NAMYSŁY

Pieśń obrońców Częstochowy

Uderzcie dzwony potężne, uwierzcie w serca swe mężne, ufajcie w bramę niebieską, bastion przed bestią. Wykrzeszcie z siebie chęć chęci, dostrzeżcie co widzą Święci: Prawdę i Piękno i Dobro, najczystsze z obron. Podnieście strapione głowy, pobierzcie do Częstochowy, gdzie swoje zginają karki i niedowiarki. Zawitajże Królowo w słońca blasku, wieniec ponad Twoją głową z gwiazd dwunastu, zawitajże Królowo w blasku słońca, zostań z nami, zostań z nami, aż do końca.

Autora tycch słów nie znamy – wiemy, że zostały spisane anonimową ręką w 1655 r. Muzykę do nich ułożył Jacek Kowalski – absolwent Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, obecnie pracownik naukowy tej uczelni. Jest też wykonawcą własnych piosenek, tłumaczem i popularyzatorem poezji starofrancuskiej. W twórczości własnej często nawiązuje do poezji okresu sarmatyzmu. Śpiewa także pieśni średniowieczne. Prezentowany dzisiaj utwór „Pieśń obrońców Częstochowy” jest tego przykładem. Zbiega się to z wielkim modlitewnym spotkaniem, jakie odbywa się dzisiaj na Jasnej Górze pod hasłem „Wielka Pokuta”.

Kontynuujemy filmowy cykl na Portalu AKCJA, w którym proponujemy wysłuchanie i obejrzenie klipów video inspirujących nas do głębszego przeżywania wiary i jedności z Kościołem. Zapraszamy Czytelników naszego portalu do przesyłania linków do własnych lub znalezionych w sieci krótkich klipów, które będziemy udostępniać na Portalu AKCJA.

Zobacz także
Nie można dalej lekkomyślnie niszczyć!
Zbawienie nie zaczyna się od wyznania królewskości Chrystusa

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status