WYDARZENIA

XXIV Olimpiada Teologii Katolickiej

Diecezja Bydgoska organizuje w roku szkolnym 2013/14 XXIV Olimpiadę Teologii Katolickiej. Hasło tegorocznej edycji Olimpiady brzmi: „Męczennicy XX wieku – Świadkowie wiary”. Jej celem jest zapoznanie uczniów z historią i świadectwem wiary męczenników XX wieku, ich życiem, działaniem i wpływem na sytuację i przemiany społeczno-kulturowe Europy i świata.

Temat XXIV Olimpiady Teologii Katolickiej został sformułowany w oparciu o aspekt dziedzictwa historycznego oraz religijnego, jakie wpisuje się w teren Diecezji Bydgoskiej. Rolę męczeństwa ukazuje Patron Diecezji bł. Bp Michał Kozal, oraz wielu innych świadków wiary XX wieku, którzy związani są z ziemią bydgoską (bł. ks. Franciszek Dachtera, bł. ks. Antoni Świadek, bł. kl Bronisław Kostkowski, bł. ks. Jerzy Popiełuszko). O tym fakcie dobitnie mówił Jan Paweł II w Bydgoszczy: >> W ciągu ostatnich dziesięcioleci [w tym stuleciu, Bydgoszcz] została naznaczona szczególnym znamieniem «prześladowania dla sprawiedliwości». To przecież tutaj, w pierwszych dniach drugiej wojny światowej hitlerowcy dokonali pierwszych publicznych egzekucji na obrońcach miasta. Symbolem tego męczeństwa jest bydgoski Stary Rynek. Innym tragicznym miejscem jest tak zwana «Dolina Śmierci» w Fordonie. Jakże nie wspomnieć przy tej okazji biskupa Michała Kozala, który zanim został biskupem pomocniczym we Włocławku, był gorliwym duszpasterzem w Bydgoszczy. Zginął śmiercią męczeńską w Dachau, składając świadectwo niezachwianej wierności Chrystusowi. Podobną śmierć w obozach koncentracyjnych poniosło wielu ludzi związanych z tym miastem i z tą ziemią. Jeden Bóg zna dokładnie miejsca ich kaźni i cierpienia. (…) Znamienne jest również, że właśnie z tej świątyni ksiądz Jerzy Popiełuszko wyruszył w swoją ostatnią drogę. << (Homilia Jana Pawła II, Bydgoszcz 7 czerwca 1999 r.)

Program Olimpiady zakłada realizację kluczowych zadań takich, jak: zapoznanie uczestników z biblijnymi, teologicznymi, historycznymi i społecznymi aspektami męczeństwa i świadectwa wiary członków Kościoła katolickiego w XX wieku; pogłębienie refleksji nad kształtem własnych postaw osobowych w oparciu o autorytet świadków wiary; przygotowanie uczniów do podejmowania samodzielnych decyzji i zadań, wynikających z postaw wiary i patriotyzmu; zachowanie i pielęgnowanie dziedzictwa chrześcijańskiego martyrologium XX w. Etapy Olimpiady: szkolny przeprowadzany w szkołach 29 listopada 2013 r., diecezjalny przeprowadzany w diecezjach 7 marca 2014 r. i finałowy przeprowadzony w Bydgoszczy w dniach 24 – 26.04.2014 r. Szczegółowe informacje dotyczące Olimpiady znajdują się na oficjalnej stronie Olimpiady. Katecheci proszeni są o zainteresowanie się Olimpiadą oraz o przekazanie informacji uczniom i przygotowanie ich do konkursu. Ponadto w najbliższym czasie do szkół zostaną wysłane pisma w sprawie Olimpiady. Szkołę należy zgłosić do Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej 15 października br.

(kk)

Na podstawie: diecezja.swidnica.pl , otk.pl

Zobacz także
Troska o godne sprawowanie Uczty Pańskiej
Niezwykłe instrumentalne brzmienia

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość