WYDARZENIA

Równi i równiejsi

Szkoły muzyczne i plastyczne, policealne i uzupełniające, szkoły i oddziały specjalne, do których obowiązują odrębne procedury kierowania, placówki publiczne prowadzone przez organ inny niż samorząd Wrocławia oraz placówki niepubliczne znalazły się poza elektronicznym systemem rekrutacji. Jedną z placówek arbitralnie wypchniętych z nowoczesnego systemu naboru uczniów jest niepubliczne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu.

Od wielu lat jednym ze skutków niżu demograficznego jest prowadzenie przez szkoły ponadgimnazjalne intensywnych działań nastawionych na przyciągnięcie uczniów. We Wrocławiu działał elektroniczny system rekrutacji do wszystkich szkół w tym mieście. Ułatwiało to podjęcie decyzji o wyborze najlepszej szkoły, szczególnie uczniom spoza stolicy Dolnego Śląska. System obejmował także szkoły katolickie. Teraz już nie.

>> Taka decyzja władz miejskich jest dyskryminacją i ograniczaniem dostępu do porównywalnej informacji o wszystkich szkołach działających we Wrocławiu. >> – powiedział ksiądz Jerzy Babiak, dyrektor Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im Dominika Savio, we wczorajszym wydaniu Faktów TVP Info. Obok nauki filarem wychowania jest tu wolontariat. Uczniowie Liceum Salezjańskiego na co dzień pracują z dziećmi w domach dziecka, w wakacje pomagają budować szkoły na Syberii, w Afryce i Azji. Szkoła realizuje też liczne programy autorskie. Działa tu szkolna telewizja TV SLO, uczniowie uczestniczą też systematyczne w audycjach Radia Rodzina. Utrzymuje partnerstwa ze szkołami w 10 krajach Europy. W ubiegłym roku szkolnym zdawalność egzaminu dojrzałości w SLO wyniosła 100%. O szkole bardzo dobrze mówią jej absolwenci, którzy podkreślają zarówno wysoki poziom nauczania, jak i wartość klasycznego systemu wychowawczego.

Jednym z uczniów, którzy o tak dobrej szkole nie dowiedzieliby się bez elektronicznego systemu rekrutacji jest Karol Kotowicz z Ząbkowic Śląskich. Trzy lata temu wybrał Liceum Salezjańskie, sięgając właśnie po zasoby opublikowane na stronach internetowych Miasta Wrocław. Wtedy jeszcze Liceum Salezjańskie było dostępne w systemie. Jak sam Karol mówi: >> w ramach wolontariatu udało mi się odwiedzić Mongolię i Ghanę. << 

Decyzja urzędników podległych prezydentowi miasta jest tym bardziej zaskakująca, że szkoły prywatne zostały wykasowane z  elektronicznego systemu rekrutacji, mimo iż są objęte subwencją oświatową. Co gorsza – urzędnicy podtrzymują, że tak już zostanie. Potwierdza to Ewa Przegoń –  wicedyrektor Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta we Wrocławiu mówiąc bez ogródek: >> Rekrutacja to zmartwienie prywatnych szkół << i sugeruje, że być może po zakończonej rekrutacji szkoły niesamorządowe będą do systemu wprowadzone komercyjnie. Ks. dyrektor Jerzy Babiak nie tai swojego zaskoczenia i niepokoi się o przyszłość szkoły. Już w minionym roku szkolnym, gdy po raz pierwszy część placówek wyeliminowano z systemu elektronicznej rekrutacji, zamiast dwóch klas ksiądz dyrektor mógł otworzyć tylko jedną.

(kk)

O szkołach prywatnych przeczytaj w artykule „Kuźnie elit” na łamach tygodnika „Wprost”

Na podstawie: TVP Info , TV SLO , Radio Rodzina ,  UM Wrocław

Zobacz także
Znajdź się w „Żywym Betlejem”
Namalowana pielgrzymka

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status