WYDARZENIA

Posiedzenie Rady Krajowej Akcji Katolickiej

W Centrum Rekolekcyjno-Formacyjnym na warszawskich Bielanach odbyło się dwudniowe spotkanie Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. Obrady poprzedziła Msza św., którą sprawował i homilię wygłosił asystent krajowy stowarzyszenia Ksiądz Biskup Marek Solarczyk.

Posiedzenie rozpoczęło się od wyboru prezydium, w składzie : Artur Dąbrowski (archidiecezja częstochowska) – przewodniczący, Maria Mazurkiewicz (archidiecezja łódzka) – wiceprzewodnicząca i Ryszard Sobczyński (diecezja zielonogórsko-gorzowska) – sekretarz. Następnie delegaci wysłuchali wystąpień bpa Marka Solarczyka i prezes Zarządu KIAK Haliny Szydełko. Przedstawiono również nowych przedstawicieli DIAK-ów:  Jolantę Drachal z diecezji kołobrzesko-koszalińskiej, Roberta Denisa z diecezji warszawsko-praskiej i Antoniego Kakareko z archidiecezji gdańskiej. Następnie Rada wysłuchała i przyjęła sprawozdania: z działalności Zarządu KIAK, finansowe,  a także Komisji Rewizyjnej wnioskującej o udzielenie absolutorium za rok 2014. Prezes Szydełko omówiła najważniejsze wydarzenia minionego roku, wśród nich udaną inicjatywę wiceprezesa Wiesława Smereczyńskiego, konkurs dla dzieci i młodzieży zorganizowany przy współpracy z TVP w 30. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz kolejną konferencję w Sejmie przygotowaną wspólnie z Parlamentarnym Zespołem Członków i Sympatyków Akcji Katolickiej i innych organizacji katolickich, która tym razem była poświęcona chrześcijańskiemu wymiarowi polityki w nauczaniu św. Jana Pawła II. Delegaci z zainteresowaniem wysłuchali sprawozdania sekretarza Zarządu KIAK Kazimierza Kryli z działalności Diecezjalnych Instytutów Akcji Katolickiej w roku 2014. Według najnowszych danych stowarzyszenie liczy obecnie 19470 członków zwyczajnych zrzeszonych w 1843 Parafialnych Oddziałach AK oraz 3506 członków wspierających.

W części plenarnej omówiono przygotowania do Ogólnopolskiej Pielgrzymki (19-20 czerwca) na Jasną Górę oraz II Krajowego Kongresu, który odbędzie się w dniach 17-20 września w Krakowie. Po południu delegaci spotkali się z ks. dr. Krzysztofem Czaplą, dyrektorem Sekretariatu Fatimskiego, który wygłosił wykład „Fatima  – wezwania do pokuty i nawrócenia” wpisujący się w Wielką Nowennę Fatimską przed zbliżającą się 100. rocznicą objawień. Prelegent oprócz rysu historycznego wydarzeń opisał działania, jakie dla upowszechnienia znaczenia objawień podejmowali następcy św. Piotra – Pius XII,  Paweł VI i  Jan Paweł II. Ks. Czapla podkreślił również bezwzględną potrzebę wypełniania tego, o co Maryja prosiła w Fatimie – codzienny różaniec, poświęcenie się Jej Niepokalanemu Sercu oraz wynagrodzenie za grzechy Je raniące w pięć pierwszych sobót miesiąca. „Poświęcajmy się Niepokalanemu Sercu Maryi przynajmniej raz w roku, w dniu 22 sierpnia, w święto Maryi Królowej. Tego dnia zgodnie z zarządzeniem Ojca Świętego Piusa XII, cały Kościół winien ponawiać poświęcenie się Niepokalanemu Sercu.”

(bu)

Na podstawie: ak.org.pl

Zobacz także
Zajrzyj do szafy
Rocznica beatyfikacji Jana Pawła II

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status