WYDARZENIA

20 lat Akcji Katolickiej w Polsce

Z udziałem ks. bpa Marka Solarczyka – Krajowego Asystenta Kościelnego Akcji Katolickiej i prezes Haliny Szydełko odbyło się w Warszawie pierwsze w tym roku posiedzenie Zarządu KIAK poświęcone m.in. przygotowaniom do II Kongresu stowarzyszenia, który odbędzie się we wrześniu 2015 roku w Krakowie.

Tuż przed jubileuszem 20-lecia reaktywowania Akcji Katolickiej w Polsce i w czternaście lat po I Kongresie, który odbył się w Poznaniu 23-25 listopada 2001 r., najliczniejsza organizacja katolików świeckich w naszym kraju zamierza dokonać podsumowania swej działalności prowadzonej na różnych polach religijnej i społecznej aktywności.

II Kongres, który odbędzie się w 1050. rocznicę chrztu Polski z pewnością będzie musiał odnieść się do tego wydarzenia w kontekście wezwania zawartego w przesłaniu I Kongresu, w którym apelowano do wszystkich ludzi ochrzczonych w Polsce i obdarzonych darem wiary – zarówno duchownych, jak i świeckich – o rozbudzenie w sobie nowego zapału wiary i apostolstwa, „by także dzisiaj – na polskiej ziemi ukształtowanej ponad tysiącletnią historią chrześcijaństwa – wiara okazywała się realną siłą przekształcającą człowieka i społeczeństwo – ku cywilizacji miłości.” Trzeba będzie odpowiedzieć na pytanie: w jakim stopniu owo wołanie o zapał wiary i dar  apostolstwa zostało podjęte przez laikat, a zwłaszcza przez członków Akcji Katolickiej, na których nałożony jest statutowy obowiązek pogłębiania życia religijnego, moralnego, intelektualnego i kulturalnego, a także podejmowania zadań apostolskich i przenikania wartościami ewangelicznymi życia społecznego. Niezbędna jest wnikliwa diagnoza współczesnej rzeczywistości. W czasach bezprzykładnego ataku na Kościół, osłabiania jego struktur i ducha wiernych potrzebne jest pobudzenie katolików świeckich do obrony systemu wartości chrześcijańskich. Polski laikat musi się wykazać wielką determinację w przeciwdziałaniu zagrożeniom, jakie niosą współczesne prądy ateistyczne podważające wiarę.

Było to pierwsze posiedzenie Zarządu poświęcone sprawom organizacyjnym II Kongresu Akcji Katolickiej. W najbliższych tygodniach powołany zostanie Komitet Organizacyjny oraz skierowane zaproszenia do osób, które wejdą w skład Komitetu Honorowego. Biskup Marek Solarczyk zaproponował, aby  kongres, podobnie jak przed czternastu laty, poprzedziła specjalna praca formacyjna w postaci nowenny, w którą włączą się wszystkie diecezjalne instytuty oraz parafialne oddziały stowarzyszenia.

(bu)

Na podstawie: ak.org.pl

Zobacz także
Nie dopuścić do bluźnierstwa
Stół Słowa

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status