WYDARZENIA

Kochały Go miliony, mimo że wymagał

Dziś po dziesięciu latach od śmierci świętego Jana Pawła II, wielu zastanawia się, ile pozostało w nas z Jego nauki. Czy mamy w pamięci tylko kremówki i wspólnie śpiewaną „Barkę” na Franciszkańskiej, czy może Jego słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Miło się słucha słów świętego, kiedy żartuje, trudniej gdy wymaga. Chyba, że wymaga od innych.

Kiedy dopominał się o wolność, wszyscy bili brawo. No może poza tymi, którzy wolności chcieli nas pozbawić. Gdy żądał poszanowania życia, wartości, to trzeba przyznać, że też pojawiały się brawa, jednak rzeczywistość pokazuje, że nie wszyscy bili je z przekonaniem. Pojawiają się głosy, że uznając wielki autorytet Polskiego Papieża, nie akceptujemy Jego nauki, nie żyjemy według Jego wskazań. Myślę, że to uogólnienie. Wielu zna tę naukę i wciela ją w życie. Można by zapytać jakim byłby świat, gdyby nie było Karola Wojtyły i gdyby Bóg nie powołał go na stolicę Piotrową. Jestem przekonana, że byłby inny. Czy lepszy? Wątpię, gdyż właśnie ten papież, przewidując pewne niechronne fakty, jednocześnie ostrzegał nas przed niebezpieczeństwem, budził nasze sumienia i wrażliwość. To dzięki Niemu zdecydowana większość Polaków – jak wynika z badań socjologicznych – widzi zło w aborcji i je potępia. Pamiętam pogrzeb Jana Pawła II.

Miałam ogromny przywilej uczestniczenia w nim wraz z włoską Akcją Katolicką tak blisko, jak było to możliwe. Obserwując przedstawicieli władzy, głowy państw z całego świata można było odczuć, że żegnamy kogoś wielkiego, wpływowego i ważnego. A spoglądając na zebrane tłumy widać było, że odszedł ktoś bardzo kochany. Kochały Go miliony, mimo że wymagał. Warto o tym przypomnieć teraz, gdy słyszymy, że Kościół nie powinien już wymagać, że powinien dostosować się do współczesnego świata. Tylko po co komu taki Kościół? Bądźmy wierni Kościołowi Chrystusa. Wracajmy do nauki św. Jana Pawła II, żyjmy nią. Gdyby dziś powtórzył słowa : „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi”, te słowa dotyczyłyby już innej rzeczywistości. Byłoby to wołanie o odnowę naszych serc.

Halina Szydełko

Prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej

Na podstawie: ak.org.pl

 

Zobacz także
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna
By Ewangelia Miłosierdzia Bożego dotarła do każdej rodziny

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status