WYDARZENIA

Tylko 1%

Caritas Polska jest instytucją charytatywną Episkopatu Polski. Działa w oparciu o ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego. Od 2004 roku posiada status organizacji pożytku publicznego. Koordynuje pracę 44 diecezjalnych Caritas w Polsce. Pełni też rolę reprezentacyjną (występując w imieniu Caritas w Polsce na szczeblu krajowym i międzynarodowym), formacyjno-informacyjną (prowadząc szkolenia, sympozja, rozpoznając obszary i skalę ubóstwa w Polsce), operacyjną (inicjując ogólnopolskie zbiórki funduszy dla Polski i zagranicy, organizując transporty humanitarne, udzielając pomocy doraźnej i długofalowej, materialnej, psychologicznej, prawnej i finansowej osobom bezrobotnym, bezdomnym, chorym, starszym, dzieciom z rodzin ubogich, a także imigrantom i uchodźcom). Początki działalności Caritas w Polsce, to głównie dystrybucja darów materialnych otrzymywanych z zagranicy (stan wojenny). Szybko jednak zmieniła swoją strategię i zajęła się udzielaniem pomocy charytatywnej dzięki środkom pozyskiwanym od ludzi dobrej woli i instytucji. Caritas utworzyła profesjonalne placówki opiekuńcze i wychowawcze: Stacje Opieki Caritas, ośrodki rehabilitacyjne, Zakłady Pielęgnacyjno-Opiekuńcze, Domy Pomocy Społecznej, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Domy Samotnej Matki, kuchnie dla ubogich, świetlice dla dzieci i osób w podeszłym wieku, itp. Na arenie międzynarodowej współpracuje z Papieską Radą „Cor Unum” oraz jest członkiem Caritas Internationalis i Caritas Europa.

Przykładem działalności Caritas Diecezji Świdnickiej jest czynna od 2001 r. Świetlica Socjoterapeutyczna Siedziba jej znajduje się przy Parafii pw. św. Andrzeja Boboli na ulicy Wałbrzyskiej 41a w Świdnicy. Dwa razy w tygodniu odbywają się  zajęcia socjoterapeutyczne. Celem podejmowanych działań w świetlicy jest zmniejszanie i eliminacja niekorzystnych zachowań społecznych i kulturowych wśród dzieci i młodzieży (wczesna profilaktyka) oraz wychowanie prowadzące do usamodzielnienia poprzez: twórcze zagospodarowanie czasu wolnego, edukacje, wypracowanie pozytywnych wzorców zachowań, zmniejszenie przestępczości, zwiększenie współpracy w rodzinie (integracja rodziny) promocję zdrowego stylu życia, nabywanie umiejętności współpracy dzieci i młodzieży z dorosłymi. Projekt adresowany jest do dzieci, którym brak właściwej opieki: z rodzin niewydolnych wychowawczo, ubogich, niepełnych, zaniedbanych emocjonalnie. W miarę wolnych miejsc także dzieci rodziców pracujących na zmiany, którzy nie są w stanie zapewnić im opieki w godzinach popołudniowych. Do świetlicy dzieci kierowane są w stanie przez pedagogów szkolnych, MOPS, parafie i kuratorów sądowych. Przyjmowane są również z wolnego naboru. Świetlica czynna jest od poniedziałku do piątku od godziny 11:00 do 19:00.

Od 1 stycznia 2004 r. ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala każdemu podatnikowi przekazać 1 % swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego – zamiast do budżetu państwa. Caritas Polska posiada status organizacji pożytku publicznego (KRS 0000224354).
Jeśli wolisz, by Twoje pieniądze przekazano na konkretne cele społeczne, możesz wpłacić 1 % na konto Caritas Diecezji Świdnickiej – Organizacja Pożytku Publicznego, pl. Jana Pawła II 1, 58-100 Świdnica.

Jak przekazać 1% od podatku

Krok 1:

Wybierz Caritas Diecezji Świdnickiej jako Organizację Pożytku Publicznego: (KRS 0000224354 rejestracja 20 grudnia 2004 r.).

Krok 2:

należy wypełnić odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-28, PIT-36, PIT- 36L, PIT-37 lub PIT – 38. W odpowiedniej rubryce zeznania podatkowego wpisujemy nazwę organizacji pożytku publicznego, jej numer KRS i kwotę, którą chcemy przekazać na rzecz tejże organizacji. Kwota nie może przekraczać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek. Zeznanie podatkowe należy doręczyć do właściwego urzędu skarbowego.

 Uwaga:

Możesz też wypełnić PIT i przekazać 1% należnego podatku siedząc przy komputerze. Wystarczy pobrać bezpieczny program do rozliczenia PIT 2012 i w trakcie wypełniania formularza PIT w formie elektronicznej – wskazać wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego, jako beneficjenta Twojego 1%. Tak wypełniony PIT możesz również wysłać pocztą elektroniczną do właściwego urzędu skarbowego.

(kk)

Na podstawie: Caritas Diecezji Świdnickiej , Caritas Polska 

ZOBACZ NASZĄ NOWĄ ANKIETĘ: Czy przekazałeś 1% podatku na działalność instytucji charytatywnych?

Zobacz także
Ebola…
Cudowny chłopak

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość