WYDARZENIA

Pielgrzymka na Jasną Górę obrazem naszej drogi do wieczności

Umiłowani diecezjanie, zakończył się rok szkolny 2014/2015. W najbliższym czasie wielu z was wyruszy na letni wypoczynek. Spotkamy nowych ludzi. Przypomnimy sobie, że zboża dojrzewają, że lasy pachną, że ptaki śpiewają, że słońce świeci. Nie zapomnijmy jednak o tym dokąd ostatecznie zdążamy i dla kogo żyjemy. Przypomina nam o tym dzisiejsza liturgia słowa, a także Diecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, którą podejmiemy już po raz dwunasty na przełomie lipca i sierpnia.

Jesteśmy stworzeni dla nieśmiertelności

Drodzy bracia i siostry! Głównym tematem liturgii słowa trzynastej niedzieli zwykłej jest prawda o nieśmiertelności człowieka. W Księdze Mądrości czytamy słowa: „Bóg nie uczynił śmierci i nie cieszy się ze zguby żyjących. Stworzył bowiem wszystko po to, aby było […]. Dla nieśmiertelności bowiem Bóg stworzył człowieka, uczynił go obrazem swej własnej nieśmiertelności” (Mdr 1, 13. 23). Nasze najgłębsze pragnienie niekończącego się trwania znajduje wypełnienie w tej Bożej obietnicy. Prawdę o zwycięstwie życia nad śmiercią uwydatnia także dzisiejsza perykopa ewangeliczna, gdy Jezus przychodzi, wezwany do umierającej córki Jaira, i zastaje ją już martwą. Pełen miłości bierze ją za rękę i mówi: „Dziewczynko, mówię ci, wstań” (Mk 5, 41), podobnie, jak niedawno powiedział do morza: „Milcz, ucisz się!” (Mk 4, 39). I znów reakcją było zdumienie, a więc nie tylko morze jest mu posłuszne, ale nawet śmierć! Czyniąc ten cud Jezus chciał, by wszyscy na własne oczy zobaczyli, że człowiek umierając, nie przestaje istnieć, że gdzieś jest, skoro można przywrócić go do życia. Jezus pragnął, by człowiek w to uwierzył, by uwierzył w swoją nieśmiertelność, dlatego wskrzeszał zmarłych, dlatego sam zmartwychwstał. A więc człowiek, który raz zaistniał, już nigdy nie przestanie istnieć. Przeminą lata, wieki całe miną, świat może przestać istnieć, a człowiek będzie trwał zawsze. Drodzy bracia i siostry, jesteśmy dziś wezwani, by odnowić wiarę w Jezusa, Pana życia i śmierci, w Jezusa, który zbawia. Uzdrowienie chorej kobiety i wskrzeszenie córki Jaira oznaczają, że Bóg w Jezusie Chrystusie wziął ponownie w swe ręce nasz los. Bóg nie eliminuje chorób, starości i śmierci, ale przez nie toruje drogę ku życiu. Nadejdzie taki dzień, kiedy już nie będzie „ani śmierci, ani żałoby, ani płaczu, ani utrapień” (por. Ap 21, 4); „Jako ostatni wróg zostanie pokonana śmierć” (1 Kor 15, 26). Pozostanie tylko życie i to życie wieczne.

Przyjmując dziś z wami tę radosną prawdę o naszej nieśmiertelności i wieczności z Bogiem, pragnę dołączyć serdeczne zaproszenie do udziału w tegorocznej pieszej pielgrzymce na Jasną Górę do domu naszej Matki i Królowej, która także nam przypomina, że jesteśmy w drodze, ostatecznie – ku wieczności.

Nadchodzi czas naszej pielgrzymki na Jasną Górę

Drodzy diecezjanie, przedpielgrzymkowy zegar z naszej strony internetowej coraz bardziej przybliża się do godziny zerowej, w której Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej po raz dwunasty wyruszy na pątniczy szlak. „Ziemia Wałbrzyska” rozpocznie pielgrzymowanie już 30 lipca, będzie to czwartek. Prawie cała pielgrzymka wyruszy z katedry świdnickiej w piątek 31 lipca po Mszy św. o godz. 10.00. W tym samym czasie wyjdzie grupa „3” z Kłodzka. W sobotę 1 sierpnia dołączy jeszcze „Ziemia Ząbkowicka”, zaś w niedzielę 2 sierpnia o godz. 6.30 zbiorą się przy sercu Matki Bożej Bolesnej w Bobolicach wszyscy pątnicy, a także gościnni parafianie ze Zwróconej, Bobolic, Brodziszowa i Sulisławic, goście odprowadzający pielgrzymów, przyjaciele Pieszej Pielgrzymki i wiele osób z grupy „7” – duchowego uczestnictwa. Po Eucharystii XII Piesza Pielgrzymka Świdnicka pójdzie już jako całość, jako jedna rodzina, w stronę Jasnej Góry.

Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa Aniołów z niedzieli Wniebowstąpienia Pana Jezusa: „DLACZEGO STOICIE?”. Słowa te wkładamy w usta pierwszego i przeczystego Anioła, jakim jest dla nas Maryja. To hasło rozumiemy po trosze jako rozżalenie Najświętszej Matki, po trosze jako wyrzut, a nade wszystko jako „święty nakaz” typu: „ruszcie się wreszcie!” i „zróbcie wszystko, cokolwiek Syn mój wam powie!” (por. J 2, 5), bowiem sumienia nam się zatrzymały, rozumy stanęły, serca zesztywniały… Oby wreszcie „sumienie ruszyło”, jak pisze poeta w sutannie ks. Jan Twardowski.

Specyfika tegorocznej XII Pieszej Pielgrzymki Świdnickiej na Jasną Górę

Jak wiecie, od października ubiegłego roku pielgrzymuje po naszej diecezji Matka Boża w znaku fatimskiej figury. To przecież jest ta sama Matka, co w Częstochowie, w Bradzie, w Bobolicach itd., tyle że inaczej ubrana. Za dwa lata przypadnie stulecie Jej objawień. Kto choć pobieżnie zna treść przesłania fatimskiego widzi, że wszystko się sprawdza. Ludzie, ludy i narody, zda się, iż odchodzą od zmysłów. Taka jest konsekwencja straszliwego grzechu pychy: „będziecie jako bogowie” (por. Rdz 3, 5). Nie musimy ulegać przerażeniu. Kasandryczna wizja zagłady świata jest do zatrzymania. Zapewnia nas o tym Matka Boża Fatimska i uczy, co trzeba robić. Stąd więc fatimskiemu przesłaniu poświęcimy wiele czasu.

Szatan wie, że gdy uderzy się w pasterza, to rozproszą się owce. Nic dziwnego, że parę lat temu Papież Benedykt XVI w akcie obrony ogłosił Rok Kapłański, zaś obecny Ojciec Święty Franciszek zadedykował rok 2015 życiu konsekrowanemu: siostrom zakonnym, zakonnikom, pustelnikom, dziewicom i wdowom konsekrowanym. W tegorocznej pielgrzymce zobaczymy ich więcej niż dotychczas. Będą dawać świadectwo. Otoczcie wielką troską i szacunkiem ludzi w sutannach i habitach. Nie zapominajcie o przestrodze św. Jana Vianney’a, że pozbawienie ludzi kapłanów i wszystkich powołanych kończy się „zdziczeniem” narodów. Przecież to widać gołym okiem… Wystarczy otworzyć oczy.

Uwierzcie, że jesteśmy sobie wzajemnie bardzo potrzebni. Nie pozwalajcie, by poniewierano powołanymi do służby Bożej i – nie daj Boże – sami się do tego nie dołączajcie! Jak się kiedyś wytłumaczycie, gdy staniecie przed Bogiem twarzą w twarz? Jak spojrzycie w oczy tym, których sami atakowaliście?

Pamiętajcie też, że w roku 2016 odbędą się w Polsce Światowe Dni Młodych Młodzież jest .przysłowiowym „oczkiem w głowie” Kościoła. Pierwszy błogosławiony naszej diecezji, ks. Gerhard Hirschfelder, którego prochy spoczywają w Kudowie-Zdroju-Czermnej, mówił: „Kto młodym wyrywa Boga z serc, ten jest zbrodniarzem!”. Za to waśnie oddał życie w Dachau. W tym roku obchodzimy piątą rocznicę jego beatyfikacji. W czasie naszej sierpniowej drogi na Jasną Górę wiele będzie mowy o przyszłorocznych Światowych Dniach Młodych. Usłyszymy między innymi świadectwa wolontariuszy, część z nich to także pątnicy Pieszej Pielgrzymki Świdnickiej. Daj Boże, aby wielu i wiele z was – młodych pielgrzymów i pątniczek – poczuło się pociągniętych do czynnego zaangażowania się w tę piękną i szlachetną służbę wolontariatu. Potrzebujemy was.

Kto nie może pójść pieszo, niech koniecznie wstąpi w szeregi grupy „7” – duchowego uczestnictwa i duchowego wsparcia. Pielgrzymi bardzo potrzebują waszych modlitw, cierpienia i ofiar. Warto się zapisać, bo to inaczej zobowiązuje. Nadto wasze imiona pozostaną na zawsze w diecezjalnych księgach pielgrzymkowych. Zbierajcie się o wyznaczonych godzinach w waszych kościołach, kaplicach i przy krzyżach, i módlcie się za tych, co idą pieszo. Oni zaś będą modlić się za was. W ten sposób każdego dnia powstanie piękny modlitewny wieniec, który oddawać będziemy na każdym apelu samej Maryi. Jeśli zaś waszym księżom okoliczności pozwolą, by na tych pielgrzymkowych czuwaniach byli razem z wami – radość nasza sięgnie zenitu.

Pod murami Jasnej Góry staniemy w niedzielę 9 sierpnia o godz. 7.30. Po prezentacji grup i hołdzie złożonym naszej Najświętszej Matce odprawimy uroczystą Mszę św. o godz. 9.00 bezpośrednio w kaplicy Cudownego Obrazu. Kto mógłby dojechać na zakończenie i dołączyć na ostatnim etapie do całej pielgrzymki, niech koniecznie przyjedzie. Nasze jasnogórskie uwieńczenie „Rekolekcji w Drodze” przypada w niedzielę. Pątnicy się cieszą, zaś księża w parafiach mają kłopot, bo jak wyjechać? Ale gdyby któremuś z kapłanów się udało, to zapraszamy do uroczystej koncelebry.

Już dzisiaj dzieło naszej pielgrzymki na Jasną Górę zawierzamy Maryi, naszej najlepszej Matce. Raz jeszcze zachęcam do jak najliczniejszego udziału w tym szczególnym wydarzeniu czy to przez osobiste uczestnictwo, czy też przez duchowe, modlitewne wspieranie. Wszystkim życzę dobrego odpoczynku z Bogiem, radosnych spotkań na trasie pieszej pielgrzymki i spotkania z naszą Matką i Królową na Jasnej Górze. Wszystkim z serca błogosławię.

Wasz Biskup Ignacy

Na podstawie: diecezja.swidnica.pl

Zobacz także
Dusza potrzebuje zdrowego pokarmu
Wybór prawa czy prawo wyboru?

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status