WYDARZENIA

19:42 – czarny dym

Radio Watykańskie podało, że o 19:42 nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się pierwszy dym konklawe, które rozpoczęło się dwie godziny wcześniej. Dym był czarny, co oznacza, że żaden z kandydatów na nowego Papieża nie zyskał poparcia 77 elektorów, tj. 2/3 wszystkich głosów niezbędnych do wskazania następcy Świętego Piotra.

Według postanowień konstytucji „Universi Dominici Gregis” do uczestnictwa w konklawe uprawnieni są kardynałowie, którzy w dniu rozpoczęcia wakatu na Stolicy Piotrowej nie ukończyli 80 lat. 28 lutego 2013 r. lista kardynałów spełniających to kryterium zawierała 117 nazwisk, przy czym dwóch hierarchów ogłosiło, że nie będą uczestniczyć w konklawe. W wyborze bierze zatem udział 115 hierarchów. Najmłodszym uczestnikiem konklawe jest Baselios Cleemis Thottunkal, arcybiskup większy Trivandrum obrządku syromalankarskiego; dalej Luis Antonio Tagle z Filipin (ur. 1957) oraz kard. Rainer Maria Woelki (ur. 1956). Natomiast najstarszym uczestnikiem jest kard. Walter Kasper, urodzony w roku 1933. Kardynałowie biorący udział w konklawe pochodzą z 49 krajów, 61 spośród nich to kardynałowie z Europy. Wśród elektorów jest czterech Polaków: Stanisław Dziwisz, Zenon Grocholewski, Kazimierz Nycz i Stanisław Ryłko.

Przed południem księża kardynałowie w Bazylice Świętego Piotra koncelebrowali Mszę św. pro eligendo Papa. Liturgii przewodniczył ks. kard. Angelo Sodano, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Wieczorem kardynałowie  przeszli z Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie złożyli przysięgę i przeprowadzili pierwsze głosowanie. Jutro o godz. 8:15 w Kaplicy Paulińskiej rozpocznie się Msza św. koncelebrowana, w której będą uczestniczyli wszyscy kardynałowie elektorzy, po której w Kaplicy Sykstyńskiej odbędzie się kolejne głosowanie wybierające następcę Ojca Świętego Benedykta XVI, który zrezygnował z piastowanego urzędu w dniu 28 lutego br. Około południa z komina na Kaplicy Sykstyńskiej kolejny raz wydostanie się dym, którego kolor poinformuje świat o decyzji kardynałów. Jeśli po porannych głosowaniach nowy Papież nie zostanie wybrany, to kolejne głosowanie zaplanowane jest na popołudnie i dymu należy spodziewać się po godz. 19.00.

W kościołach, klasztorach i wielu rodzinnych domach na całym świecie trwają modlitwy o zgodny z wolą Pana Boga wybór nowego Pasterza Kościoła Powszechnego. Także na Placu Świętego Piotra wciąż są obecni wierni oczekujący na spotkanie z nowym Papieżem.

(kk)

Na podstawie: Radio Watykańskie , Nasz Dziennik , Opoka , Polonia Christiana 24  

Fot: Facebook

Zobacz także
Śpiewam mojej Ojczyźnie
Świątecznych zakupów nie zrobię w „Empiku”

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status