WYDARZENIA

I Festiwal Aloixa Tauxa

Aloix Taux to kompozytor muzyki chóralnej i kościelnej urodzony w 5 października 1817 roku w Braszowicach w rodzinie miejscowego cyrulika Amanda, Jego kariera muzyczna rozpoczęła się Pradze, gdzie ukończył konserwatorium, potem występował jako solista w orkiestrach w Grazu, Linzu, a od 1839 r. w Salzburgu, gdzie zrobił karierę.

W Salzburgu był kapelmistrzem i kierownikiem chóru katedry, a potem organizatorem i pierwszym dyrektorem konserwatorium salzburskiego – tzw. Mozarteum oraz kierownikiem i dyrygentem zawodowego, istniejącego do dziś  chóru  – Liedertafel. Był wielkim znawcą i popularyzatorem muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta i pierwszym dyrektorem muzeum jemu poświęconemu. Napisał ok. 130 kompozycji na orkiestrę i chór. Zmarł nagle na zawał serca  podczas próby chóru w dniu 17 kwietnia 1861 r. Ponieważ jest on w muzyce europejskiej postacią dość znaną, wymienianą w różnych opracowaniach i leksykonach już od końca XIX w.

Jest to najwybitniejszy  kompozytor pochodzący z naszego terenu, stąd, wzorem Festiwalu Ignacego Reimanna w Wambierzycach, postanowiliśmy wspólnie z panem dr Marianem Bilińskim z Uniwersytetu Opolskiego zorganizować podobny festiwal muzyczny promujący tego kompozytora a równocześnie naszą Ziemię Ząbkowicką. Warto bowiem wiedzieć, że Taux przez całe życie utrzymywał kontakty z rodziną  jak również z kilkoma rodzinami szlacheckim na Ziemi Ząbkowickiej i w podzięce skomponował utwór na orkiestrę – „Marsz dla Ząbkowiczan”, który będzie otwierał festiwal. Za dwa lata, w 2017 r. będziemy obchodzić 200 rocznicę urodzin tego kompozytora i wówczas, mamy nadzieję, że festiwal będzie miał już znaczenie ponadregionalne.

Program festiwalu:   

17.10.2015 – Braszowice, kościół parafialny p.w. św. Wawrzyńca

18:30 –  koncert z utworami A. Tauxa, W.A.Mozarta i J. Hajdna w wykonaniu Chóru Gloria z Ząbkowic Śląskich oraz solistów: Mariana Bilińskiego – organy i Krzysztofa Bilińskiego – altówka. Słowo wstępne o kompozytorze: Jerzy Organiściak

18.10. 2015 – kościół parafialny p.w. św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich – ODPUST  JADWIŻAŃSKI

13:30 – występ z utworami Aloixa Tauxa, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Józefa Haydna i Marco Frisina. Słowo wstępne o kompozytorze: Jerzy Organiściak.

Wykonawcy:

  • Opolski Chór Kameralny – dyrygent: Marian Biliński,
  • Chór Gloria z Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ząbkowicach Śląskich – dyrygent: Andrzej Wiśniewski,
  • Chór Kameralny parafii p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Groszowicach – dyrygent: Marian Biliński
  • Opolski Kwartet Smyczkowy: Joanna Widawska I skrzypce, Maciej Wachowski II skrzypce, Krzysztof Biliński altówka, Mikołaj Gałan wiolonczela oraz  Tomasz Fronia organy
Jerzy Organiściak

 

Zobacz także
Peregrynacja relikwii Błogosławionego José
Matka Kościoła

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status