WYDARZENIA

Upomniał się o Akcję Katolicką w Polsce

W liturgiczne wspomnienie świętego Jana Pawła II, przypadające 22 października, podczas uroczystej Eucharystii, sprawowanej przez metropolitę warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza, arcybiskupa Józefa Michalika, biskupa Mirosława Milewskiego oraz diecezjalnych asystentów stowarzyszenia, w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, uroczyście proklamowano papieża Polaka patronem Akcji Katolickiej w Polsce.

Nadesłany przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Dekret Stolicy Apostolskiej, ustanawiający św. Jana Pawła II patronem Akcji Katolickiej, odczytał krajowy asystent Akcji Katolickiej, biskup Mirosław Milewski. W wygłoszonej homilii kardynał Nycz zwrócił uwagę na to, że sam aspekt przyjęcia św. Jana Pawła II za patrona zobowiązuje członków Akcji do przyjęcia jego dziedzictwa. -„Przyjmijcie dziś św. Jana Pawła II jako swojego orędownika przed Bogiem, jako tego który jest i może być dla nas wzorem wielu dróg do świętości”, powiedział kardynał. Warszawski purpurat przypomniał również, że papież był nie tylko orędownikiem i promotorem laikatu w Kościele, ale „człowiekiem, który ze świeckimi był i rozmawiał. Prowadził świeckich do zrozumienia tajemnicy Kościoła, który jest jeden i wszyscy jesteśmy jego członkami”. Przypominając soborową doktrynę laikatu, kardynał Nycz podkreślił znaczenie roli apostolstwa laikatu w obrębie Kościoła i świata. „Macie obowiązek angażować się w życie społeczne i polityczne. To wasze zadanie i wasza własna odpowiedzialność”, zaznaczył warszawski purpurat.

Podczas wprowadzenia do Mszy św. prezes Akcji Katolickiej w Polsce, Urszula Furtak witając hierarchów, księży asystentów, oraz przybyłych z całego kraju licznych delegacji Akcji Katolickiej, gości z Francji i Wielkiej Brytanii oraz parlamentarzystów, przywołała kardynałów Augusta Hlonda i Józefa Glempa, którzy stali u polskich początków Akcji Katolickiej. Podsumowując przygotowania do przeżywanej uroczystości, prezes KIAK, wskazała, na duchowe przygotowanie do przyjęcia patrona poprzez specjalną nowennę i czuwanie modlitewne. Z ufnością zaznaczyła, że „Święty Jan Paweł II, Wielki Apostoł narodu polskiego, nasz Patron, pomoże nam odnajdywać mądrość i moc w wypełnianiu zadań, do których powołuje nas Chrystus w swoim Kościele”. Dodała przy tym, że Akcja Katolicka, będzie „odtąd upraszać wstawiennictwa Świętego Papieża jako naszego świętego Patrona by za Jego zachętą „Nie lękać się i iść naprzód z nadzieją”. Na zakończenie Eucharystii, Prezes KIAK przed wizerunkiem i relikwiami Świętego Papieża, dokonała Aktu Oddania Akcji Katolickiej w Polsce Św. Janowi Pawłowi II.

Msza św. w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela stanowiła uwieńczenie zakończonej w sobotę 21 października w Warszawie Radę Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej, na której w duchu teologii laikatu wypracowanej przez Jana Pawła II, przyjęto kierunki pracy i najbliższe inicjatywy AK w Polsce. Po Mszy św. w Sali Odczytowej Centralnej Biblioteki Rolniczej, blisko 300 gości uczestniczyło w części formacyjno – artystycznej. Podczas tej części spotkania, wykład: „Ewangelizacyjne intuicje Świętego Jana Pawła II wobec Akcji Katolickiej” wygłosił arcybiskup Józef  Michalik. Po biskupie seniorze Józefie przemawiali goście, w gronie których znaleźli się: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Stanisław Szwed, Grażyna Bielecki z Instytutu Polskiej Akcji Katolickiej w Wielkiej Brytanii oraz wicerektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Krystian Gawron. Po wystąpieniach gości, Marcin Styczeń z zespołem wykonał własną aranżację utworów muzycznych do poezji Karola Wojtyły: „Pieśń o Bogu ukrytym”.

Na podstawie: ak.org.pl 
Zobacz także
Kochacie swój dom?
Kobieta – mistrzyni wspólnoty

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status