NAMYSŁY

Rodzina drogą Kościoła

Błogosławiony Jan Paweł II wielokrotnie i przy różnych okazjach okazywał zainteresowanie sprawami małżeństw i rodzin. Jako Papież dał wyraz tym zainteresowaniom, ogłaszając wiele dokumentów na temat rodziny, m.in. adhortację apostolską Familiaris consortio (1981) i List do Rodzin (1994). W Watykanie powstała też Karta Praw Rodziny (1983).

Dzięki chrześcijańskiej rodzinie, której twórcą jest sam Bóg, wspólnota Kościoła żyje i spełnia przekazane sobie od Chrystusa posłannictwo (por. Mt 28, 18-20; Mk 16, 15; Łk 24, 46-48; J 20, 21; 1 Kor 9,16; KDK 48; KKK 1603). Kościół obejmuje swą troską rodzinę – kolebkę i szkolę życia (por. Jan Paweł II, Kościół wspólnotą ewangelizującą) W Jasnogórskich Ślubach Narodu Polskiego Biskupi na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 roku, powtarzając śluby króla Jana Kazimierza, ślubowali: >> Wielka Boga-Człowieka Matko! Bogurodzico Dziewico, Bogiem sławiona Maryjo! Królowo świata i Polski Królowo! My Biskupi Polscy i Królewskie Kapłaństwo, Lud nabyty zbawczą Krwią Syna Twojego (…) przyrzekamy uczynić wszystko, co leży w naszej mocy, aby Polska była rzeczywistym Królestwem Twoim i Twojego Syna, poddanym całkowicie pod Twoje panowanie w życiu naszym osobistym, rodzinnym, narodowym i społecznym. (…) Przyrzekamy Ci z oczyma utkwionymi w Żłóbek Betlejemski, że odtąd wszyscy staniemy na straży budzącego się życia. Walczyć będziemy w obronie każdego poczętego dziecięcia i każdej kołyski równie mężnie, jak Ojcowie nasi walczyli o byt i wolność Narodu, płacąc obficie krwią własną. Gotowi jesteśmy raczej śmierć ponieść, aniżeli śmierć zadać bezbronnym. Dar życia uważać będziemy za największą Łaskę Ojca wszelkiego Życia i za najcenniejszy skarb Narodu. (…) Przyrzekamy stać na straży nierozerwalności małżeństwa, bronić godności kobiety, czuwać na progu ogniska domowego… Przyrzekamy umacniać w rodzinach królowanie Syna Twego Jezusa Chrystusa, bronić czci Imienia Bożego, wszczepiać w umysły i serca dzieci ducha Ewangelii i miłości ku Tobie, strzec prawa Bożego, obyczajów chrześcijańskich i ojczystych (…) wychować młode pokolenie w wierności Chrystusowi, bronić przed bezbożnictwem i zepsuciem i otoczyć czujną opieką rodzicielską (…) kroczyć za Słońcem Sprawiedliwości, Chrystusem Bogiem naszym” <<

W dzisiejszych czasach rodzina w niczym nie przypomina już tej, jaka sprawnie mogła funkcjonować jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Wiele osób z nostalgią i zadumą w głosie twierdzi, iż czasy po prostu się zmieniły.

Obecnie rodzice dają dzieciom o wiele większą swobodę, przez co mogą one samodzielnie kształtować swój charakter. Jednocześnie są one narażone na wiele groźnych zjawisk, którym nierzadko nie potrafią się oprzeć. Coraz częściej rodzice nie potrafią rozmawiać z dziećmi i przestrzegać ich przed groźnymi niebezpieczeństwami, bowiem pogrążeni w pracy nie zauważają nawet, iż coś dookoła nich może układać się źle. Dzieci zwykle bardzo dużo czasu spędzają przed komputerem, podczas gdy ich rodzice, albo pracują, albo robią to samo co dzieci w swoim pokoju. Niestety dzieci stają się coraz bardziej agresywne i niegrzeczne, do głów wpadają im coraz bardziej nieprawdopodobne pomysły. Nierzadko nie uznają one w życiu żadnych autorytetów, nie szanują ani rodziców, ani nauczycieli, ani jakichkolwiek innych osób, z którymi mają do czynienia.

Warto jednak pamiętać o tym, iż choć przedstawiony powyżej obraz rodziny jest w dzisiejszych czasach bardzo modny, to nie wszystko jest tak złe, jak się wydaje. W wielu rodzinach ze względu na nieco bardziej przyjacielskie stosunki pomiędzy rodzicami i dziećmi panuje o wiele większa swoboda . Ważną sprawą jest, aby rodzina była środowiskiem wychowawczym.

ks. Czesław Parzyszek SAC

ANKIETA DOTYCZĄCA ROLI PAŃSTWA WOBEC RODZINY – ZOBACZ I WYBIERZ SWOJĄ ODPOWIEDŹ

Zobacz także
Oni miłosierdzia dostąpią
Migranci i uchodźcy: mężczyźni i kobiety w poszukiwaniu pokoju

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status