WYDARZENIA

Trudnych 15O Spraw

Tematy ich audycji dotyczą najtrudniejszych problemów życia. Odważnie wkraczają  w osobiste doświadczenia człowieka, ale i w życie społeczne. Kościół, polityka, pedofilia, homoseksualizm, wychowanie, patriotyzm, gender to tylko niektóre z omawianych zagadnień. Do dyskusji zapraszają najlepszych: ojca Leona Knabita, prof. Jana Miodka, Roberta Malejonka, Jarosława Gowina, Jerzego Bahra. I choć program rozpoczyna się późnym wieczorem to gromadzi liczną grupę wiernych słuchaczy. Audycja Trudne sprawy Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu emitowana od 2005 roku w Katolickim Radio Rodzina doczekała się  już swojego 150 wydania.

„Wyjątkową odwagą, bystrością i wiedzą obdarzona jest młodzież współrealizująca audycje” – mówi ks. Jerzy Babiak, opiekun szkolnego koła radiowego, jednocześnie autor i lider Trudnych Spraw. „Bez młodzieży nie byłoby tego programu” – dodaje. W dotychczasowej historii przez studio przewinęło się blisko 100 osób. Młodzi z pasją  włączają się w jego realizacje. „Na początku jest ogromna trema, ale potem to sama radość” – wspomina Ola, dziennikarka i absolwentka szkoły. Dla niektórych ta radiowa przygoda staje się początkiem późniejszej pracy w mediach. Cieszy, że jej wychowankowie godnie wzmacniają szeregi ekipy Radia Rodzina.

Audycja ciągle podlega innowacjom. Realizatorzy starają się  podnosić  jakość i atrakcyjność. Z racji, że program jest emitowany na żywo, a jego charakter jest interaktywny, daje słuchaczom możliwość bezpośredniego udziału i zaangażowania – kontakt telefoniczny, wysyłanie sms-ów, lub komentowanie na specjalnym profilu Facebook’a. Jak się okazuje propozycja  ta wychodzi naprzeciw słuchaczom co  czyni  ich bezpośrednio jej współtwórcami. Ciekawym jest również głos słuchaczy obecny  w czasie audycji poprzez przygotowywane sondy uliczne. Wnoszą one wiele różnorodnych, ciekawych i często wesołych, choć nie zawsze łatwych treści.

Tematy audycji zwykle zaczynają się od partykuły „Czy”. Autorzy między innymi pytają o to: „Czy media niszczą Kościół ?”, „Czy starość udała się Bogu?”, „Czy powinniśmy bać się gender?” Zabieg ten jest celowy i ma ważne zadanie. W trakcie każdej audycji prowadzący zarówno od siebie, jak i od słuchających oczekują odpowiedzi: „tak”, bądź „nie”. „Chodzi nam o polaryzację poglądów. O jasne i świadome opowiedzenie się po jednej ze stron. Przede wszystkim o inspirowanie i zachęcanie ludzi do bardziej świadomego oraz mądrego życia i wiary” – podkreśla ks. Babiak. Bardzo istotne znaczenie w tym mają zapraszani od przeszło 2 lat goście audycji.  Traktowani są oni jako eksperci, a ich telefoniczne wypowiedzi pozwalają zajmować bardziej jasne i obiektywne stanowisko. Wśród nich znajdują się osobistości z życia nauki, polityki, wiary. Przyglądając się całej gamie różnorodnych tematów, a także treściom audycji człowiek ma przekonanie, że  jest to audycja z wyraźną misją.

Starannie dobrana muzyka, ciekawi goście, żywe dyskusje, a przede wszystkim aktualność tematów czynią Trudne Sprawy audycją atrakcyjną, wyjątkową i wartą słuchania. Na uznanie zasługuje jej ciągłość i stałość. Każdy I, III i V poniedziałek miesiąca od godz. 21:30 na dobre wpisał się w ramówkę Radia Rodzina, ale i w program dnia wielu Dolnoślązaków. Od samego początku wszystkie audycje są archiwizowane. Wszystkie 150 wydań znajduje się na stronie www.liceum-wroc.salezjanie.pl co daje możliwość ich odsłuchania, czy też słuchania o każdej porze.

150 audycja Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu Trudne Sprawy na temat: „Czy w poglądach jesteśmy coraz bardziej obojętni?” z udziałem dawnych współredaktorów – absolwentów liceum będzie emitowana w poniedziałek 20 stycznia 2014 r. od godz. 21:30. Zapraszamy do radioodbiorników.   

(gio)

photo@jerzybabiak.com

Zobacz także
Rodzina jako instytucja stanowi fundament ustroju społecznego państwa
Podejmujemy wspólną modlitwę różańcową

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość