WYDARZENIA

Muzyczna maestria

Trzy tygodnie temu na organach bardzkiej Bazyliki zagrał niemiecki wirtuoz Franz Hauk. Trwający ponad godzinę koncert pozwolił nie tylko poznać mistrzowskie umiejętności artysty, ale i akustyczną potęgę instrumentu, który odrestaurowano kilka lat temu dzięki wspólnej inicjatywie miejscowej parafii i samorządu gminnego. Od tego czasu Bardo wpisane jest w mapę najważniejszych w Polsce miejsc dla koneserów muzyki. Za kilka dni czeka nas kolejne wydarzenie muzyczne z udziałem Anny Marii Jopek.

Wracając jeszcze do poprzedniego koncertu, który był kolejnym ogniwem tegorocznego i trzeciego już Międzynarodowego Forum Muzycznego w Bardzie, należy podkreślić, że recital organowy, choć w sensie instrumentalnym był monotematyczny, to jednak dzięki doborowi repertuaru, okazał się dla słuchaczy bogatym i wszechstronnym przeglądem kompozycyjnych tendencji i aranżacyjnych nastrojów. Franz Hauk, od młodości fascynujący się muzyką poważną, obecnie jest jednym z muzykologicznych autorytetów w Niemczech, przede wszystkim jednak uchodzi za perfekcjonistę gry organowej. Tak też było podczas koncertu, jaki miał miejsce 15 lipca br. w Bardzie, gdy usłyszeliśmy utwory z różnych epok i rozmaitych klimatów. Wśród słuchaczy bardzkich koncertów, skądinąd przyzwyczajonych już do wysokiej klasy wykonawców prezentujących się od kilku już lat w trakcie Bardzkiego Lata Organowego, nie brakowało słów uznania dla Franza Hauka. „Muzyczna maestria przelewała się przez ten kościół, a że to wielka świątynia, to naprawdę pięknej muzyki w mistrzowskim wykonaniu było całe mnóstwo” – stwierdziła jedna z osób wychodzących z Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi panny w Bardzie.

Już w poniedziałek 8 sierpnia 2016 r. o godz. 19:00 czeka nas następne spotkanie z wyśmienitymi brzmieniami. W bardzkiej Bazylice wystąpią: wokalistka Anna Maria Jopek i Piotr Rachoń, który zagra na organach. Pierwszej z wymienionych osób nie trzeba specjalnie przedstawiać, gdyż artystka jest znana z fenomenalnego tembru głosu i absolutnie wysmakowanego gustu. Milion sprzedanych płyt z jej piosenkami jest jednym ze świadectw nadzwyczajnych umiejętności i talentu wokalistki. Z kolei Piotr Rachoń jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i uczniem prof. Andrzeja Chorosińskiego jest obecnie wykładowcą na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a od 2006 r. głównym organistą Bazyliki archikatedralnej pw. Św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Naprawdę warto znaleźć czas, aby zanurzyć się w muzycznej aurze, jaką znajdziemy w Bardzie – mieście muzycznych cudów.

Zobacz także
Brat naszego Boga
Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status