NAMYSŁY

Pieśń obrońców Częstochowy

Uderzcie dzwony potężne, uwierzcie w serca swe mężne, ufajcie w bramę niebieską, bastion przed bestią. Wykrzeszcie z siebie chęć chęci, dostrzeżcie co widzą Święci: Prawdę i Piękno i Dobro, najczystsze z obron. Podnieście strapione głowy, pobierzcie do Częstochowy, gdzie swoje zginają karki i niedowiarki. Zawitajże Królowo w słońca blasku, wieniec ponad Twoją głową z gwiazd dwunastu, zawitajże Królowo w blasku słońca, zostań z nami, zostań z nami, aż do końca.

Autora tycch słów nie znamy – wiemy, że zostały spisane anonimową ręką w 1655 r. Muzykę do nich ułożył Jacek Kowalski – absolwent Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, obecnie pracownik naukowy tej uczelni. Jest też wykonawcą własnych piosenek, tłumaczem i popularyzatorem poezji starofrancuskiej. W twórczości własnej często nawiązuje do poezji okresu sarmatyzmu. Śpiewa także pieśni średniowieczne. Prezentowany dzisiaj utwór „Pieśń obrońców Częstochowy” jest tego przykładem. Zbiega się to z wielkim modlitewnym spotkaniem, jakie odbywa się dzisiaj na Jasnej Górze pod hasłem „Wielka Pokuta”.

Kontynuujemy filmowy cykl na Portalu AKCJA, w którym proponujemy wysłuchanie i obejrzenie klipów video inspirujących nas do głębszego przeżywania wiary i jedności z Kościołem. Zapraszamy Czytelników naszego portalu do przesyłania linków do własnych lub znalezionych w sieci krótkich klipów, które będziemy udostępniać na Portalu AKCJA.

Zobacz także
A Bogiem było Słowo!
Mamy swoje krzyże i oczywiście nie tylko my je mamy

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość