WYDARZENIA

Droga wiary

W Roku Wiary jesteś zaproszony do przejścia drogi wiary – twojej własnej, osobistej wiary. Twoja wiara jest twoją odpowiedzią na propozycję Pana Boga. Stąd wynika, że  po pierwsze trzeba podjąć wysiłek poznania propozycji Pana Boga, a po drugie trzeba się zmobilizować i udzielić Bogu osobistej odpowiedzi.

To musi być twój wysiłek i twoja mobilizacja – nikt inny za ciebie tego nie zrobi. Dlatego w tym roku zostaniesz poproszony, by w ciągu każdego dnia pielgrzymowania poświęcić czas na osobiste przemyślenie treści, które będą ci podawane w konferencjach i homiliach. W tej drodze  wiary będzie towarzyszyć ci Maryja – Ona udzieliła Bogu najdoskonalszej odpowiedzi wiary, zaufania i miłości. Ucz się od Niej jak słuchać Słowa Bożego, jak Je rozważać w sercu i jak na to Słowo odpowiadać.

Osoby uczestniczące w X Pieszej Pielgrzymce Diecezji Świdnickiej otrzymają specjalną książeczkę z propozycjami rozmyślań na każdy dzień. Jak już informowaliśmy na Portalu AKCJA, że ruszyła jubileuszowa peregrynacja naszej Diecezji do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Częstochowie. Jak z nich skorzystać?

1. Przygotuj się. Poproś Ducha Świętego o światło, aby to, co będziesz czytał i rozważał, przeniknęło do twojego serca i umysłu. Poproś Maryję o wstawiennictwo – by modliła się za ciebie w czasie twojego rozmyślania, by  modliła się razem z tobą.

2. Przeczytaj kilka razy tekst przeznaczony do rozmyślania, pytania dołączone do  tekstu, komentarz… Rozważ znaczenie tego wszystkiego dla twojego życia. Zwróć uwagę na myśli, jakie ci przychodzą podczas czytania i rozważania. Najważniejsze z nich zanotuj.

3. Módl się:

a. Przepraszaj Pana Boga, jeśli w czasie rozmyślania odkryjesz, że twoje  życie nie było zgodne ze Słowem, które rozważasz; uczyń postanowienie  poprawy.

b. Dziękuj Panu Bogu za to, co ci się udało uczynić w związku z rozważanym  Słowem.

c. Proś Pana Boga – o to, co dany tekst obiecuje lub o to, byś potrafił  w swoim życiu realizować wolę Boga w nim zawartą.

4. Dziękuj Panu Bogu. Rozmyślanie zakończ chwilą uwielbienia za czas, który Bóg pozwolił ci spędzić w swojej obecności. Dziękuj za to wszystko, co Pan Bóg ci pokazał i pozwolił odkryć i zrozumieć.

Codziennie wieczorem zostaniesz także zaproszony na spotkanie w małej grupce dzielenia. Spotkasz się na godzinę z kilkoma innymi pielgrzymami. W tej grupie każdy z was będzie miał okazję opowiedzieć o swoich przeżyciach – związanych z rozważanym danego dnia tematem. W ten sposób będziecie nawzajem dla siebie świadkami – wasze wzajemne świadectwo będzie was wzbogacać i umacniać na drodze wiary. Aby tak się rzeczywiście stało, należy przestrzegać kilku zasad:

1. Należy dzielić się osobistym przeżyciem, a nie ogólnymi stwierdzeniami.  Oznacza to, że wypowiadamy się w pierwszej osobie liczby pojedynczej – „ja”,  a nie „my”; „mnie” a nie „nas”.

2. Dzielenie się to nie dyskusja! Nie krytykuj wypowiedzi innych, nie dyskutuj z nimi, nie komentuj, nie dopowiadaj, nie udzielaj rad itd. Po prostu wysłuchaj, co inni mają do powiedzenia i sam powiedz o swoich przeżyciach i przemyśleniach.

3. Nie masz obowiązku mówić wszystkiego – unikaj „ekshibicjonizmu duchowego”. Dzielenie się nie jest też spowiedzią. Jednak jeśli już się czymś dzielisz, to musi to być prawdziwe!

4. Unikaj wszystkiego, co nie ma związku z tematem spotkania. Dzielenie nie może przerodzić się w luźną rozmowę o wszystkimi o niczym. Przygotuj się do  dzielenia – zastanów się w ciągu dnia, o czym chcesz powiedzieć innym.

5. Pamiętaj o dyskrecji! Nie opowiadaj o tym, co słyszałeś na spotkaniu w małej grupie. Brak dyskrecji doprowadzi do zamknięcia się innych pielgrzymów.

(kk)

Na podstawie: pielgrzymka-swidnicka.pl

Zobacz także
21:37 – dziewięć lat temu
Więcej wiary, więcej wolności!
Komentarze (1)
  • […] I wreszcie Ksiądz Biskup Adam, idąc na czele, rozpoczął kolejny etap wędrówkę obu grup pielgrzymkowych do Bobolic. Tam pielgrzymi spędzą wieczór w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Także dzisiaj późnym popołudniem do Zwróconej dotarły grupy pielgrzymów z Wałbrzycha, Świdnicy, Dzierżoniowa i Głuszycy. Tam również zostali przyjęci bardzo gościnnie i spędzą pogodny wieczór pełen akcentów duchowych i koniecznego po trudnym dniu odpoczynku. Jutro wczesnym rankiem, po Mszy św., gdzie spotkają się już wszystkie grupy pątników, już wspólnie powędrować na Jasną Górę i w drodze do Częstochowy odbyć niezwykłe rekolekcje. […]

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status