WYDARZENIA

Pielgrzymka, różaniec i córka świętej

Prawie 2000 pielgrzymów z diecezji świdnickiej przybyło 7 października 2017 r., w Święto Matki Bożej Różańcowej, do Strażniczki Wiary w Bardzie z doroczną Pielgrzymką Róż Różańcowych.

Tegoroczne obchody odbyły się wyjątkowo, bo bardzka bazylika była jednym z kościołów tzw. stacyjnych, czyli świątyń, w których wierni nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie łączyli się w tej samej godzinie na modlitwie. Jednym punktów programu była konferencja, którą wygłosiła Gianna Molla – córka św. Joanny Beretty Molli. Gianna opowiadała o tym, jak wielkie znaczenie dla jej rodziców miała modlitwa na Różańcu. – Zarówno moja mama jak i tata z ogromnym nabożeństwem podchodzili do modlitwy różańcowej. Kiedy moja mama rozeznała swoje powołanie, od razu pojechała do Lourdes, podziękować Maryi – mówiła Gianna Molla. Burmistrz Krzysztof Żegański podziękował za wizytę wręczając kwiaty i upominek, podkreślając, iż to zaszczyt, że bardzka bazylika ma okazję gościć tak wyjątkową osobę.

Tuż po godz. 11 odbyła się uroczysta Msza święta, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Ignacy Dec. Przypomniał zgromadzonym m.in. o początkach modlitwy różańcowej, które przypadają na XIII wiek. Wtedy przez pośrednictwo św. Dominika Kościół dostał w darze od samej Matki Najświętszej modlitwę różańcową. – Był to trudny czas, Europa zmagała się ze schizmami i herezjami. Do tego społeczeństwo dotykały zarazy. Wtedy Pan Bóg dał Kościołowi modlitwę różańcową – mówił bp Ignacy Dec

Podczas Eucharystii Gianna Molla przekazała bazylice w Bardzie relikwie swojej mamy. Poświęcono też obraz św. Joanny Beretty Molli, który wisi po lewej stronie przejścia do ołtarza. – Obraz został namalowany przez Piotra Słowika z Chrzanowa. Chcemy, aby od tej pory raz w tygodniu w naszej parafii odbywało się nabożeństwo dla rodzin – tłumaczy proboszcz i kustosz ojciec Mirosław Grakowicz. O godz. 14 pielgrzymi wraz z biskupem, za pośrednictwem Radia Maryja, połączyli się ze wszystkimi w całej Polsce w modlitewnej akcji Różaniec do Granic. Nasz biskup wraz wiernymi na antenie odmawiał czwartą część Tajemnicy Radosnej. Wierni przybyli w różnych intencjach. – Modliliśmy się za ojczyznę. Teraz nadchodzą ciężkie czasy i modliliśmy się o to, żeby nasz kraj przetrwał – mówi Maksymilian Zym. – Ja przyjechałam podziękować Maryi za ten rok, za wszystko co dla mnie czyni i za moich najbliższych – mówi Danuta z Jedliny Zdroju.

Oprócz Barda w naszej diecezji – w ramach akcji Różaniec do Granic – wierni modlili się jeszcze w parafiach: Chrystusa Króla w Głuszycy, Niepokalanego Poczęcia NMP w Złotym Stoku, Narodzenia NMP w Lądku Zdroju, św. Józefa Oblubieńca NMP w Stroniu Śląskim, św. Michała Archanioła w Kamieńczyku, św. Anny w Dusznikach-Zdroju-Zieleńcu, św. Bartłomieja Apostoła w Kudowie-Zdroju-Czermnej, św. Doroty w Radkowie i św. Michała Archanioła w Mieroszowie. Warto przypomnieć, że akcja różańcowa odbywała się w 140. rocznicę objawień w Gietrzwałdzie, podczas którego Matka Boża prosiła o codzienne odmawianie Różańca. W tym roku przypada również 100. rocznica objawień w Fatimie, gdzie Maryja ponowiła swoją prośbę do wiernych.

źródło: www.bardo.pl 

Zobacz także
Dominikanie – męczennicy z Ząbkowic
Słowo Pani Prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej na 100 – lecie urodzin Jana Pawła II

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status