WYDARZENIA

Naucz mnie słuchać, o Panie

Gdy uczniowie pytają Jezusa, które przykazanie jest najważniejsze, Jezus odpowiada: „Pierwsze jest: Słuchaj Izraelu, Pan Bóg nasz, Pan jest jeden. Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą. Drugie jest to: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Nie ma innego przykazania większego od tych” (Mk 12,29-31). Pierwsze jest: słuchaj, później jest wezwanie do miłości.

Nie ma na pierwszym miejscu: bądź dobry, staraj się, zasłuż na moją miłość. Najpierw jest: słuchaj. Ten, kto słucha, poznaje tego, który mówi – bierze na siebie całe bogactwo Jego słów, bogactwo Jego osoby. Najtrudniejszym zadaniem jest …przestać mówić. Żyjemy w hałasie i chaosie, w biegu i zgiełku. Jeśli zaczynamy się modlić, to zanim zaśniemy – mówimy do Boga: o naszym życiu, o tym, czego nam brakuje. Albo recytujemy modlitwy. Gdy spotykamy się z drugim człowiekiem, trudno jest cierpliwie wysłuchać tego, co mówi. Zagadujemy, przerywamy. Sami chcemy się podzielić naszym życiem, wykrzyczeć to, co w sobie nosimy. Uciekamy w odgłosy – w muzykę, radio, TV. Tak jakby cisza była czymś przerażającym, niechcianym. To w milczeniu często objawia się, jacy jesteśmy. Milczenie oczyszcza nasze słowa z tego, co niepotrzebne. Milcząc uczymy się słuchać, ale także mówić.

Powyższy fragment rozważań zamieszczonych na portalu wiara.wm.pl ilustrujemy zdjęciem, które publikujemy w ramach cyklu Zostań reporterem Portalu AKCJA. Jeśli i Ty widzisz coś, co jest jakimś szczególnym świadectwem wiary, jeśli jesteś świadkiem zdarzeń, które są wyrazem więzi z Bogiem, sfotografuj to, co widzisz i wyślij na adres: info@serwer1739513.home.pl tytułując mejl hasłem: REPORTER AKCJI. To, co widzisz – dzięki Tobie – zobaczą inni na Portalu AKCJA.

Zobacz także
Muzyka liturgii
Święto Małżeństwa

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość