WYDARZENIA

Dekada Akcji

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata obchodziliśmy w minioną niedzielę w sposób szczególny, bo było to jednocześnie patronalne święto Akcji Katolickiej. W Diecezji Świdnickiej Akcja Katolicka obchodziła 10-lecie swojej działalności.

W niedzielne przedpołudnie 23 listopada 2014 r. w Katedrze pw. Świętych Stanisława i Wacława w Świdnicy liturgii Mszy św. przewodniczył Ksiądz Biskup prof. Ignacy Dec. Na wstępie, w imieniu członków i sympatyków Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej, słowa prośby do Pasterza naszej Diecezji  o modlitwę skierowała Monika Rejman – prezes zarządu DIAK. Powiedziała m.in.: >> Przybywamy do serca naszej diecezji  w Niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata, w dniu Patronalnego Święta Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, aby złożyć dziękczynienie  za nasze stowarzyszenia. Chcemy kierować modlitwy i myśli ku Świętemu Janowi Pawłowi II prosząc, aby otaczał nas opieką. Jednocześnie serdecznie prosimy o poświęcenie sztandaru Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej. Ten znak naszego stowarzyszenia z chwilą jego poświęcenia stanie się jeszcze jednym wyrazem wyrazem przynależności do Kościoła diecezjalnego. Będzie też symbolizować naszą obecność na różnych uroczystościach. Przede wszystkim jednak ma być i będzie przypomnieniem naszej wierności Panu Jezusowi – Królowi Wszechświata. <<

Ksiądz Biskup w homilii podkreślił znaczenie Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży dla spełniania misji Kościoła i kształtowania postaw religijnych i społecznych. Podkreślił wartość zaangażowania wiernych świeckich w dzieła miłosierdzia, na które w obecnych czasach jest szczególne  zapotrzebowanie ze względu na różnorakie kryzysy doświadczanie przez ludzi, rodziny i całe społeczności. Zaapelował, by każdy świecki czuł się nie tylko zobowiązany do spełniania powinności związanych z życiem religijnym, ale też, by podejmował odpowiedzialność za dobro wspólne w dziedzinach, jakie są jego codziennym udzialem. Wyraził także wdzięczność wobec obecnych na liturgii liderów AK i KSM oraz ich asystentów kościelnych: ks. Sławomira Augustynowicza i ks. Przemysława Pojaska za pełnienie cennej posługi w Kościele świdnickim.

Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Biskup Ignacy Dec dokonał poświęcenia sztandaru odmawiając modlitwę: >> Boże, który dajesz początek wszelkim wspólnotom, pobłogosław ten sztandar należący do Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej.  Spraw, aby wszyscy, których ten znak jednoczy, stali się wspólnotą pokoju i stałej gotowości do podejmowania dzieła nowej ewangelizacji. Za przyczyną Maryi Niepokalanej i Świętego Jana Pawła II udzielaj pomocy wszystkim, którzy Cię wzywają i zachowaj ich od wszelkich niebezpieczeństw. Prosimy Cię o to przez Chrystusa Pana Naszego. Amen! <<

Po liturgii odbyła się agapa dla członków i sympatyków Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej. Prezes Zarządu DIAK Monika Rejman opowiedziała krótko o 10-letniej obecności Akcji Katolickiej w życiu Kościoła lokalnego. Podziękowała wszystkim osobom, które w tym okresie włączały się w animowanie AK, wręczając listy gratulacyjne i pamiątkowe „kaganki Świętego Jana Pawła II”. Gościem spotkania był Ksiądz Biskup, który skierował do obecnych ojcowskie słowa. Zachęcał m.in. do angażowania się członków Akcji w pracę w samorządach i innych instytucjach życia publicznego. Podkreślił przy tym, że obecność katolików świeckich w takich sektorach powinna być przede wszystkim świadectwem wrażliwości na ludzkie biedy, troski i niepokoje, ale też wyrazem troski o uszanowanie i promowanie wartości chrześcijańskich. Gdy trzeba, niezależnie od usytuowania w życiu społecznym, katolicy świeccy są powołani do wyrażania dezaprobaty wobec coraz powszechniejszych przejawów naruszania godności człowieka, walki z rodziną i kwestionowania tradycyjnych wartości związanych z patriotyzmem. Ksiądz Biskup odpowiadał też na pytania ze strony obecnych w auli kurialnej. Dotyczyły one różnych sytuacji, w z jakimi na co dzień stykają się świeccy. Podczas całego spotkania wiele radości wnosił śpiew i granie zespołu ewangelizacyjnego „Emaus” z Parafii pw. Świętej Trójcy z Boguszowa Gorc. Agapa zakończyła się błogosławieństwem biskupim i wspólnym zdjęciem.

Przed Akcją Katolicką Diecezji Świdnickiej kolejne lata wspólnej formacji, działania na rzecz budowania Kościoła i świadectwa o Ewangelii wobec świata.

Zobacz także
Dekret o odpustach w Roku Życia Konsekrowanego
Marsz dla Życia Rodziny
4 komentarze
  • Akcja Katolicka kw. 8,2016 z 06:21

    […] Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej włącza się w ogólnopolską Pielgrzymkę członków i sympatyków Akcji Katolickiej na Jasną Górę. Po raz pierwszy DIAK Diecezji Świdnickiej zabierze ze sobą sztandar, który został nam powierzony podczas uroczystości 10-lecia naszego stowarzyszenia. […]

  • Akcja Katolicka mar 11,2016 z 06:59

    […] Deca w trakcie uroczystości 10-lecia Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej w 2015 r. – zobacz relację. Kontynuując procedury związane z wyborem organów statutowych DIAK Diecezji Świdnickiej (które […]

  • […] i relacjonowaną przez portal AKCJA uroczystość Chrystusa Króla, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej […]

  • […] Tę uroczystość, która w 10-lecie działalności odbyła się w Świdnicy, relacjonował portal AKCJA. Dzisiaj wracamy do tamtego podniosłego […]

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość