WYDARZENIA

Statystyki Kościoła w Polsce

Prowadzony przez Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego, czyli przez Księży i Braci Pallotynów Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, udostępnia nowoczesną platformę informacji dotyczącej życia religijnego w Polsce.

Na elektronicznych mapach, opracowanych przez lubelską firmę GIS-Expert zobaczyć można bardzo starannie opracowane wizualizacje obrazujące poziom religijności Polaków w odniesieniu do wyznania katolickiego. W kolejnych zakładkach pojawiają się nie tylko dane geograficzne poszczególnych diecezji, ale też infografiki omawiające najważniejsze wskaźniki aktywności religijnej: liczbę katolików w danej diecezji, udział w niedzielnej liturgii i stopień nasycenia sakramentami. Z publikacji wynika, że na terenie Diecezji Świdnickiej odsetek osób określających się jako katolicy oscyluje na poziomie 98%. Pod tym względem nasza diecezja jest w krajowej czołówce, ale dokładnie odwrotnie jest np. w kwestii chrztów. W tym przypadku „jesteśmy” na szarym końcu, bo na 1000 katolików nowo ochrzczonych jest zaledwie ok. 5 osób. Nie najlepiej jest także, jeśli chodzi o komunie święte, bierzmowanie i śluby.

Statystyki Kościoła w Polsce_02

Statystyki Kościoła w Polsce_03

ZOBACZ WSZYSTKIE STATYSTYKI KOŚCIOŁA W POLSCE

Udostępnione obecnie dane obejmują lata 2009 – 2013. Jednak Instytut planuje w niedługim czasie opublikować statystyki sięgające roku 2015. Jednocześnie z badań prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny za rok 2015  wiadomo, iż 93% Polaków deklaruje się jako katolicy, 11% jako głęboko wierzący, 70% jako wierzący. Odsetek osób niezdecydowanych, obojętnych oraz niewierzących wynosi łącznie 20%. 49% Polaków deklaruje, że uczestniczy w praktykach religijnych przynajmniej raz w tygodniu, a 65% czuje się związanych z własną parafią.

ZOBACZ RAPORT GUS

Zobacz także
Piastun bezcennego słowa
Każde życie jest bezcenne!

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status