WYDARZENIA

Wspieramy naszą świdnicką katedrę

Umiłowani Diecezjanie, w sobotę, 30 stycznia br., w całej diecezji obchodzić będziemy święto poświęcenia kościoła katedralnego w Świdnicy. Ta jedna z najokazalszych świątyń Dolnego Śląska jest pierwszym kościołem w diecezji. W katedrze odbywają się najważniejsze wydarzenia dla naszej wspólnoty diecezjalnej. Tutaj udzielane są święcenia kapłańskie, tutaj przybywają osoby konsekrowane i wierni ze wszystkich parafii, by w tej tak ściśle związanej z biskupią posługę świątyni umacniać swoją jedność z Bogiem oraz braćmi i siostrami w wierze.

Tradycją naszej diecezji jest, że w ostatnią niedzielę stycznia, wspieramy naszą świdnicką katedrę ofiarami złożonymi na tacę. W tym roku zwracam się do Was, drodzy Diecezjanie, ze szczególnym apelem i prośbą o Wasz dar serca związany z przygotowywaną koronacją cudownego wizerunku Matki Bożej Świdnickiej. Obraz Świdnickiej Pani, który znajduje się obecnie w tzw. kaplicy marmurowej został namalowany w XV w. Od stuleci cieszy się kultem i do dzisiaj trwa wyjątkowe nabożeństwo do Matki Najświętszej. Słynący łaskami wizerunek „Pani w słońcu” czczonej szczególnie, w tytule „Uzdrowienie Chorych”, pragniemy w niedalekiej przyszłości koronować i ozdobić stosowną suknią. Nasze zamiary dotyczące wykonania znaków naszej wdzięczności i miłości wobec Bożej Matki zaczął już realizować znany artysta p. Mariusz Drapikowski, który wykonał między innymi suknię dla Matki Boskiej Jasnogórskiej. Kierując do Was swoją prośbę, dziękuję za dotychczasową ofiarność, za przekazaną biżuterię i inne cenne przedmioty, które będą wykorzystane w przygotowaniu koron i sukni. Będziemy wdzięczni za każdy gest i każdą złożoną ofiarę, która przyczyni się do uroczystego momentu, kiedy będziemy mogli ozdobić Świdnicką Panią, mamy nadzieję poświęconymi przez Ojca Świętego koronami i suknią. Będzie to znak wcześniejszego i obecnego pokolenia, który będzie stanowić wotum za pomoc i opiekę Najświętszej Pani.

W trwającym Roku Miłosierdzia zachęcam do nawiedzania naszej katedry, do zyskiwania jubileuszowego odpustu, a także do modlitwy przed Cudownym Obrazem Matki Najświętszej. Wszystkim diecezjanom, za przyczyną Matki Bożej Świdnickiej, upraszam Bożych łask i udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

+ Ignacy Dec

Biskup Świdnicki

Komunikat Biskupa Świdnickiego w związku ze świętem rocznicy poświęcenia Kościoła Katedralnego.

Na podstawie: diecezja.swidnica.pl

Zobacz także
Muzyka duszy
Od Matki Bożej Bolesnej poszli na Jasną Górę
Komentarze (1)
  • Akcja Katolicka sty 25,2016 z 06:51

    […] XVI wieku, a nasz zaledwie kilkadziesiąt lat starszy powstał w drugiej połowie XV wieku. Kilka dni temu publikowaliśmy apel Księdza Biskupa Ignacego Deca związany z inicjatywą koronacj…. Na zdjęciu, które zamieszczamy widać rzeźbę – replikę tego obrazu, która znajduje się w […]

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status