WYDARZENIA

NIE dla IN VITRO

Zdecydowałam się wysłać kolejną wiadomość, ponieważ bardzo chcę, abyśmy rozpoczęli zbieranie podpisów, gdy projekt ustawy o leczeniu niepłodności (w rzeczywistości jest to ustawa o finansowaniu ośrodków in vitro) może zostać przekazany do dalszych prac.

Czytałam ten projekt z zaciekawieniem i z każdym artykułem zadawałam kolejne pytania: dlaczego Ministerstwo Zdrowia w chwili, w której brakuje pieniędzy na podstawowe terapie, na ratujące życie operacje czeka się latami (!), gdy brakuje leków dla chorych na nowotwory i cały system służby zdrowia – mimo starań tak wielu lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników – pozostawia sporo do życzenia, forsuje ten projekt? Projekt, który – wbrew nazwie – nie ułatwia leczenia niepłodności, proponuje rozwiązania etycznie nieakceptowalne, a spośród ok. 1,2 – 1,3 miliona par cierpiących na niepłodność w Polsce, grupa osób, która mogłaby próbować skorzystać z rozwiązań projektu (wg autorów) to zaledwie 0,2 – 0,5% tych par (a większość prób kończy się niepowodzeniem!). Ponadto, w porównaniu z naturalnym zapłodnieniem, in vitro wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia licznych wad rozwojowych i trudnych do leczenia chorób. Gdy nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o…

Projekt ustawy, co wykazuje szczegółowo Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, w rażący sposób narusza zasady przyzwoitej legislacji i budzi zasadnicze wątpliwości w świetle art. 2 Konstytucji RP. Nie uwzględnia naczelnej w prawie rodzinnym zasady dobra dziecka, a przewidziana w projekcie zasada anonimowości dawcy jest niespójna z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i należy brać pod uwagę jej sprzeczność z art. 30, 47 i 72 Konstytucji RP oraz art. 7 Konwencji o Prawach Dziecka. Poza tym, że rozwiązania projektu nie uwzględniają postępu medycyny w zakresie leczenia niepłodności (in vitro nie jest metodą leczenia niepłodności, a jedynie wątpliwym „środkiem zastępczym”), to pozwalają na praktyki sprzeczne z prawem, sprzeczne z dobrem dziecka i rodziny. Projekt dopuszcza praktyki eugeniczne poprzez testowanie i selekcję zarodków.

Zachęcam do wejścia na stronę: http://citizengo.org/pl/10988-tak-dla-leczenia-nieplodnosci-nie-dla-vitro i złożenia swojego podpisu pod krytyczną opinią na temat projektu oraz syntetycznie sformułowanymi oczekiwaniami dotyczącymi ustawodawstwa w tym zakresie. Wyraźmy naszą krytyczną opinię w sprawie projektu, póki nie jest za późno.

Magdalena Korzekwa

Polish Campaigns Manager wraz z Zespołem CitizenGO

Zobacz także
Jesteśmy tylko „gośćmi” na tej ziemi
Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość