarze. Po ludzku biorąc było to niesprawiedliwe. Widać to zresztą po reakcji tych, którzy najdłużej pracowali. „Wziąwszy go, szemrali przeciw gospodarzowi, mówiąc: «Ci ostatni, jedną godzinę pracowali, a zrównałeś ich z nami, którzyśmy znosili ciężar dnia i spiekoty»” (Mt 20, 11-13). Jak gospodarz zareagował na ten zarzut? Odwołał się do czegoś, co przewyższa ludzką sprawiedliwość. Zwrócił uwagę na cnotę hojności, dobroci: „Przyjacielu, nie czynię ci krzywdy; czy nie o denara umówiłeś się ze mną? Weź co twoje i odejdź. Chcę też i temu ostatniemu dać tak samo jak tobie. Czy mi nie wolno uczynić ze swoim co chcę? Czy na to złym okiem patrzysz, że ja jestem dobry?” (Mt 20, 13-16). Z tych słów wynika, że sprawiedliwość nie była jedyną cechą, która znamionowała gospodarza, ale weszła tu w grę także jego dobroć i hojność.

Skoro gospodarz z przypowieści jest obrazem Pana Boga, to Chrystus pragnie nam dzisiaj uświadomić, że Bóg jest przebogaty w dobroć, miłosierdzie, że swoją sprawiedliwość potrafi łączyć z miłosierdziem i właśnie tym zaskakuje człowieka. Ma inny styl myślenia i działania, niż człowiek, jak to słyszymy dziś z Księgi proroka Izajasza: „Bo myśli moje nie są myślami waszymi ani wasze drogi moimi drogami, mówi Pan. Bo jak niebiosa górują nad ziemią, tak drogi moje nad waszymi drogami i myśli moje nad myślami waszymi” (Iz 55, 8-9).

Nie rozumiemy czasem strategii Bożego działania. Mamy kłopoty ze zrozumieniem końcowych nawróceń wielkich grzeszników, którzy niekiedy jednają się z Bogiem u kresu ziemskiego życia i, według nauki Kościoła, otrzymują wstęp do nieba.

Drodzy bracia i siostry, my wszyscy, przez sam fakt przyjścia na świat, zawieramy z Bogiem jakby umowę o życiu i pracy w winnicy Bożej oraz o zapłacie za to. Ewangeliczny jeden denar oznacza w tym wypadku nieśmiertelne życie w Bogu, a więc zapłatę najwyższą. Dla jednych jest to zapłata za zaledwie kilka pierwszych młodych lat, dla innych – za utrudzenia całego długiego życia. Z pewnością trudno jest to nam zrozumieć. Zawierzmy jednak Bożej Mądrości i Miłości, i bądźmy ostrożni w sądzeniu i wydawaniu ocen. Pamiętajmy o konkluzji dzisiejszej Ewangelii: „Tak ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi” (Mt 20, 16a).

Nadchodzący czas zakończenia maryjnej peregrynacji

Drodzy diecezjanie, przechodząc do wątku maryjnego, z radością informuję, że duchowe przygotowania do uroczystego zakończenia peregrynacji Figury Matki Bożej Fatimskiej w naszej diecezji rozpoczniemy w najbliższy piątek, 29 września. Będzie to 9-dniowa Nowenna przed niedzielą 8 października. Natomiast w niedzielę 8 października, najpierw weźmiemy udział w ulicznej procesji różańcowej z Figurą Matki Bożej Fatimskiej, która o godz. 16.30, wyruszy spod kościoła pw. św. Andrzeja Boboli przy ul. Wałbrzyskiej do katedry, przy akompaniamencie orkiestry górniczej. Następnie w katedrze o godz. 18.00 będzie sprawowana uroczysta Msza św. dziękczynna za dar trzyletniej peregrynacji, transmitowana przez Telewizję Trwam i Radio Maryja. Podczas tej Mszy św. dokonamy aktu oddania całej naszej diecezji Niepokalanemu Sercu Maryi. W związku z tym gorąco proszę, by każda parafia wysłała delegację na tę diecezjalną uroczystość: na procesję różańcową i końcową Eucharystię. Niech nasza wspólna modlitwa różańcowa oraz udział we Mszy św. stanie się wielkim dziękczynieniem i świadectwem naszej miłości do Matki Bożej Fatimskiej, której zawierzymy siebie i wszystkie sprawy naszego życia. Kapłanów zaś proszę, by na wszystkich Mszach św. w niedzielę 8 października br. ponowili akt zawierzenia Kościoła i Ojczyzny Niepokalanemu Sercu Maryi, który już raz wypowiedzieliśmy w dniu 8 września br., w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. O takie oddanie wielokrotnie prosiła nas Maryja w swoich objawieniach.

Nasz udział w modlitwie „Różaniec do granic”

Bezpośrednim przygotowaniem do niedzieli 8 października, będzie I sobota miesiąca różańcowego. Wtedy, we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej, 7 października, odbędzie się doroczna pielgrzymka Róż Różańcowych do Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie. Spotkanie pielgrzymów rozpocznie się o godz. 10.00. Następnie zebrani w Bardzie będą mieli niezwykłą okazję wysłuchania świadectwa Gianny Molla, córki św. Joanny Beretta Molla, która została wyniesiona do chwały ołtarzy za swoją, podyktowaną wiarą, heroiczną troskę o poczęte życie własnego dziecka. Po Mszy św. o godz. 14.00 w łączności z zapowiedzianą na ten dzień ogólnopolską akcją modlitewną Różaniec do granic, rozpoczniemy procesję różańcową. Wspomniana akcja, mająca aprobatę polskich Biskupów, będzie wielkim duchowym dziełem całego Narodu, który w I sobotę miesiąca, przede wszystkim w wyznaczonych świątyniach w pobliżu granic Polski, w tym także w dziesięciu kościołach w naszej diecezji, wypełni prośbę Matki Bożej z Fatimy, która wzywa nas do nawrócenia, pokuty i modlitwy różańcowej. Dlatego proszę, by tego dnia o godz. 14.00, wszyscy, którzy nie będą mogli udać się na granice Polski czy też do Barda, w swojej parafii w łączności ze wszystkimi rodakami wzięli udział w uroczystym nabożeństwie różańcowym, odmawiając 4 części Różańca Świętego. Jednocześnie w sobotę 7 października o godz. 20.00, w diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy Zdroju, dokonam wraz z ojcami sercanami i przybyłymi pielgrzymami Aktu poświęcenia diecezji Niepokalanemu Sercu Maryi. Ufam, że to sanktuarium, do którego zostanie przekazana nasza Figura Matki Bożej, omodlona podczas peregrynacji, stanie się centrum kultu Matki Bożej Fatimskiej w naszej diecezji.

Zakończenie

Drodzy bracia i siostry, raz jeszcze proszę, byśmy wszyscy wielkodusznie odpowiedzieli na wezwanie do modlitwy różańcowej, jakie kieruje do nas Matka Boża z Fatimy, a także zachęcam, by każdy, komu tylko siły na to pozwalają; każdy, kto kocha Maryję, przybył do Świdnicy na nasze wspólne dziękczynienie za bogatą w duchowe owoce diecezjalną peregrynację fatimską. Niech wraz z pokorną modlitwą, w której za przyczyną Matki Bożej powierzymy Bogu losy osobiste, rodzinne, a także teraźniejszość i przyszłość naszej Ojczyzny, Kościoła i świata, popłynie wtedy z naszych serc i ust na wzór Maryi radosne Magnificat, wielbiące Boga za wielkie rzeczy, które czyni dla nas. Na to wspólne świętowanie naszego dziękczynienia już dzisiaj z serca wszystkim błogosławię.

Wasz Biskup

Ignacy

List pasterski Biskupa Świdnickiego na zakończenie w diecezji świdnickiej peregrynacji Figury Matki Bożej Fatimskiej

Na podstawie: diecezja.swidnica.pl

Zobacz także
By Chrystus mógł bardziej i naprawdę królować w naszym życiu, w rodzinie, Kościele i Narodzie
Ostatni koncert „Bardzkiego Lata Organowego”

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status