WYDARZENIA

Pielgrzymka, różaniec i córka świętej

Prawie 2000 pielgrzymów z diecezji świdnickiej przybyło 7 października 2017 r., w Święto Matki Bożej Różańcowej, do Strażniczki Wiary w Bardzie z doroczną Pielgrzymką Róż Różańcowych.

Tegoroczne obchody odbyły się wyjątkowo, bo bardzka bazylika była jednym z kościołów tzw. stacyjnych, czyli świątyń, w których wierni nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie łączyli się w tej samej godzinie na modlitwie. Jednym punktów programu była konferencja, którą wygłosiła Gianna Molla – córka św. Joanny Beretty Molli. Gianna opowiadała o tym, jak wielkie znaczenie dla jej rodziców miała modlitwa na Różańcu. – Zarówno moja mama jak i tata z ogromnym nabożeństwem podchodzili do modlitwy różańcowej. Kiedy moja mama rozeznała swoje powołanie, od razu pojechała do Lourdes, podziękować Maryi – mówiła Gianna Molla. Burmistrz Krzysztof Żegański podziękował za wizytę wręczając kwiaty i upominek, podkreślając, iż to zaszczyt, że bardzka bazylika ma okazję gościć tak wyjątkową osobę.

Tuż po godz. 11 odbyła się uroczysta Msza święta, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Ignacy Dec. Przypomniał zgromadzonym m.in. o początkach modlitwy różańcowej, które przypadają na XIII wiek. Wtedy przez pośrednictwo św. Dominika Kościół dostał w darze od samej Matki Najświętszej modlitwę różańcową. – Był to trudny czas, Europa zmagała się ze schizmami i herezjami. Do tego społeczeństwo dotykały zarazy. Wtedy Pan Bóg dał Kościołowi modlitwę różańcową – mówił bp Ignacy Dec

Podczas Eucharystii Gianna Molla przekazała bazylice w Bardzie relikwie swojej mamy. Poświęcono też obraz św. Joanny Beretty Molli, który wisi po lewej stronie przejścia do ołtarza. – Obraz został namalowany przez Piotra Słowika z Chrzanowa. Chcemy, aby od tej pory raz w tygodniu w naszej parafii odbywało się nabożeństwo dla rodzin – tłumaczy proboszcz i kustosz ojciec Mirosław Grakowicz. O godz. 14 pielgrzymi wraz z biskupem, za pośrednictwem Radia Maryja, połączyli się ze wszystkimi w całej Polsce w modlitewnej akcji Różaniec do Granic. Nasz biskup wraz wiernymi na antenie odmawiał czwartą część Tajemnicy Radosnej. Wierni przybyli w różnych intencjach. – Modliliśmy się za ojczyznę. Teraz nadchodzą ciężkie czasy i modliliśmy się o to, żeby nasz kraj przetrwał – mówi Maksymilian Zym. – Ja przyjechałam podziękować Maryi za ten rok, za wszystko co dla mnie czyni i za moich najbliższych – mówi Danuta z Jedliny Zdroju.

Oprócz Barda w naszej diecezji – w ramach akcji Różaniec do Granic – wierni modlili się jeszcze w parafiach: Chrystusa Króla w Głuszycy, Niepokalanego Poczęcia NMP w Złotym Stoku, Narodzenia NMP w Lądku Zdroju, św. Józefa Oblubieńca NMP w Stroniu Śląskim, św. Michała Archanioła w Kamieńczyku, św. Anny w Dusznikach-Zdroju-Zieleńcu, św. Bartłomieja Apostoła w Kudowie-Zdroju-Czermnej, św. Doroty w Radkowie i św. Michała Archanioła w Mieroszowie. Warto przypomnieć, że akcja różańcowa odbywała się w 140. rocznicę objawień w Gietrzwałdzie, podczas którego Matka Boża prosiła o codzienne odmawianie Różańca. W tym roku przypada również 100. rocznica objawień w Fatimie, gdzie Maryja ponowiła swoją prośbę do wiernych.

źródło: www.bardo.pl 

Zobacz także
Biskup, który jest katechetą
Króluj nam Chryste – zawsze i wszędzie!

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość