WYDARZENIA

W imię jedności

Po 10 latach działalności, Akcja Katolicka skrzykuje na forum? Co się stało?

Jeśli już to Akcja Katolicka zaprasza na Forum nie skrzykuje.  Forum Katolickie nie ma być pospolitym ruszeniem, lecz nową inicjatywą ewangelizacyjną.  Wcześniej organizowaliśmy sympozjum wokół adhortacji Błogosławionego Jana Pawła II „Christifideles laici”. To doświadczenie nauczyło nas, że takie spotkania są potrzebne.  Spotkanie duchownych, osób życia konsekrowanego i świeckich wokół bardzo ważnej kwestii, jaką jest jedność Kościoła. Wielu skupia się nad tym, by ją zburzyć, więc nasza bierność byłaby zgodą na taki stan rzeczy.  

Dlaczego akurat ci a nie inni prelegenci pojawią się na forum?

Papież Franciszek bardzo zachęca, aby wyjść z konwencji, aby wyjść do świata z Dobrą Nowiną. Chcemy porozmawiać jak to zaproszenie podejmują księża, siostra zakonna i świecki. Ojciec Maciej Zięba jest znawcą procesów społecznych i politycznych, które widzi przez pryzmat teologii i filozofii. Ksiądz Dariusz Oko, jako wybitny teolog, doskonale rozpoznaje etyczne zagrożenia współczesnego świata i stawia im czoło w wielu publicznych debatach. Siostra Małgorzata Chmielewska na co dzień wychodzi ku ludziom zagubionym duchowo i wykluczonym z przyczyn materialnych. Pan Jan Pospieszalski czyni olbrzymi wysiłek, aby prawda miała miejsce w mediach publicznych. Znamy jego zaangażowanie w promowanie kultury chrześcijańskiej.

Kto może przyjść posłuchać tego co mają do powiedzenia?

Zaproszeni są wszyscy zainteresowani Kościołem.  Szczególnie świeccy i duchowni, którzy chcą praktycznie troszczyć się o jedność Kościoła. Członkowie ruchów kościelnych, studenci teologii, katecheci, pracownicy mediów i instytucji kościelnych.  Forum Katolickie nie jest adresowane tylko do zaangażowanych katolików, ale także do tych, którzy mają wątpliwości. Nasi prelegenci są otwarci na szczerą dyskusję, której celem jest poznanie katolickiej wizji jedności Kościoła.  Na stronie internetowej Akcji Katolickiej€podajemy wszystkie informacje organizacyjne. Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie i mejlowo do 4 grudnia. Samo Forum odbędzie się w Świdnicy w sobotę 7 grudnia.

Pani zdaniem jest realna szansa, by świeccy katolicy chcieli brać odpowiedzialność za Kościół Zauważył Ksiądz poważny problem. Kościół w Polsce z historycznych przyczyn opiera się na szczególnej pozycji księży, choć dają się już dostrzec symptomy dzielenia się odpowiedzialnością za Kościół ze świeckimi. O ile kapłana nie można zastąpić w sferze posługi duszpasterskiej, o tyle w wielu innych dziedzinach obecność świeckich już służy skuteczniejszej ewangelizacji. Przykładem tego mogą być katecheci, ale to za mało. Nie wiem czy jest „wygodnie” brać wszystko na siebie i stawiać świeckich w roli biernych uczestników wspólnoty. Z drugiej strony nie wiem czy jest dobrze, jeśli świeccy chcą być „wygodni” i zostawiają wszystko księżom, ograniczając się do udziału we Mszy św.  Obie postawy nie pozwalają wykorzystać darów i charyzmatów, jakimi dysponują świeccy i duchowni.  Jeśli laikat i duchowieństwo nie będą ze sobą współpracować, jakaś część duchowej i intelektualnej energii będzie się marnować. Osobną kwestią jest zaangażowanie katolików w życie publiczne, w politykę, bo wtedy ich zakorzenienie w Kościele wzmacnia ich w tej trudnej misji.

Wywiad udzielony przez Monikę Rejman – prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej –  tygodnikowi „Gość Niedzielny” – opublikowany w nr 47/2013 z datą 21.112013.

TU MOŻESZ POBRAĆ PROGRAM I INFORMACJE O FORUM

I FORUM KATOLICKIE „JEDEN KOŚCIÓŁ” NA FACEBOOK’U

Zobacz także
Hołd dla ofiar, respekt dla prawdy
W świecie kwestionowana jest rola Kościoła i chrześcijaństwa

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status