WYDARZENIA

Hołd dla ofiar, respekt dla prawdy

Nikt nie może przejść obojętnie wobec rozmiaru zbrodni popełnionych w Auschwitz. Dziś, być może po raz ostatni, wysłuchany więźniów, którzy przeżyli piekło na ziemi. Trudno wysłuchać tych przerażających świadectw bez głębokiego wzruszenia.

Trzeba przypomnieć heroizm ludzi, którzy nieśli nadzieję i pomoc gotowi oddać swoje życie za życie innych. Wspominam wspaniałe świadectwo zapomnianej dziś Stanisławy Leszczyńskiej – położnej, która odbierała i ratowała dzieci urodzone w tym strasznym miejscu.

Wspólnota międzynarodowa ma obowiązek pamięci i poszanowania prawdy. Złożymy hołd zamordowanym Żydom, Polakom, Rosjanom, przedstawicielom wielu narodów europejskich. Respekt dla prawdy to świadomość niemieckiej odpowiedzialności za zorganizowanie zagłady i masowych zbrodni. Oficjalna nazwa Muzeum w Auschwitz, którą posługuje się UNESCO brzmi: „były, niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady”. Mamy prawo do prawdy, także prawo do przypominania światu, że to polski rząd w czasie II wojny światowej konsekwentnie i z największą determinacją wśród aliantów alarmował i organizował pomoc dla Żydów.

Kazimierz Michał Ujazdowski

Poseł do Parlamentu Europejskiego

27 stycznia 2015 roku

Zobacz także
Kolędy Pospieszalskich
Uwaga: sekty!

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status