WYDARZENIA

Dekada Akcji

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata obchodziliśmy w minioną niedzielę w sposób szczególny, bo było to jednocześnie patronalne święto Akcji Katolickiej. W Diecezji Świdnickiej Akcja Katolicka obchodziła 10-lecie swojej działalności.

W niedzielne przedpołudnie 23 listopada 2014 r. w Katedrze pw. Świętych Stanisława i Wacława w Świdnicy liturgii Mszy św. przewodniczył Ksiądz Biskup prof. Ignacy Dec. Na wstępie, w imieniu członków i sympatyków Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej, słowa prośby do Pasterza naszej Diecezji  o modlitwę skierowała Monika Rejman – prezes zarządu DIAK. Powiedziała m.in.: >> Przybywamy do serca naszej diecezji  w Niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata, w dniu Patronalnego Święta Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, aby złożyć dziękczynienie  za nasze stowarzyszenia. Chcemy kierować modlitwy i myśli ku Świętemu Janowi Pawłowi II prosząc, aby otaczał nas opieką. Jednocześnie serdecznie prosimy o poświęcenie sztandaru Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej. Ten znak naszego stowarzyszenia z chwilą jego poświęcenia stanie się jeszcze jednym wyrazem wyrazem przynależności do Kościoła diecezjalnego. Będzie też symbolizować naszą obecność na różnych uroczystościach. Przede wszystkim jednak ma być i będzie przypomnieniem naszej wierności Panu Jezusowi – Królowi Wszechświata. <<

Ksiądz Biskup w homilii podkreślił znaczenie Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży dla spełniania misji Kościoła i kształtowania postaw religijnych i społecznych. Podkreślił wartość zaangażowania wiernych świeckich w dzieła miłosierdzia, na które w obecnych czasach jest szczególne  zapotrzebowanie ze względu na różnorakie kryzysy doświadczanie przez ludzi, rodziny i całe społeczności. Zaapelował, by każdy świecki czuł się nie tylko zobowiązany do spełniania powinności związanych z życiem religijnym, ale też, by podejmował odpowiedzialność za dobro wspólne w dziedzinach, jakie są jego codziennym udzialem. Wyraził także wdzięczność wobec obecnych na liturgii liderów AK i KSM oraz ich asystentów kościelnych: ks. Sławomira Augustynowicza i ks. Przemysława Pojaska za pełnienie cennej posługi w Kościele świdnickim.

Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Biskup Ignacy Dec dokonał poświęcenia sztandaru odmawiając modlitwę: >> Boże, który dajesz początek wszelkim wspólnotom, pobłogosław ten sztandar należący do Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej.  Spraw, aby wszyscy, których ten znak jednoczy, stali się wspólnotą pokoju i stałej gotowości do podejmowania dzieła nowej ewangelizacji. Za przyczyną Maryi Niepokalanej i Świętego Jana Pawła II udzielaj pomocy wszystkim, którzy Cię wzywają i zachowaj ich od wszelkich niebezpieczeństw. Prosimy Cię o to przez Chrystusa Pana Naszego. Amen! <<

Po liturgii odbyła się agapa dla członków i sympatyków Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej. Prezes Zarządu DIAK Monika Rejman opowiedziała krótko o 10-letniej obecności Akcji Katolickiej w życiu Kościoła lokalnego. Podziękowała wszystkim osobom, które w tym okresie włączały się w animowanie AK, wręczając listy gratulacyjne i pamiątkowe „kaganki Świętego Jana Pawła II”. Gościem spotkania był Ksiądz Biskup, który skierował do obecnych ojcowskie słowa. Zachęcał m.in. do angażowania się członków Akcji w pracę w samorządach i innych instytucjach życia publicznego. Podkreślił przy tym, że obecność katolików świeckich w takich sektorach powinna być przede wszystkim świadectwem wrażliwości na ludzkie biedy, troski i niepokoje, ale też wyrazem troski o uszanowanie i promowanie wartości chrześcijańskich. Gdy trzeba, niezależnie od usytuowania w życiu społecznym, katolicy świeccy są powołani do wyrażania dezaprobaty wobec coraz powszechniejszych przejawów naruszania godności człowieka, walki z rodziną i kwestionowania tradycyjnych wartości związanych z patriotyzmem. Ksiądz Biskup odpowiadał też na pytania ze strony obecnych w auli kurialnej. Dotyczyły one różnych sytuacji, w z jakimi na co dzień stykają się świeccy. Podczas całego spotkania wiele radości wnosił śpiew i granie zespołu ewangelizacyjnego „Emaus” z Parafii pw. Świętej Trójcy z Boguszowa Gorc. Agapa zakończyła się błogosławieństwem biskupim i wspólnym zdjęciem.

Przed Akcją Katolicką Diecezji Świdnickiej kolejne lata wspólnej formacji, działania na rzecz budowania Kościoła i świadectwa o Ewangelii wobec świata.

Zobacz także
Jak stawiać granice ?
Betlejem naszych czasów
4 komentarze
  • Akcja Katolicka kwi 8,2016 z 06:21

    […] Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej włącza się w ogólnopolską Pielgrzymkę członków i sympatyków Akcji Katolickiej na Jasną Górę. Po raz pierwszy DIAK Diecezji Świdnickiej zabierze ze sobą sztandar, który został nam powierzony podczas uroczystości 10-lecia naszego stowarzyszenia. […]

  • Akcja Katolicka mar 11,2016 z 06:59

    […] Deca w trakcie uroczystości 10-lecia Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej w 2015 r. – zobacz relację. Kontynuując procedury związane z wyborem organów statutowych DIAK Diecezji Świdnickiej (które […]

  • […] i relacjonowaną przez portal AKCJA uroczystość Chrystusa Króla, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej […]

  • […] Tę uroczystość, która w 10-lecie działalności odbyła się w Świdnicy, relacjonował portal AKCJA. Dzisiaj wracamy do tamtego podniosłego […]

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status