WYDARZENIA

Z Mamą Świętego Jana Pawła II przez Meksyk

Czas szybko płynie! Już na początku grudnia Ikona Częstochowska w peregrynacji „Od Oceanu do Oceanu” dojechała do Meksyku.

Inna kultura i styl życia

Przyczyną zamieszania był meksykański styl życia i pracy, zupełnie inny niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni w Europie. Dla nas to wygląda jak totalny bałagan, dla nich to normalność, swojska kultura.

Powstanie Meksykańskiego Komitetu Narodowego

Dzięki pomocy ks. Jarosława Szymczaka z Instytutu Świętej Rodziny w Łomiankach koło Warszawy, który właśnie w Meksyku prowadził rekolekcje dla małżeństw, udało się skoordynować działania strony meksykańskiej i utworzyć Komitet Narodowy, w którym kluczową rolę przyjęła organizacja VidaFlorida. Przewodniczącym komitetu i kolejnym kustoszem Ikony został ks. Luis A. Monroy López, a sekretarzem Beatriz González z ruchu VidaFlorida. W skład komitetu weszli przedstawiciele kilku znanych organizacji pro-rodzinnych i pro-life z Meksyku. Planują oni, że Ikona pozostanie w Meksyku nawet przez cały rok i w każdy weekend będzie odwiedzała inne miejsce.

Z Chicago do León samolotem

Zapakowana w aluminiową skrzynię, pod opieką kustosza ks. Jamesa Heyda, 3 grudnia 2014 r. Ikona wylądowała na lotnisku Bajio w León de los Aldamas, w stanie Guanajuato. Podróż odbyła się bez przygód, chociaż ks. James w tym zamieszaniu zgubił cały zestaw śrub mocujących Ikonę w skrzyni. Wieczorem tego samego dnia Ikona zawitała do parafii p. w. św. Piusa X, gdzie ją uroczyście powitano.

W Sanktuarium Chrystusa Króla w Cubilete

Następnego dnia Czarna Madonna stanęła pod wielką statuą Chrystusa Króla w Cubilete (Cristo Rey del Cubilete). Uznaje się, że pomnik ten jest położony w samym centrum geograficznym ziemi meksykańskiej. Jest on symbolem ludzkiej godności i wolności religijnej Meksyku. Figura Chrystusa ma 20 m wysokości i jest w całości wykonana z brązu. To jeden z największych pomników Chrystusa na świecie (największy jest obecnie w Świebodzinie – 33 m).

Huczne przywitanie w Salamance

4 grudnia Ikona przybyła do miasta Salamanca w stanie Guanajuato.  Przywitanie było bardzo uroczyste z udziałem lokalnych władz. W procesji samochodowej przewieziono Ikonę do kościoła Najświętszego Serca w Colonia Bellavista. Przyszło mnóstwo ludzi.

W Sanktuarium Matki Bożej Wiejskiej

5 grudnia Matka Boża pojechała do Queretaro, gdzie odwiedziła sanktuarium Naszej Pani Wiejskiej (Pueblito). Uznaje się je za miejsce pierwszej ewangelizacji na tym terenie. Matka Boża Częstochowska ustawiona w centrum kościoła uczestniczyła w uroczystej Eucharystii dla rodzin.

Sympozjum pro-life

W sobotę 6 grudnia Czarna Madonna brała udział w narodowym sympozjum na temat terapii i gojenia poranionego łona matek, które prowadził ks. Inocencio Llamas. Odbywało się ono w audytorium Instytutu dla Pokoju im. św. Jana Pawła II, które było wypełnione do ostatniego miejsca.

W kościele Matki Bożej Częstochowskiej w stolicy Meksyku

Do stolicy Meksyku Ikona Częstochowska dotarła 7 grudnia. Pierwszym miejscem wizyty  był oczywiście Jej kościół – parafia Matki Bożej Częstochowskiej w rejonie Tecamachalco, gdzie witał Ją ks. proboszcz, parafianie i garstka Polaków. Kościół ten powstał dzięki staraniom Polonii Meksykańskiej, a zwłaszcza śp. Jerzego Skoryny. Dzięki jego staraniom 3 maja 1959 roku w sanktuarium Guadalupe ówczesny prymas Meksyku kard. Miguel Dario Miranda y Gomez ofiarował Polskę macierzyńskiej opiece Maryi. Fakt ten jest dzisiaj mało znany i Matka Boża go nam przypomina.

Mama Św. Jana Pawła II

Meksykanie nazwali Ikonę Częstochowską Mamą Św. Jana Pawła II. Sam im opowiedział, że swoją ludzką matkę stracił bardzo wcześnie i Maryja w Ikonie Częstochowskiej była dla niego prawdziwą Mamą. Pielgrzymka „Od Oceanu do Oceanu” jest tutaj ogłaszana jako wizyta Mamy św. Jana Pawła II, z którą koniecznie trzeba się spotkać. To jest zrozumiałe i bliskie sercu Meksykanów. Oczywistym miejscem stałego schronienia wędrującej Ikony stał się więc kościół p. w. Św. Jana Pawła II i św. Tomasza More’a w stolicy. Matkę Bożą powitano tam kwiatami w dniu 7 grudnia. Śpiewał parafialny chór Vortex. Podczas wieczornej Eucharystii małżonkowie dokonali aktu odnowienia przyrzeczeń małżeńskich.

Spotkanie dwóch wizerunków

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia 8 grudnia 2014 r. oraz Dzień Praw Człowieka (uchwalony przez ONZ na 10 grudnia) nowo wybrany Meksykański Komitet Organizacyjny wprowadził pielgrzymującą Ikonę Częstochowską do tzw. Starej Bazyliki (Basilica Antiqua) p. w. Chrystusa Króla w Sanktuarium w Guadalupe. Kościół ten wybudowano w miejscu, które Maryja osobiście wskazała św. Juanowi Diego.

W starej bazylice

Matkę Bożą w Ikonie Częstochowskiej powitał rektor bazyliki ks. prałat Pedro Agustin Rivera Diaz. Różaniec odmówiono w czterech językach: hiszpańskim, polskim, angielskim i po łacinie. Ten dzień w sanktuarium Guadalupe jest także poświęcony obronie ludzkiego życia. Uroczystą Eucharystię celebrowano w intencji obrony życia, małżeństwa i rodziny. Przybył duży tłum wiernych. Pojawiła się także grupa Polonii chicagowskiej z pielgrzymki organizowanej przez Księży Chrystusowców.  Mszy św. przewodniczył ks. rektor bazyliki w asyście ks. Jamesa Heyda z USA oraz trzech kapłanów z Polski. Ikona pozostała w bazylice przez całą noc. Następnego ranka liderzy z VidaFlorida z ks. J. Szymczakiem przeszli z Ikoną przez całe Sanktuarium w Guadalupe do głównej bazyliki, gdzie jadąc z Ikoną ruchomym chodnikiem umożliwili spotkanie Dwóch Wizerunków Matki Bożej. Budziło to duże zainteresowanie mnóstwa ludzi, którzy tłumnie zjeżdżają się do Guadalupe na uroczystość patronalną tego sanktuarium, obchodzoną 12 grudnia. Była to jednak wizyta nieformalna. Przedstawiciele Meksykańskiego Komitetu Narodowego i organizacji VidaFlorida planują przygotowanie dużej uroczystości w tym wyjątkowym miejscu nieco później.
W sobotę 13 grudnia Ikona ponownie pojechała do Queretaro, aby uczestniczyć w spotkaniu organizowanym przez małżeństwo Jose Luisa i Lizę, którzy są związani z meksykańską organizacją zwaną Unią Wolontariatu (Unione de Voluntades). Zapewnili oni także transport Ikony i Jej bezpieczeństwo.

Dalsze wizyty i plany

Przed świętami Bożego Narodzenia Ikona odwiedziła jeszcze kilka parafii w centrum Miasta Meksyk. W czasie świątecznym, czyli od 24 grudnia do 7 stycznia, w Meksyku trwa fiesta i praktycznie nikt nie pracuje, świętując w swoich rodzinach Boże Narodzenie. Ikona pozostawała więc u św. Jana Pawła II. Pielgrzymka będzie kontynuowana w styczniu, ale trzeba pamiętać, że w Meksyku nikt się nie spieszy. Pozostajemy w stałym kontakcie z Beatriz i jesteśmy przekonani, że wszystko będzie dobrze, chociaż raporty mogą się opóźniać.

Prosimy, bądźcie z nami!

Wiele osób pyta, co się tam dzieje, gdyż na naszej stronie www.odoceanudooceanu.pl długo nie pojawiały się żadne informacje. Teraz już są, możecie zajrzeć TUTAJ! Prosimy też o wspieranie tego dzieła Matki Bożej. Zaczęła się pielgrzymka w krajach biednych, bez Waszej pomocy nie damy rady! Swój dar serca można przekazać TUTAJ. Bardzo prosimy, pomóżcie nam przewieźć Matkę Bożą Częstochowską przez ubogie kraje Ameryki Południowej. Towarzyszcie nam swoją nieustanną modlitwą. Swój dar serca możecie przekazywać na konto Klubu Przyjaciół Ludzkiego Życia. Możecie też przekazać na ten cel 1% swojego podatku.

Ewa H. Kowalewska

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia

Human Life International – Polska

Zobacz także
Euro za gender
AKCJA – pokaż to, co widzisz

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status