WYDARZENIA

Nasza młodsza siostra

Trzy siostry — Sachi, Yoshino i Chica — mieszkają razem w wielkim, starym domu pod Tokio. Na pogrzebie ojca, którego nie widziały 15 lat, poznają swoją przyrodnią siostrę Suzu. Po przełamaniu pierwszych lodów proponują nastolatce, by zamieszkała z nimi. Ona chce się wyrwać z prowincji i jednocześnie poczuć się częścią rodziny, o której tylko słyszała. One zaś pragną dzięki jej opowieściom poznać życie ojca z okresu po tym, gdy je porzucił.

Dlaczego tak prosta melodramatyczna historia fascynuje? Ten film jest jak haiku i jego przesłanie jest ukryte pod estetycznym minimalizmem. Japoński reżyser używa języka prostego, bezpośredniego i jednocześnie głębokiego. Nie sili się na zbędną symbolikę, choć wiele scen ma swoje drugie dno. Zaprasza zachodniego widza do świata tradycji Wschodu, w którym ten czuje się nad wyraz swobodnie. W pełen niuansów sposób opowiada o przyziemnych bolączkach przeciętnej rodziny oraz o tym, jak jej rozbicie wpływa na wybory dzieci w dorosłości, zaś percepcja winowajcy rozpadu rodziny zmienia się wraz ze spojrzeniem na jego czyn z dystansu. Jest w tym filmie rozdzierająca emocjonalnie scena, w której nastoletnia Suzu przeprasza przyrodnią siostrę, że jej matka zabrała im tatę. Mimo powierzchownego infantylizmu uczennicy liceum to właśnie ta dziewczyna nosi w sobie największy ciężar, choć przecież wie, że grzechy ojców nie spadają na dzieci.

W swojej istocie film „Nasza młodsza siostra” dotyka tematyki ojcostwa, ale widzianej z kobiecego punktu widzenia. Kontynuując zachęty do oglądania wartościowych filmów, zapraszamy do obejrzenia zwiastuna filmu „Nasza młodsza siostra”.

Zobacz także
Koło zamachowe
Modlitwa, pamięć, obecność

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status