NAMYSŁY

Kto w niedzielę odpoczywa ?

Niedzielę wolną od pracy wprowadził cesarz Konstantyn Wielki w 321 roku. Niezwykle interesujący jest sposób, w jaki tego dokonał. Nie mniej interesujące jest to, jakie mogą być efekty przywrócenia niedzieli charakteru dnia wolnego od pracy. Warto też przypomnieć, że ogólnopolską inicjatywę pod hasłem „W niedzielę nie kupuję” prowadzi Akcja Katolicka. 

W czasach Konstantyna około 90 % ludności Imperium Romanum to byli poganie. Cesarz, samemu będąc chrześcijaninem, pragnął, mimo wszystkich ograniczeń, jak tylko można przysłużyć się wierze Kościoła. Najważniejszym elementem pobożności od zawsze była niedzielna Msza św. Aby wszyscy chrześcijanie mogli swobodnie brać w niej udział, musieli być wolni od innych obowiązków. Konstantyn nie chciał ryzykować jawnej zmiany kalendarza na chrześcijański – mogłoby to wywołać zrozumiały sprzeciw ludu.

Chcąc umożliwić wszystkim chrześcijanom godne świętowanie siódmego dnia tygodnia, zastosował sprytne posunięcie. W pogańskiej astrologii, wówczas rozpowszechnionym zabobonie, istniała tradycja siedmiodniowego cyklu, w którym każdy dzień przypisany był jednemu z ciał niebieskich. Jeden z dni stał pod znakiem słońca. Słońce czczono wówczas jako potężne bóstwo, nadając mu często przydomek „Niezwyciężone”. Cesarz zdecydował się wykorzystać ten niezwykle dogodny dlań układ i ogłosił, że to dzień słońca będzie dniem, w którym ustaje aktywność urzędów, sklepów, a nawet części wojska. W ten sposób, niejako tylnymi drzwiami, Konstantyn wymusił siedmiodniowy cykl tygodnia. Zmiana była dla pogan akceptowalna, a dla chrześcijan – niezwykle ważna. Odtąd cotygodniowe świętowanie Zmartwychwstania stało się rzeczą dostępną dla każdego, bez względu na wykonywany zawód.

Zakaz pracy w niedzielę w sklepach wielkopowierzchniowych będzie z korzyścią dla rodziny, a także dla małych prywatnych sklepów – uważają posłowie, którzy przygotowali  projekt zmian w Kodeksie Pracy. Pod projektem podpisali się posłowie z PiS, PO, PSL i SP. Poseł Robert Telus – przewodniczący parlamentarnego zespołu członków i sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, przekonywał podczas konferencji prasowej w Sejmie, że zakaz handlu w niedzielę to zadbanie o rodziny, które „będą mogły niedzielę spędzić we własnym gronie”. W jego ocenie przemawiają za tym także argumenty ekonomiczne, takie jak dbałość o małe sklepy (w niedzielę będzie mógł w nich pracować właściciel). Poseł Tadeusz Woźniak – przewodniczący parlamentarnego zespołu na rzecz katolickiej nauki społecznej, zauważył, że od kilku lat działa społeczny ruch świętowania niedzieli, a także zawiązała się obywatelska inicjatywa „Wolna Niedziela”, która zebrała ponad 40 000 podpisów pod projektem w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Poseł Andrzej Jaworski – przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. przeciwdziałania ateizacji Polski jest przekonany, iż „rodzina jako wartość najważniejsza musi mieć zapewnioną możliwość godnego przeżywania niedzieli”. Jak podkreślił, „ci, którzy chcą wydać określoną kwotę na zakupy, mogą to zrobić w inne dni tygodnia”. Zakaz handlu w niedzielę poparł przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Jest to – zdaniem lidera związkowego – „od wielu lat twardy i niezmienny postulat Solidarności”. Prowadziliśmy wiele kampanii i akcji, pokazując jak destrukcyjne skutki dla życia rodzinnego wiążą się z niedzielnym handlowaniem. Cieszę się, że ta prawda w końcu dotarła do posłów, choć zdaję sobie sprawę, że od projektu do stanowionego prawa droga daleka”.

 (kk)

Na podstawie: wGospodarce.pl , pch24.pl , Akcja Katolicka w Polsce

PRZECZYTAJ TAKŻE: Nie kupuję w niedzielę

HANDEL W NIEDZIELE I ŚWIĘTA – wyraź opinię !

Zobacz także
Nie wolno stwarzać fikcji wolności
Dom trzeba tworzyć
Komentarze (1)

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status