WYDARZENIA

O przebaczeniu i pojednaniu

Czterdzieści dziewięć lat temu Biskupi polscy wystosowali Orędzie do biskupów niemieckich apelując o pojednanie na gruncie prawdy historycznej.

Zazwyczaj cytowane są jedynie te zdania „Orędzia”, które wzywały do przebaczenia i pojednania. List ten ma jednak znacznie głębsze znacznie. Po pierwsze, był znakomitym wykładem wkładu Polski w kulturę Europy i przypominał, że jej fundamentem jest dziedzictwo chrześcijańskie. Po drugie jego prawdziwy autor, Kardynał Kominek tworzył go z wyraźną intencją przezwyciężenia Jałty i budowy jedności Europy. Bez wątpienia jest jednym z prekursorów integracji europejskiej i obecności Polski w UE. Po trzecie, propozycja polskich biskupów nie była łatwa. Oznaczała pojednanie na gruncie prawdy, nie zaś kosztem prawdy. Dokument nazywał okupację niemiecką okresem totalnego zniszczenia, z zarazem apelował o pojednanie.

Skromny pomnik wrocławskiego metropolity stojący u wejścia na Ostrów Tumski przypomina o wielkim akcie historycznym.  Miejmy nadzieję, że przyszłoroczne obchody 50-lecia „Orędzia” wyrażą pełnię prawdy o dziele Kardynała Kominka.

Zapraszam także do lektury jednego z moich wykładów habilitacyjnych pt. „POLSCY PREKURSORZY INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ OD KSIĘCIA ADAMA CZARTORYSKIEGO DO JANA PAWŁA II. Tekst dostępny jest TUTAJ.

Kazimierz M. Ujazdowski

Poseł do Parlamentu Europejskiego  

Zobacz także
Zatrzymajmy dyktaturę mniejszości
Diecezjalne Studium Życia Rodzinnego

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status