WYDARZENIA

NIE dla IN VITRO

Zdecydowałam się wysłać kolejną wiadomość, ponieważ bardzo chcę, abyśmy rozpoczęli zbieranie podpisów, gdy projekt ustawy o leczeniu niepłodności (w rzeczywistości jest to ustawa o finansowaniu ośrodków in vitro) może zostać przekazany do dalszych prac.

Czytałam ten projekt z zaciekawieniem i z każdym artykułem zadawałam kolejne pytania: dlaczego Ministerstwo Zdrowia w chwili, w której brakuje pieniędzy na podstawowe terapie, na ratujące życie operacje czeka się latami (!), gdy brakuje leków dla chorych na nowotwory i cały system służby zdrowia – mimo starań tak wielu lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników – pozostawia sporo do życzenia, forsuje ten projekt? Projekt, który – wbrew nazwie – nie ułatwia leczenia niepłodności, proponuje rozwiązania etycznie nieakceptowalne, a spośród ok. 1,2 – 1,3 miliona par cierpiących na niepłodność w Polsce, grupa osób, która mogłaby próbować skorzystać z rozwiązań projektu (wg autorów) to zaledwie 0,2 – 0,5% tych par (a większość prób kończy się niepowodzeniem!). Ponadto, w porównaniu z naturalnym zapłodnieniem, in vitro wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia licznych wad rozwojowych i trudnych do leczenia chorób. Gdy nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o…

Projekt ustawy, co wykazuje szczegółowo Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, w rażący sposób narusza zasady przyzwoitej legislacji i budzi zasadnicze wątpliwości w świetle art. 2 Konstytucji RP. Nie uwzględnia naczelnej w prawie rodzinnym zasady dobra dziecka, a przewidziana w projekcie zasada anonimowości dawcy jest niespójna z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i należy brać pod uwagę jej sprzeczność z art. 30, 47 i 72 Konstytucji RP oraz art. 7 Konwencji o Prawach Dziecka. Poza tym, że rozwiązania projektu nie uwzględniają postępu medycyny w zakresie leczenia niepłodności (in vitro nie jest metodą leczenia niepłodności, a jedynie wątpliwym „środkiem zastępczym”), to pozwalają na praktyki sprzeczne z prawem, sprzeczne z dobrem dziecka i rodziny. Projekt dopuszcza praktyki eugeniczne poprzez testowanie i selekcję zarodków.

Zachęcam do wejścia na stronę: http://citizengo.org/pl/10988-tak-dla-leczenia-nieplodnosci-nie-dla-vitro i złożenia swojego podpisu pod krytyczną opinią na temat projektu oraz syntetycznie sformułowanymi oczekiwaniami dotyczącymi ustawodawstwa w tym zakresie. Wyraźmy naszą krytyczną opinię w sprawie projektu, póki nie jest za późno.

Magdalena Korzekwa

Polish Campaigns Manager wraz z Zespołem CitizenGO

Zobacz także
Odnawiająca moc Ducha Świętego
Labirynt kłamstw

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status