WYDARZENIA

Naucz mnie słuchać, o Panie

Gdy uczniowie pytają Jezusa, które przykazanie jest najważniejsze, Jezus odpowiada: „Pierwsze jest: Słuchaj Izraelu, Pan Bóg nasz, Pan jest jeden. Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą. Drugie jest to: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Nie ma innego przykazania większego od tych” (Mk 12,29-31). Pierwsze jest: słuchaj, później jest wezwanie do miłości.

Nie ma na pierwszym miejscu: bądź dobry, staraj się, zasłuż na moją miłość. Najpierw jest: słuchaj. Ten, kto słucha, poznaje tego, który mówi – bierze na siebie całe bogactwo Jego słów, bogactwo Jego osoby. Najtrudniejszym zadaniem jest …przestać mówić. Żyjemy w hałasie i chaosie, w biegu i zgiełku. Jeśli zaczynamy się modlić, to zanim zaśniemy – mówimy do Boga: o naszym życiu, o tym, czego nam brakuje. Albo recytujemy modlitwy. Gdy spotykamy się z drugim człowiekiem, trudno jest cierpliwie wysłuchać tego, co mówi. Zagadujemy, przerywamy. Sami chcemy się podzielić naszym życiem, wykrzyczeć to, co w sobie nosimy. Uciekamy w odgłosy – w muzykę, radio, TV. Tak jakby cisza była czymś przerażającym, niechcianym. To w milczeniu często objawia się, jacy jesteśmy. Milczenie oczyszcza nasze słowa z tego, co niepotrzebne. Milcząc uczymy się słuchać, ale także mówić.

Powyższy fragment rozważań zamieszczonych na portalu wiara.wm.pl ilustrujemy zdjęciem, które publikujemy w ramach cyklu Zostań reporterem Portalu AKCJA. Jeśli i Ty widzisz coś, co jest jakimś szczególnym świadectwem wiary, jeśli jesteś świadkiem zdarzeń, które są wyrazem więzi z Bogiem, sfotografuj to, co widzisz i wyślij na adres: info@serwer1739513.home.pl tytułując mejl hasłem: REPORTER AKCJI. To, co widzisz – dzięki Tobie – zobaczą inni na Portalu AKCJA.

Zobacz także
Okno na Boga
Dwie Korony

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status