WYDARZENIA

Droga wiary

W Roku Wiary jesteś zaproszony do przejścia drogi wiary – twojej własnej, osobistej wiary. Twoja wiara jest twoją odpowiedzią na propozycję Pana Boga. Stąd wynika, że  po pierwsze trzeba podjąć wysiłek poznania propozycji Pana Boga, a po drugie trzeba się zmobilizować i udzielić Bogu osobistej odpowiedzi.

To musi być twój wysiłek i twoja mobilizacja – nikt inny za ciebie tego nie zrobi. Dlatego w tym roku zostaniesz poproszony, by w ciągu każdego dnia pielgrzymowania poświęcić czas na osobiste przemyślenie treści, które będą ci podawane w konferencjach i homiliach. W tej drodze  wiary będzie towarzyszyć ci Maryja – Ona udzieliła Bogu najdoskonalszej odpowiedzi wiary, zaufania i miłości. Ucz się od Niej jak słuchać Słowa Bożego, jak Je rozważać w sercu i jak na to Słowo odpowiadać.

Osoby uczestniczące w X Pieszej Pielgrzymce Diecezji Świdnickiej otrzymają specjalną książeczkę z propozycjami rozmyślań na każdy dzień. Jak już informowaliśmy na Portalu AKCJA, że ruszyła jubileuszowa peregrynacja naszej Diecezji do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Częstochowie. Jak z nich skorzystać?

1. Przygotuj się. Poproś Ducha Świętego o światło, aby to, co będziesz czytał i rozważał, przeniknęło do twojego serca i umysłu. Poproś Maryję o wstawiennictwo – by modliła się za ciebie w czasie twojego rozmyślania, by  modliła się razem z tobą.

2. Przeczytaj kilka razy tekst przeznaczony do rozmyślania, pytania dołączone do  tekstu, komentarz… Rozważ znaczenie tego wszystkiego dla twojego życia. Zwróć uwagę na myśli, jakie ci przychodzą podczas czytania i rozważania. Najważniejsze z nich zanotuj.

3. Módl się:

a. Przepraszaj Pana Boga, jeśli w czasie rozmyślania odkryjesz, że twoje  życie nie było zgodne ze Słowem, które rozważasz; uczyń postanowienie  poprawy.

b. Dziękuj Panu Bogu za to, co ci się udało uczynić w związku z rozważanym  Słowem.

c. Proś Pana Boga – o to, co dany tekst obiecuje lub o to, byś potrafił  w swoim życiu realizować wolę Boga w nim zawartą.

4. Dziękuj Panu Bogu. Rozmyślanie zakończ chwilą uwielbienia za czas, który Bóg pozwolił ci spędzić w swojej obecności. Dziękuj za to wszystko, co Pan Bóg ci pokazał i pozwolił odkryć i zrozumieć.

Codziennie wieczorem zostaniesz także zaproszony na spotkanie w małej grupce dzielenia. Spotkasz się na godzinę z kilkoma innymi pielgrzymami. W tej grupie każdy z was będzie miał okazję opowiedzieć o swoich przeżyciach – związanych z rozważanym danego dnia tematem. W ten sposób będziecie nawzajem dla siebie świadkami – wasze wzajemne świadectwo będzie was wzbogacać i umacniać na drodze wiary. Aby tak się rzeczywiście stało, należy przestrzegać kilku zasad:

1. Należy dzielić się osobistym przeżyciem, a nie ogólnymi stwierdzeniami.  Oznacza to, że wypowiadamy się w pierwszej osobie liczby pojedynczej – „ja”,  a nie „my”; „mnie” a nie „nas”.

2. Dzielenie się to nie dyskusja! Nie krytykuj wypowiedzi innych, nie dyskutuj z nimi, nie komentuj, nie dopowiadaj, nie udzielaj rad itd. Po prostu wysłuchaj, co inni mają do powiedzenia i sam powiedz o swoich przeżyciach i przemyśleniach.

3. Nie masz obowiązku mówić wszystkiego – unikaj „ekshibicjonizmu duchowego”. Dzielenie się nie jest też spowiedzią. Jednak jeśli już się czymś dzielisz, to musi to być prawdziwe!

4. Unikaj wszystkiego, co nie ma związku z tematem spotkania. Dzielenie nie może przerodzić się w luźną rozmowę o wszystkimi o niczym. Przygotuj się do  dzielenia – zastanów się w ciągu dnia, o czym chcesz powiedzieć innym.

5. Pamiętaj o dyskrecji! Nie opowiadaj o tym, co słyszałeś na spotkaniu w małej grupie. Brak dyskrecji doprowadzi do zamknięcia się innych pielgrzymów.

(kk)

Na podstawie: pielgrzymka-swidnicka.pl

Zobacz także
Kanoniczne objęcie Diecezji Świdnickiej
Dzielmy się miłością
Komentarze (1)
  • […] I wreszcie Ksiądz Biskup Adam, idąc na czele, rozpoczął kolejny etap wędrówkę obu grup pielgrzymkowych do Bobolic. Tam pielgrzymi spędzą wieczór w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Także dzisiaj późnym popołudniem do Zwróconej dotarły grupy pielgrzymów z Wałbrzycha, Świdnicy, Dzierżoniowa i Głuszycy. Tam również zostali przyjęci bardzo gościnnie i spędzą pogodny wieczór pełen akcentów duchowych i koniecznego po trudnym dniu odpoczynku. Jutro wczesnym rankiem, po Mszy św., gdzie spotkają się już wszystkie grupy pątników, już wspólnie powędrować na Jasną Górę i w drodze do Częstochowy odbyć niezwykłe rekolekcje. […]

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość