WYDARZENIA

1050 lat chrześcijaństwa w Polsce

W 2016 r. mija 1050 lat od momentu, gdy Mieszko I przyjął chrzest. Z tej okazji powstała w Głównym Urzędzie Statystycznym jubileuszowa publikacja we współpracy z Instytutem Statystyki Kościoła Katolickiego. W kilkunastu monograficznych artykułach, wykorzystujących opracowania i źródła historyczne oraz wyniki badań statystycznych, ukazuje ona rolę, jaką odegrało chrześcijaństwo w Polsce.

Dzieje chrześcijaństwa oraz polskiej państwowości są ze sobą ściśle związane. Przyjęcie chrztu przez Mieszka I było jednym z najistotniejszych wydarzeń w dziejach naszego kraju. Przez chrzest Polska stała się częścią zachodnioeuropejskiej cywilizacji chrześcijańskiej oraz znalazła się w kręgu kultury łacińskiej. Trzeba jednak podkreślić, że w późniejszych latach właśnie na terenie Rzeczypospolitej żyli razem chrześcijanie tradycji łacińskiej i greckiej, zachodniej i wschodniej, katolicy i protestanci. Począwszy od chrztu Polski Kościół i chrześcijaństwo splotły się nierozerwalnie z polską tożsamością oraz państwowością, co było szczególnie widoczne w czasach zagrożenia i utraty niepodległości.

Kościół katolicki był przez wieki nośnikiem nie tylko wiary, ale również polskości, szczególnie w ostatnich trudnych dla Polski wiekach.Współczesnymi symbolami przenikania się polskości oraz katolicyzmu są wielkie postacie – Św. Jan Paweł II i Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński. Chrześcijaństwo w Polsce jest głęboko zakorzenione i przenika różne sfery życia społecznego, inspirując oraz współtworząc wiele ważnych instytucji. Istotne usługi społeczne, takie jak np. edukacja czy działalność charytatywna, są świadczone przez instytucje kościelne. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w obecnie obowiązującym w Polsce prawie: konstytucji z 1997 r., konkordacie i ustawach. Zgodnie z nimi, szanując wzajemną „niezależność i autonomię”, Kościół katolicki oraz Rzeczypospolita Polska współpracują troszcząc się o „dobro człowieka” oraz „dobro wspólne”. Podobne relacje wiążą Rzeczpospolitą z innymi wyznaniami chrześcijańskimi.

O roli chrześcijaństwa w Polsce świadczy też szerszy, europejski kontekst. Od samego początku chrześcijaństwo integruje Polskę z Europą. Z drugiej zaś strony przez wieki Kościół tradycji łacińskiej i greckiej splatały się ze sobą na terytorium Rzeczypospolitej, łącząc „dwa płuca Europy”, jak mówił św. Jan Paweł II.

POBIERZ ZOBACZ CAŁĄ PUBLIKACJĘ

1050 lat chrześcijaństwa w Polsce_01

Na podstawie: iskk.pl
Zobacz także
Będą was sądzić…
Miłość mi wszystko wyjaśniła

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość