WYDARZENIA

Hołd dla ofiar, respekt dla prawdy

Nikt nie może przejść obojętnie wobec rozmiaru zbrodni popełnionych w Auschwitz. Dziś, być może po raz ostatni, wysłuchany więźniów, którzy przeżyli piekło na ziemi. Trudno wysłuchać tych przerażających świadectw bez głębokiego wzruszenia.

Trzeba przypomnieć heroizm ludzi, którzy nieśli nadzieję i pomoc gotowi oddać swoje życie za życie innych. Wspominam wspaniałe świadectwo zapomnianej dziś Stanisławy Leszczyńskiej – położnej, która odbierała i ratowała dzieci urodzone w tym strasznym miejscu.

Wspólnota międzynarodowa ma obowiązek pamięci i poszanowania prawdy. Złożymy hołd zamordowanym Żydom, Polakom, Rosjanom, przedstawicielom wielu narodów europejskich. Respekt dla prawdy to świadomość niemieckiej odpowiedzialności za zorganizowanie zagłady i masowych zbrodni. Oficjalna nazwa Muzeum w Auschwitz, którą posługuje się UNESCO brzmi: „były, niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady”. Mamy prawo do prawdy, także prawo do przypominania światu, że to polski rząd w czasie II wojny światowej konsekwentnie i z największą determinacją wśród aliantów alarmował i organizował pomoc dla Żydów.

Kazimierz Michał Ujazdowski

Poseł do Parlamentu Europejskiego

27 stycznia 2015 roku

Zobacz także
Ognioodporni
Rekolekcje w środku lata

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość