WYDARZENIA

Ponieważ żyli prawem wilka

Ponieważ żyli prawem wilka

Historia o nich głucho milczy

Pozostał po nich w białym śniegu

Żółtawy mocz i ślad ich wilczy.

Zbigniew Herbert

Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów. Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej. Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod  Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów  zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4  tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.

Na takim właśnie historycznym tle organizowana jest już po raz czwarty ogólnopolska inicjatywa patriotyczna pod nazwą „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Wydarzenie to odbywać się będzie także w miastach Diecezji Świdnickiej, w wielu z nich po raz kolejny. Do tych miast należą: Bystrzyca Kłodzka, Kudowa Zdrój, Duszniki Zdrój, Kłodzko, Ząbkowice Śląskie, Szczytna, Wolibórz, Wałbrzych, Głuszyca, Pieszyce, Świebodzice, Dzierżoniów, Świdnica, Jaworzyna Śląska i Strzegom. W każdym z tych miejsc lokalni organizatorzy, działający w porozumieniu z Fundacją Wolność i Demokracja, która jest pomysłodawcą i głównym organizatorem wydarzenia, przyjmują zapisy dla osób, które chcą przebiec dystans 1963 m (symbolizujący rok, w którym został zamordowany „Lalek”) oraz dłuższe trasy. Są też planowane imprezy towarzyszące w postaci koncertów, wystaw, prelekcji i konkursów. Wiadomości należy szukać w lokalnych mediach oraz w ogólnopolskim serwisie internetowym Biegu.

Dołącz do tego wydarzenia w swojej miejscowości. Zachęć inne osoby. Wspieraj uczestników i organizatorów wydarzenia. Niech to będzie gest naszej pamięci o bohaterach antykomunistycznego podziemia w Polsce. Pamiętaj, że 1 marca – z inicjatywy śp. Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego – obchodzimy Narodowe Święto Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Zobacz także
Genom człowieka – dziedzictwo i zobowiązanie

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status