WYDARZENIA

Papież – świadek, patron, przewodnik

Wystawa medali pomyślana została jako opowieść o Janie Pawle II – błogosławionym Papieżu. Życie wielu z nas upływało w czasie jego pontyfikatu. Życie każdego z nas upływa w świecie, który bez niego byłby inny. Celem tej prezentacji jest próba syntezy apostolskiej posługi Karola Wojtyły.

Otwierają ją medale związane z wyborem oraz uroczystą inauguracją pontyfikatu. Następnie prezentowane są dzieła dokumentujące czasowy rytm pontyfikatu: medale annualne Stolicy Apostolskiej i autorska seria Józefa Stasińskiego, składająca się z 27 medali towarzyszących rok po roku upływającemu pontyfikatowi. Kolejna część to medale związane z pielgrzymkami Papieża: zagranicznymi – w tym również do ojczyzny oraz podróżami apostolskimi do różnych miejsc Italii. Dalsze części wystawy prezentują medale dokumentujące działania Papieża skierowane do Kościoła,, będące świadectwem troski o dobro wspólne całego świata i każdego człowieka, medale rocznicowe – będące znakiem towarzyszenia Papieżowi w jego osobistej historii, poświęcone pamięci i trosce Jana Pawła II o młodych, związane z różnymi formami upamiętniania osoby i dokonań Papieża. Grupa medali wydanych „post mortem” – stanowiące reakcję na odejście Papieża, a równocześnie pierwsze próby uchwycenia całościowego znaczenia pontyfikatu – to odrębna kategoria. Są ponadto medale związane z ogłoszeniem Jana Pawła II błogosławionym i stanowiące zapis papieskiego przesłania.

Wystawę „Papież – świadek, patron, przewodnik – Jan Paweł II w medalierstwie światowym”, która jest fascynującą kolekcją Bernarda Marka Adamowicza,  można oglądać w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy już tylko do najbliższej niedzieli. Zachęcamy !

(kk)

Więcej informacji na: Muzeum-kupiectwa.pl  

Zobacz także
To było coś niesamowitego!
Piękna muzyka w cudownym miejscu

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość