NAMYSŁY

Słońce się zaćmiło, ziemia się zatrzęsła, wszystko się spełniło

Odszedł Pasterz od nas, zdroje wody żywej, Zbawca, Źródło łaski, miłości prawdziwej. Odszedł Pasterz nasz, co ukochał lud. O Jezu dzięki Ci, za Twej męki trud. Gdy na krzyżu konał, słońce się zaćmiło, ziemia się zatrzęsła, wszystko się spełniło. Ten, co pierwszych ludzi złowił w swoje sidła, sam już w więzach leży, opadły Mu skrzydła. Oto Boski Zbawca zamki śmierci skruszył,  zburzył straszne odrzwia, duszom życie zwrócił. Zmiażdżył władzę czarta mocą Bóstwa Swego, i ujarzmił pychę wroga piekielnego.

Autorem słów i melodii tej pieśni jest ks. Wojciech Lewkowicz. Kapłan kształcił się między innymi w Pontificio Istituto di Musica Sacra w Rzymie oraz w Kirchenmusikschule w Ratyzbonie. Potem wrócił do swej rodzimej diecezji – przemyskiej, gdzie działała wówczas zorganizowana przez ks. Antoniego Chlondowskiego w 1916 r. Średnia Szkoła Organistowska Księży Salezjanów. Po II wojnie światowej przez pewien czas była ona jedynym w powojennej Polsce ośrodkiem kształcenia organistów. Przyczynił się do tego, że w 1959 r. powstał Instytut Muzyczno-Liturgiczny Musica Sacra im. Św. Piusa X w Warszawie. Gdy w 1963 r., doszło do zlikwidowania przez komando Milicji Obywatelskiej salezjańskiej Szkoły Organistowskiej w Przemyślu, ciężar kształcenia muzycznego w polskim Kościele spoczywał na instytucji kierowanej przez ks. Wojciecha Lewkowicza w Warszawie. Kapłan uchodził wówczas za niekwestionowany autorytet w dziedzinie chorału. Zmarł w 1971 r., a skomponowane przez niego melodie i  napisane słowa, trwają nadal w wielu śpiewnikach. Jedną z nich jest pieśń „Odszedł Pasterz od nas”. Przejmujące słowa wpisują się w duchową aurę Wielkiego Piątku…

Muzyka i obraz, słowa i gest, utrwalane na video, mogą inspirować nas do głębszego przeżywania wiary i jedności z Kościołem, dlatego kontynuujemy nasz cykl filmowy. Zachęcamy Czytelników do przesyłania linków do własnych lub znalezionych w sieci krótkich klipów, które będziemy udostępniać na Portalu AKCJA.

Zobacz także
Wiele zbrodni Kaina
Pokój Tobie, Polsko! Ojczyzno moja!

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status