WYDARZENIA

Statystyki Kościoła w Polsce

Prowadzony przez Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego, czyli przez Księży i Braci Pallotynów Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, udostępnia nowoczesną platformę informacji dotyczącej życia religijnego w Polsce.

Na elektronicznych mapach, opracowanych przez lubelską firmę GIS-Expert zobaczyć można bardzo starannie opracowane wizualizacje obrazujące poziom religijności Polaków w odniesieniu do wyznania katolickiego. W kolejnych zakładkach pojawiają się nie tylko dane geograficzne poszczególnych diecezji, ale też infografiki omawiające najważniejsze wskaźniki aktywności religijnej: liczbę katolików w danej diecezji, udział w niedzielnej liturgii i stopień nasycenia sakramentami. Z publikacji wynika, że na terenie Diecezji Świdnickiej odsetek osób określających się jako katolicy oscyluje na poziomie 98%. Pod tym względem nasza diecezja jest w krajowej czołówce, ale dokładnie odwrotnie jest np. w kwestii chrztów. W tym przypadku „jesteśmy” na szarym końcu, bo na 1000 katolików nowo ochrzczonych jest zaledwie ok. 5 osób. Nie najlepiej jest także, jeśli chodzi o komunie święte, bierzmowanie i śluby.

Statystyki Kościoła w Polsce_02

Statystyki Kościoła w Polsce_03

ZOBACZ WSZYSTKIE STATYSTYKI KOŚCIOŁA W POLSCE

Udostępnione obecnie dane obejmują lata 2009 – 2013. Jednak Instytut planuje w niedługim czasie opublikować statystyki sięgające roku 2015. Jednocześnie z badań prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny za rok 2015  wiadomo, iż 93% Polaków deklaruje się jako katolicy, 11% jako głęboko wierzący, 70% jako wierzący. Odsetek osób niezdecydowanych, obojętnych oraz niewierzących wynosi łącznie 20%. 49% Polaków deklaruje, że uczestniczy w praktykach religijnych przynajmniej raz w tygodniu, a 65% czuje się związanych z własną parafią.

ZOBACZ RAPORT GUS

Zobacz także
Ratujmy BOŻE NARODZENIE przeżywając je do głębi (1)
Rodzina – aspekty duszpasterskie

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość